Հայ-թուրքական բանակցություններ չկան, չեն էլ կարող լինել. Էդվարդ Նալբանդյան
Նախարար Նալբանդյանի ելույթը և պատասխանը հարցին ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին
Հարգելի՛ Տիկին Պետքարտուղար,
Հաճույքով եմ ձեզ նորից ողջունում Հայաստանում: Անցյալ անգամ ձեր այցը համընկավ ԱՄՆ Ազգային տոնի՝ հուլիսի 4-ի հետ: Այս այցը համընկնում է մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակի հետ: Այս համընկումները դրական խորհրդանիշ են պարունակում:
Երևանյան նախորդ և այս այցի միջև անցել է երկու տարուց մի փոքր պակաս ժամանակ, բայց այս ընթացքում մենք մի շարք հնարավորություններ ենք ունեցել հանդիպելու Վաշինգտոնում և տարբեր քաղաքներում միջազգային համաժողովների շրջանակներում: Անկախ նրանից, թե տարվա որ ամսին և որտեղ են անցել այդ հանդիպումները, դրանք եղել են բացառապես ջերմ, բովանդակալից և արդյունավետ, պարունակել են կարևոր և դրական ուղերձներ: Ձեր այցը Հայաստան, տարածաշրջան վկայում է այն առանձնահատուկ վերաբերմունքի մասին, որն ԱՄՆ բարձրագույն ղեկավարությունը տածում է Հարավային Կովկասի նկատմամբ: Հայաստանի և ԱՄՆ ղեկավարությունների միջև հանդիպումները, ես հատկապես կառանձնացնեի նախագահներ Սարգսյանի և Օբամայի հանդիպումը 2010 թ. ապրիլին Վաշինգտոնում, վկայում են հարաբերությունների խորացման մեր մեծ կամքի մասին:
Հարյուրամյակից այն կողմ ձգվող մեր երկու ժողովուրդների միջև գոյություն ունեցող բարեկամությունը, որի մեջ առանձնահատուկ է նաև ամերիկահայ համայնքի դերակատարությունը, տրամաբանորեն արտացոլվեց երկու տասնամյակը բոլորած հարաբերությունների՝ միջպետական հարթությունում։
Երկկողմ ջանքերի շնորհիվ, Տիկի՛ն Պետքարտուղար, ձեր անձնական՝ անգնահատելի ավանդով մեր միջև գոյություն ունեցող փոխվստահությունը և  փոխըմբռնումը բարեկամական գործընկերության հետագա ընդլայնման լավագույն հենասյուներն են։
ԱՄՆ և Հայաստանի միջև երկկողմ համագործակցությունը, որն  արձանագրում է իր պատմության մեջ ամենաբարձր մակարդակը, վերաբերում է այնպիսի կարևոր ոլորտներ, ինչպիսիք են ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները, ժողովրդավարության խորացումը, օրինականության գերակայությունը, տնտեսության արդիականացումը: Մենք սերտ փոխգործակցություն ունենք նաև միջազգային ասպարեզում տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության ապահովման շուրջ, զանգվածային ոչնչացման զենքերի չտարածման, ահաբեկչության բոլոր դրսևորումների դեմ պայքարում, Կոսովոյից մինչև Աֆղանստան խաղաղապահ առաքելություններում, գլոբալ այլ մարտահրավերների հաղթահարման շուրջ:
Միացյալ Նահանգները՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր իր շարունակական աջակցությունն է բերել ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին, որը գտնվում է  ԱՄՆ նախագահի եւ պետքարտուղարի մշտական ուշադրության կենտրոնում: Համանախագահ մյուս երկրների հետ, ԱՄՆ-ը գործադրել է ինտենսիվ ջանքեր և ընդունել բարձր մակարդակի բազմաթիվ կարևոր համատեղ հայտարարություններ հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ:
Տիկի՛ն Պետքարտուղար, մեկ անգամ չէ, որ մենք արտահայտել ենք նույն մոտեցումը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ: Այդ մոտեցումը եղել և մնում է հարաբերությունների կարգավորումը առանց նախապայմանների: Այս գործընթացում դուք ունեցել էք բացառիկ ներդրում: Ցավոք, գնդակն այդպես էլ գտնվում է թուրքական դաշտում:
Դեռևս 20 տարի առաջ Պետքարտուղար Ջեյմս Բեյքըրը նշում էր, որ ազատ, ժողովրդավարական, անկախ Հայաստանը, ինչպես և ԱՄՆ-ը, կիսում են նույն՝ ժողովրդավարության, ազատության, շուկայական հարաբերությունների, մարդու իրավունքների պաշտպանության արժեքները: 20 տարիների ընթացքում Միացյալ Նահանգները մեծ աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանին, որն այսօր արդեն մարդասիրական օգնությունից աստիճանաբար վերածվում է զարգացման ծրագրերի եւ փոխշահավետ համագործակցության:
Հարգելի՛ տիկին պետքարտուղար, մենք երախտագիտություն ենք հայտնում Նախագահ Օբամայի վարչակազմին և Ձեզ հայ-ամերիկյան բարեկամական գործընկերության ամրապնդման հարցում Ձեր անձնական նվիրվածության և առանձնահատուկ ներդրման համար։ Ես լիահույս եմ, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյա հոբելյանը նոր՝ առավել լայն հեռանկարներ կբացի երկկողմ հարաբերություններում։
