«Անընդունելի է ԼՂ հայաթափման լուռ վկա դառնալու՝ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի գործելակերպը»․ վարչապետ
Հումանիտար ճգնաժամի կառավարման հարցում ԼՂ ժողովրդին աջակցելու նպատակով փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ աշատանքային խումբ կձևավորվի, որի խնդիրը ԼՂ իշխանությունների հետ հումանիտար հարցերի մշտադիտարկումը և հրատապ աջակցություն ցուցաբերելն է լինելու, այդ թվում՝ միջազգային կառույցների աջացությամբ։ Այս մասին Կառավարության նիստի մեկնարկին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Աշխատանքային խմբում կընդգրկվեն Առողջապահության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարները, նաև՝ այլլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ 4 մլրդ դրամի լրացուցիչ աջակցություն կտրամադրվի Լեռնային Ղարաբաղին։
«Լաչինի միջանցքի՝ շուրջ 18 օր փակ լինելու հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակն օր օրի սրվում է: ԼՂ-ի հարյուրավոր ընտանիքներ շարունակում են մնալ կիսված՝ հայտնված լինելով բլոկադայի տարբեր կողմերում: Առաջին անհրաժեշտության ապրանքների պակասը դառնում է ավելի ու ավելի զգալի: Խանութների ցուցափեղկերը դատարկվել են, հանրային օբյեկտներում սննդի մատակարարման սահմանափակումներ են մտցնում, հանրությունը գտնվում է սոցիալ-հոգեբանական ծանր վիճակում»,- նշեց նա։
Վարչապետը կրկին արձանագրեց՝ Լաչինի միջանցքի փակումը նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարւթյան 6-րդ կետի կոպիտ խախտում է։ Այս կետով պարտավորություն են կրում կողմերից երկուսը՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Ռուսաստանի Դաշնությունը։
«Իրավիճակի հստակ պարզաբանմամբ պետք է հանդես գա ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը»
«Միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի կողմից շրջանառվող այն դրույթը, թե Լաչինի միջանցքը բաց է երթևեկության համար, սին է։ Լաչինի միջանցքը փակվել է Ադրբեջանի կողմից, և սա նրա միջազգային պարտավորության կոպտագուն խախտում է։
Եթե նույնիսկ հիմնվենք Ադրբեջանի պրոպագանիստական վարկածի վրա, թե միջանցքը փակել են «էկոակտիվիստները», եռակողմ հայտարարության 6-ր կետով՝ Լաչինի միջանցք քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ երթևեկությունն ապահովելը Ադրբեջանի ուղիղ պարտավորությունն է։ Այս պայմաններում իրավիճակի հստակ պարզաբանմամբ պետք է հանդես գա ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը և Ռուսաստանի Դաշնությունը, որն անվտանգային կոնկրետ պարտավորւթյուններ է ստանձնել ԼՂ ժողովրդի առաջ։
Ո՞րն է իրադրության Ռուսաստանի գնահատականը։ Ո՞րն է Լաչինի միջանցքը վերականգնելու նրա պլանը և ճանապարահային քարտեզը։ Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանները Հայաստանի Հանրապետության և ԼՂ հայությունը սպասում է Ռուսաստանից, որը հիշեցնեմ՝ նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ է։ Եթե ՌԴ-ն օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով չի կարողանում ապահովել ԼՂ-ում կայունությունն ու անվտանգությունը, կարծում եմ՝ ինքը պիտի քննարկում նախաձեռնի ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում, և ԼՂ-ում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբին ՄԱԿ-ի Ախ-ի մանդատով օժտելու կամ ԼՂ լրացուցիչ բազմազգ խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու հարց բարձրացնի»,- ասաց Փաշինյանը։
Կառավարության ղեկավարն ընդգծեց՝ նման հարցադրում ծագում է նաև այն պատճառով, որ Լաչինի միջանցքի փակումն Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի ներխուժման առաջին դեպքը չէ։
«Ադրբեջանը հերթական ռազմական սադրանքն է պատրաստում, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղում»
«Սրան նախորդել են Փառուխի և Խծաբերդի իրադարձությունները, որի հետևանքով ՀՀ շուրջ 3 տասնյակ քաղաքացիներ շարունակում են մնալ գերեվարված։
