Նյու Յորքում հանդիպել են Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարները
Դեկտեմբերի 14-ին աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԳ նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև համագործակցության հետագա խորացմանը վերաբերող հարցեր և գոհունակություն են հայտնել հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացման դինամիկայի առնչությամբ: Այս առումով կարևորվել է բարձրաստիճան մակարդակում պաշտոնական փոխայցելությունների դերը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը շնորհավորել է Հնդկաստանի ԱԳ նախարարին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում հաջողված նախագահության կապակցությամբ: Կողմերը քննարկել են միջազգային հարթակներում համագործակցությանը և փոխադարձ աջակցությանը վերաբերող հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր։ Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի` Լաչինի միջանցքի փակման ու Ադրբեջանի կողմից Արցախի գազամատակարարման խափանման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն էթնիկ զտման ենթարկելու Ադրբեջանի շարունակական քաղաքականության անթույլատրելիությունը:
Նույն օրը ՀՀ ԱԳ նախարարը մասնակցել է ՄԱԿ կենտրոնակայանում Մահաթմա Գանդիի արձանի բացման պաշտոնական արարողությանը։

Встреча министров иностранных дел Армении и Индии
14 декабря находящийся с рабочим визитом в Нью-Йорке министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел встречу с министром иностранных дел Индии Субраманьямом Джайшанкаром.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с дальнейшим углублением сотрудничества между Арменией и Индией, и выразили удовлетворение динамикой развития армяно-индийских отношений. В этой связи была подчеркнута важность взаимных официальных визитов на высоком уровне.
Министр иностранных дел Армении поздравил министра иностранных дел Индии с успешным председательством в Совете Безопасности ООН. Стороны обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством и взаимной поддержкой на международных площадках.
В ходе встречи были обсуждены вопросы региональной безопасности. Министр Мирзоян представил своему коллеге ситуацию, сложившуюся в результате закрытия с 12 декабря Азербайджаном Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией, и прекращения Азербайджаном газоснабжения в Арцах. Министр иностранных дел РА подчеркнул недопустимость проводимой Азербайджаном последовательной политики этнической чистки в отношении армян Нагорного Карабаха.
В тот же день министр иностранных дел РА принял участие в официальной церемонии открытия памятника Махатме Ганди в штаб-квартире ООН.