Հանձնաժողովը վարույթ հարուցեց «Մոկոնաթ» ընկերության նկատմամբ. վերջինս խախտել է օրենքի պահանջները
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի կողմից սուրճի ապրանքային շուկայում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում ի հայտ են եկել որոշակի չարաշահումներ: Մասնավորապես, բացահայտվել է, որ լուծվող սուրճի շուկայում գերիշխող դիրք ունեցող «Մոկոնաթ» ընկերության կողմից առկա են օրենքի պահանջների խախտումներ: Այս ընկերության մասնաբաժինը լուծվող սուրճի շուկայում կազմում է 48,1 տոկոս:
Վերոնշյալի հիման վրա, այսօր՝ մայիսի 25-ին, տեղի ունեցած ՀՀ ՏՄՊՊՀ նիստում որոշվեց վարույթ հարուցել «Մոկոնաթ» ընկերության նկատմամբ: Վարույթի ընթացքում հանձնաժողովը տնտեսվարողից կպահանջի բացատրություններ՝ հայտնաբերված օրենսդրական խախտումների առնչությամբ: Վարույթի արդյունքները սահմանված ժամկետում կներկայացվեն հանրությանը:
Տեղեկացնենք նաև, որ «Մոկոնաթ» ընկերությունը խոշոր մասաբաժիններ ունի նաև «Սառեցրած ձկներ», «Ներկրվող սառեցված միս» և «Բրինձ» ապրանքային շուկաներում:

ГКЗЭК возбудила производство в отношении компании “Моконат”
В результате изучения товарного рынка кофе, проведенного Государственной комиссией по защите экономической конкуренции РА, были выявлены некоторые злоупотребления. В частности, установлено, что компания “Моконат”, занимающая монопольное положение на рынке растворимого кофе, нарушила требования закона. Доля этой компании на рынке растворимого кофе составляет 48,1%.
На основе вышеизложенного, сегодня на заседании ГКЗЭК было возбуждено производство в отношении компании “Моконат”. В ходе производства Комиссия потребует от хозяйствующего субъекта объяснений по поводу выявленных нарушений закона.
Отметим также, что компания “Моконат” имеет крупную долю на товарных рынках замороженных рыб, импортируемого замороженного мяса и риса.