Բոլոր նախանշանները կան՝ պնդելու, որ Ադրբեջանը հերթական ռազմական սադրանքն է պատրաստում, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, և իրադրության զարգացումները հրատապ պատասխանի սպասող հարցեր են բարձրացնում ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի գործունեության հետ կապված»,- հայտնեց Փաշինյանը՝ նշելով, որ ՀՀ-ն ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայության համոզված կողմնակիցն է և այդ ներկայության ջատագովը։
«Մեզ համար անընդունելի է ԼՂ հայաթափման լուռ վկա դառնալու՝ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ավելի ու ավելի տեսանելի դարձող գործելակերպը»
«Բայց մեզ համար անընդունելի է ԼՂ հայաթափման լուռ վկա դառնալու՝ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ավելի ու ավելի տեսանելի դարձող գործելակերպը։ Ամեն դեպքում, մենք այս հարցերի պարզաբանման շուրջ պետք է սերտորեն աշխատենք ՌԴ և միջազգային այլ գործընկերների հետ՝ իրրադրության հետագա սրում թույլ չտալու և համապարփակ կարգավորումների հասնելու նպատակով»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Pashinyan Slams Inaction of Russian Peacekeepers in Karabakh as "Unacceptable"
Armenian PM Nikol Pashinyan, at a government cabinet session today, once again criticized Russian peacekeepers in Karabakh for inaction to resolve the Lachin Corridor impasse, adding that Yerevan must continue to work with Russia and others to “prevent further escalation of the situation and to achieve comprehensive settlements.”
Pashinyan announced the formation of a task force, to be headed by Deputy PM Tigran Khachatryan, to monitor the unfolding humanitarian crisis in Karabakh and to collaborate with the Artsakh government to facilitate the provision of urgently needed assistance.
Pashinyan said the task force will also work with international organizations to get assistance to Artsakh.
He announced that Armenia will provide an additional AMD 4 billion (US$10.2m) in assistance to Artsakh.
"The humanitarian situation in Nagorno-Karabakh is worsening daily as a result of the eighteen-day closure of the Lachin Corridor. Hundreds of families in Nagorno-Karabakh remain divided, being on different sides of the blockade. The shortage of essential goods is growing. Shop windows have been emptied and food supply restrictions have been introduced in public facilities. People face a difficult socio-psychological condition," he said.
Pashinyan reiterated that the closure of the Lachin Corridor is a gross violation of point 6 of the tripartite declaration of November 9, 2020 and denied claims by Baku that the roadway is open for traffic.
Even if we accept Azerbaijan's propaganda hypothesis that the corridor was blocked by "eco-activists", according to point 6 of the tripartite declaration, it is Azerbaijan's direct obligation to ensure the safe movement of citizens, vehicles and cargo through the Lachin corridor.
Pashinyan again called on Russian peacekeepers to clarify what they plan to do to resolve the situation.
If, for objective or subjective reasons, Russia is unable to ensure stability and security in Nagorno Karabakh, then Russia should initiate a discussion in the U.N. Security Council endowing the Russian peacekeeping force with a U.N. Security Council mandate or sending a multinational peacekeeping force there," said Pashinyan.
Pashinyan said the closure of the roadway is just the latest example of Azerbaijan entering areas under the supervision of the Russian peacekeepers.
"Azerbaijan is preparing another military provocation, including in Nagorno Karabakh,” Pashinyan said, adding his government still supports the presence of Russian peacekeepers in Karabakh but that it wants answers from Moscow about their stated mission.
"It is unacceptable for us to become a silent witness to the depopulation of Nagorno-Karabakh. The behavior of the Russian peacekeeping troops is unacceptable,” Pashinyan said.