Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ վարչապետը և ՌԴ նախագահը առանձնազրույց են ունեցել
Կառավարության մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ Սանկտ Պետերբուրգում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առանձնազրույցը:
Վլադիմիր Պուտինն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է. «Հարգելի Նիկոլ Վովայի, բոլորովին վերջերս տեղի է ունեցել միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը, գործընկերներն արձանագրել են, որ մեզ մոտ տնտեսության ոլորտում իրավիճակը բավականին դրական է զարգանում: Ընթացիկ տարվա առաջին 10 ամիսների ընթացքում ապրանքաշրջանառության աճը կազմել է 73 տոկոս, դա լավ արդյունք է:
Մենք Ձեզ հետ դեռևս երեկվանից սկսեցինք, հաջողվեց նաև երեքով զրուցել, իհարկե, գլխավոր հարցը ընդհանուր առմամբ Հարավային Կովկասում իրավիճակի կարգավորումն է, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները, այն ամենը` ինչ կապված է Ղարաբաղի հետ: Եվ ինչպես պայմանավորվեցինք, մանրամասն քննարկում ենք բոլոր այդ հարցերը»:
Իր հերթին Վարչապետ Փաշինյանն ասել է. «Շնորհակալություն Վլադիմիր Վլադիմիրի, առաջին հերթին թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել հրավերի և ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի կազմակերպման համար: Սա արդեն լավ ավանդույթ է դառնում:
Իհարկե, Դուք ճիշտ եք, տվյալ պահին գլխավոր հարցը, ամենաօպերատիվ հարցն այն ճգնաժամն է, որն առկա է Լաչինի միջանցքում: Գիտեք, արդեն գրեթե 20 օր է Լաչինի միջանցքը փակված է: Դա Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին է: Ցանկանում եմ հիշեցնել, որ համաձայն ՌԴ նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի եռակողմ հայտարարության` Լաչինի միջանցքը պետք է լինի ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո, և Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորել է ուղևորների, բեռների, մարդկանց անխոչընդոտ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով:
Այժմ ստացվում է, որ Լաչինի միջանցքը չի գտնվում ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո, և ցանկանում եմ քննարկել այդ իրավիճակը, թե ինչպիսի տարբերակներ կան:
Շնորհակալություն հանդիպման համար»:
Մինչ առանձնազրույցը, Միխայիլյան պալատում տեղի է ունեցել ԱՊՀ երկրների ղեկավարների աշխատանքային նախաճաշը, որից հետո նրանք շրջել են Ռուսական թանգարանի ցուցասրահներով, ծանոթացել ներկայացված նմուշներին:

The Armenian government issued the following statement regarding a private conversation between the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and the President of the Russian Federation Vladimir Putin that took place in Saint Petersburg yesterday. The two met onn the sidelines of the informal CIS summit.
In his speech Vladimir Putin particularly noted: "Dear Nikol Vovaevich, quite recently the meeting of the intergovernmental commission took place, our colleagues noted that the situation in the economic sphere is developing quite positively. During the first 10 months of the current year, the trade turnover increased by 73 percent, which is a good result.
We started yesterday, we also managed to have a trialogue, of course the main issue in general is the settlement of the situation in the South Caucasus, Armenian-Azerbaijani relations, everything related to Karabakh. And as we agreed, we discuss all these issues in detail."
Prime Minister Pashinyan said. "Thank you Vladimir Vladimirovich, first of all let me thank you for the invitation and the organization of the CIS informal summit. This is already becoming a good tradition.
Of course, you are right, the main issue at the moment, the most urgent issue is the crisis that exists in the Lachin Corridor. You know, Lacin Corridor has been closed for almost 20 days. It is the zone of responsibility of the Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh. I would like to remind that according to the trilateral declaration of the President of Russia, the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia, the Lachin Corridor should be under the control of Russian peacekeepers, and the Republic of Azerbaijan has guaranteed the unimpeded movement of passengers, goods, and people through the Lachin Corridor.
Now it turns out that the Lachin Corridor is not under the control of Russian peacekeepers, and I would like to discuss that situation and the available variants.