Արցախից տեղափոխված 3 բուժառուների վիճակը կայուն է․ Անահիտ Ավանեսյան
Երեկ Արցախից 3 բուժառու տեղափոխվեց Երևանի բժշկական կենտրոններ, այս պահին նրանց վիճակը գնահատվում է կայուն, իրականացվում են հետազոտություններ: Այս մասին Կառավարության նիստից հետո լրագրողներին ասաց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Ըստ նրա՝ Հայաստանի բժիշկները հեռակա կարգով մասնագիտական խորհրդատվություն են տրամադրում Արցախի բուժանձնակազմին։
Անդրադառնալով երկրում տարածվող գրիպին՝ Ավանեսյանը նշեց, որ այս տարի շրջանառվում է H1N1 տիպի գրիպը, որը բավական վտանգավոր է։ Հայաստանում օգտագործվող եվրոպական արտադրության պատվաստանյութերում ներառվում են նաև շտամի H1N1 հակամարմիններ։
Նախարարը կոչ արեց խրոնիկ հիվանդություններ ունեցողներին և մինչև 12 տարեկան երեխաներին պատվաստվել գրիպի դեմ։

Состояние перевезенных из Арцаха в Армению пациентов стабильное – А.Аванесян
Перевезенные вчера из Арцаха в медцентры Еревана трое пациентов в настоящее время проходят медобследование. Их состояние оценивается как стабильное. Об этом сообщила сегодня журналистам по завершении заседания правительства министр здравоохранения Анаит Аванесян. Министр отметила, что ереванские врачи консультируют своих арцахских коллег по видеосвязи.
Говоря о росте заболеваемости гриппом, А.Аванесян сообщила, что в этом году распространен довольно опасный вирус H1N1, добавив, что вакцина европейского производства, которая в настоящее время используется в Армении, включает также антитела штамма H1N1.
Анаит Аванесян порекомендовала делать прививку от гриппа лицам, имеющим хронические заболевания, а также детям до 12 лет.