ԵԽԽՎ դիտորդները կոչ են անում վերականգնել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Ադրբեջանի և Հայաստանի հարցերով չորս համազեկուցողները իրենց մտահոգությունն են հայտնել Լաչինի միջանցքում առկա իրավիճակի վերաբերյալ և կոչ արել վերականգնել միջանցքով տեղաշարժի ազատությունը, որն զգալի դժվարություններ է առաջացրել տեղի բնակչության համար։ Այդ մասին նշվում է նրանց համատեղ հայտարարության մեջ։
«Միջանցքի երկայնքով մարդկանց և ապրանքների տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը պետք է շտապ վերականգնվի։ Մենք բոլոր կողմերին կոչ ենք անում հետևել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-10-ի եռակողմ հայտարարությանը՝ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկելու համար»,- նշվում է Ադրբեջանի հարցերով համազեկուցողներ բրիտանացի Յան Լիդել-Գրեյնջերի, նորվեգացի Լիզ Քրիստոֆերսենի և Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ ֆինն Կիմմո Կիլյունենի և շվեդ Բորիանա Աբերգի համատեղ հայտարարության մեջ։
Համազեկուցողների խոսքով՝ ընթացիկ իրավիճակը և դիվանագիտական ջանքերը հասնելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկարաժամկետ խաղաղության չորեքշաբթի օրը ԵԽԽՎ մոնիթորինգային հանձնաժողովում քննարկվել է Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ֆրանսիացի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյի հետ։
«Մենք վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը տրամադրելու անհրաժեշտ քաղաքական աջակցություն, ներառյալ տարածաշրջան ուղարկելու փաստահավաք առաքելություն»,- ասված է հայտարարության մեջ։

PACE Monitors Call for Reopening of Lachin Corridor
“We are deeply concerned by the interruption of freedom of movement in the Lachin corridor, causing considerable hardship to the population,” the four co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) for the monitoring of Azerbaijan and Armenia have declared in a joint statement.
“Freedom and security of movement of persons and goods must be urgently restored along the corridor. We call on all parties to the Trilateral Statement of 9-10 November 2020 to immediately take the necessary measures,” said Ian Liddell-Granger (United Kingdom, EC/DA) and Lise Christoffersen (Norway, SOC), co-rapporteurs for Azerbaijan, and Kimmo Kiljunen (Finland, SOC) and Boriana Åberg (Sweden, EPP/CD), co-rapporteurs for Armenia.
“The ongoing situation and the diplomatic efforts to achieve a long-lasting peace between Armenia and Azerbaijan were discussed on Wednesday by PACE’s Monitoring Committee with Toivo Klaar, EU Special Representative for the South Caucasus, and Brice Roquefeuille, French Co-chair of the OSCE Minsk Group,” they said.
“We reiterate our readiness to provide all political support needed, including by undertaking a fact-finding mission to the region.”