ՀՀ ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն ուղղված գործողությունները կքրեականացվեն
Այսուհետ քրեորեն պատժելի արարքներ են համարվելու ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն` բռնություն գործադրելու կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքի միջոցով ՀՀ ինքնիշխանությունը լրիվ կամ մասնակի սահմանափակելուն ուղղված գործողություններ կատարելը, ինչպես նաև՝ ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն ուղղված հրապարակային կոչերը: Կառավարությունը դեկտեմբերի 29-ի նիստում հավանություն տվեց իր օրենսդրական նախաձեռնությանը:
«Ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն ուղղված գործողություններ կատարելը պատժվելու է ազատազրկմամբ՝ 10-15 տարի ժամկետով, իսկ դրանց ուղղված հրապարակային կոչերը՝ տարբեր պատժատեսակներով՝ տուգանքից մինչև կարճաժամկետ ազատազրկում՝ առավելագույնը 2 ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկում՝ առավելագույնը 3 տարի ժամկետով։
Իսկ եթե այդ կոչերը կատարվեն՝ օգտագործելով հրապարակայնորեն ցուցադրվող ստեղծագործությունները կամ ԶԼՄ-ները, կամ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, ապա կարող է սպառնալ մինչև 2-5 տարի ժամկետով ազատազրկում»,- ասաց Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը։

Предлагается криминализировать действия, направленные на отказ от суверенитета РА
Впредь уголовно наказуемыми деяниями будут считаться действия, направленные на полный или частичный отказ от суверенитета Республики Армения путем применения насилия или угрозы применения насилия, а также публичные призывы к отказу от суверенитета. Соответствующая законодательная инициатива была одобрена на сегодняшнем заседании правительства.
За действия по отказу от суверенитета предлагается наказание в виде лишения свободы на срок от 10 до 15 лет, за публичные призывы к отказу от суверенитета – наказание в виде штрафа или лишения свободы на срок до 3 лет. Если же призывы озвучиваются с использованием СМИ или информационных технологий, то эти действия будут наказываться лишением свободы от 2 до 5 лет.