Դավիթ Բաբայանը գրություններ է ուղարկել միջազգային կազմակերպություններ և ՀՀ-ում օտարերկրյա դեսպանատներ
Արցախի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ դեկտեմբերի 14-ին ԱՀ արտաքին գործերի նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանը գրություններ է ուղարկել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին, ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնև Ռաուին, ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան` Անդրեա Վիկտորինին, ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին, ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Քրիստինե Վայգանդին, ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիական Հանրապետության, Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության, Հունաստանի Հանրապետության, Ավստրալիական Միության, Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության, Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետության դեսպաններին և մի շարք այլ միջազգային կազմակերպությունների։
«Նամակներում ներկայացվել է Արցախում ստեղծված իրավիճակը Ադրբեջանի կողմից Արցախն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը փակելու և Հայաստանից Արցախ բնական գազի մատակարարումն ընդհատելու պատճառով։
Փաստաթղթերում Ադրբեջանի քաղաքականությունն ու գործողությունները որակվել են որպես միջազգային իրավունքի, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում։
Կոչ է արվել կիրառել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտելու, սանձարձակ գործողությունները կասեցնելու և Արցախը ապաշրջափակելու համար։
Ընդգծվել է Ադրբեջանի պահվածքին անհրաժեշտ գնահատական տալու անհրաժեշտությունը»,-նշված է հաղորդագրությունում։

Давид Бабаян направил письма международным организациям и аккредитованным в РА иностранным посольствам
14 декабря врио министра иностранных дел Арцаха Давид Бабаян направил письма генсеку ООН Антониу Гутьеррешу, действующему председателю ОБСЕ, министру иностранных дел Польши Збигневу Рау, руководителю делегации ЕС в Армении, послу Андреа Викторини, руководителю офиса ЕС Мартине Шмидт, и.о.постоянного координатора ООН в РА Кристине Вайганд, послам РФ, США, Франции, Ирана, Германии, Соединенному королевству Великобритании и Северной Ирландии, Китая, Греции, Австралии, Египта, Эфиопии в Армении, руководителям ряда других международных организаций.
“В письмах представлена ситуация в Арцахе, сложившаяся вследствие перекрытия Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с внешним миром, и прекращения подачи газа из Армении в Арцах. Политика Азербайджана квалифицирована как грубейшее нарушение международного права, международного гуманитарного права, а также заявления, подписанного Арменией, Азербайджаном и Россией 9 ноября 2020 г.
В письмах содержится призыв принять все необходимые меры для осуждения агрессии и пресечения разнузданных действий Азербайджана, деблокады Арцаха. Подчеркнута необходимость оценки поведения Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба МИД Арцаха.