«Երրորդ հանրապետության մեջ առաջին անգամ աշխատատեղերի թիվը գերազանցել է 700 000-ը»․ Նիկոլ Փաշինյան
2022 թ․-ի նոյեմբերին Հայաստանում գրանցված և աշխատավարձով ապահովված աշխատատեղերի նոր ռեկորդ է սահմանվել, և Հայաստանի երրորդ Հանրապետության մեջ առաջին անգամ աշխատատեղերի թիվը գերազանցել է 700 000-ը։ 2021-ի նոյեմբերի նկատմամբ միջին աշխատավարձն ավելացել է 20.4 %-ով:
Այս մասին Կառավարության նիստում հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նոյեմբերի տվյալներով՝ ունենք 701 451 աշխատատեղ: 2018 թվականի մայիսից ի վեր ՀՀ-ում ստեղծվել է 153 462 աշխատատեղ՝ 28 %-ով աճ է արձանագրվել։ Նաև պետք է արձանագրեմ, որ 2018-ի մայիսի նկատմամբ ՀՀ-ում համախառն աշխատավարձի ֆոնդը, ըստ էության, գրեթե կրկնապատկվել է, ավելացել է շուրջ 89 մլրդ 220 մլն դրամով կամ 92.3 %-ով»,- ասաց Փաշինյանը։
Ըստ վարչապետի՝ սա ամենակարևոր ազդակն է, որ հանրության աշխատող հատվածը հաջողությամբ դիմակայել է գնաճին, որովհետև տարեկան գնաճը շատ ավելի ցածր է՝ 8.5 %։

“Впервые в истории Третьей республики число рабочих мест превысило 700 000” – Никол Пашинян
В декабре 2022 года в Армении был установлен новый рекорд по числу зарегистрированных и обеспеченных зарплатой рабочих мест. Впервые в истории Третьей республики этот показатель превысил 700.000. По сравнению с ноябрем 2021 г. средняя зарплата выросла на 20.4 %. Об этом премьер-министр Никол Пашинян сообщил на заседании правительства сегодня, 22 декабря.
“Начиная с мая 2018 г. в Армении было создано 153.462 рабочих места, что означает рост на 28%. Кроме того, по сравнению с тем же периодом фонд валовой зарплаты в РА практически удвоился, увеличившись на 89 млрд 220 млн драмов, или на 92.3%”,- отметил премьер.
По словам Н. Пашиняна, это самый важный импульс, свидетельствующий о том, что работающая часть общества успешно противостояла росту цен, поскольку в годовом разрезе рост цен гораздо ниже - 8.5%.