Կրկին անգամ կցանկանայի ողջունել Ձեզ, Տիկին Պետքարտուղար և ձեր պատվիրակությանը Հայաստանում:
Հարց. պարոն նախարար, Թուրքիայից ամենաբարձր մակարդակով պնդում են, որ հայ-թուրքական կարգավորման վերաբերյալ ինչ-որ բանակցություններ են վարվում: Արդյոք այդ պնդումները համապատասխանում են իրականությանը:
Էդվարդ Նալբանդյան: Հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ կարող եմ ևս մեկ անգամ հայտարարել, որ բանակցություններ չկան, չեն էլ կարող լինել, բանակցություններն ավարտվել են, որոնց արդյունքում ստորագրվել են արձանագրություններ, որոնք այսօր Թուրքիան չի ցանկանում հարվել և իրականացնել ինչ-ինչ նախապայմաններ առաջ քաշելով: Չեմ կարծում, որ Թուրքիան իրավունք ունի նախապայմաններ առաջ քաշելու, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը պետք է լինի առանց նախապայմանների, դա միջազգային հանրության մոտեցումն է, ինչի մասին ասաց նաև տիկին քարտուղարը, և նաև մեր մոտեցումն է:
Ես կցանկանայի հավելել նաև առաջին հարցին, որ մենք խստորեն դատապարտում ենք այն կոպտագույն սադրանքները, որ կազմակերպվել են ադրբեջանական կողմից Հայաստանի-Ադրբեջանի սահմանին, որոնք պետք է ցավով նշեմ, արդյունք են դարձել զոհերի, վիրավորների, չբավարարվելով նրանով, որ փաստորեն ամեն օր խախտումներ են կատարում ադրբեջանցիները շփման գծում Լեռնային Ղարաբաղի հետ, իրենք փորձում են տեղափոխել լարվածությունը, սրել իրավիճակը նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին, որը բավական վտանգում է բանակցային գործընթացը և ոչ միայն, վտանգում է նաև տարածաշրջանային կայունությունը: Ինչի  բոլոր հնարավոր հետևանքների պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի վրա:

Armenian Foreign Minister - "Turkey refuses to respect and implement the Protocols"
RA Foreign Minister Nalbandian's statement during the joint press-conference with Secretary of State of the United States Hillary Clinton
Dear Secretary of State,
It is a great pleasure for me to welcome you again in Armenia. Your last visit to Yerevan coincided with July 4th, Independence Day of the United States of America. This visit coincides with the twentieth anniversary of establishment of diplomatic relations between our countries. The coincidence contains a positive symbolism.
Less than two years have passed since your previous visit to Armenia, but during this period we have had several opportunities to meet in Washington and different cities in the frameworks of international conferences. Independent of the month of the year or the place those meetings were held, they were exclusively warm, meaningful and fruitful, containing important and positive messages. Your visit to Armenia, to the region testifies to the United States authorities’ special attention to the South Caucasus. The meetings between the Armenian and American leaderships, I would underscore the Washington meeting between Presidents Sargsyan and Obama in April 2010, reflect our strong will to deepen our relations.
More than a century-long friendship between our two nations, in which the American-Armenian community has had a special role, was naturally reflected in the two decades long interstate relations.
Madam Secretary, the mutual trust and understanding existing between our two countries thanks to our common efforts, thanks to your personal, invaluable input, are the best pillars for expanding our friendly partnership.
The bilateral cooperation between the United States and Armenia, which has reached the highest point in its history, concerns such important domains as institutional reforms, deepening of democracy, rule of law, modernization of economy. We have also close interaction in the international arena covering regional and international security, non-proliferation of weapons of mass destruction, fight against all forms of terrorism, peacekeeping operations from Kosovo to Afghanistan and other global challenges.
The United States, as a Co-Chair country of the OSCE Minsk Group, has provided its permanent support to the process of the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. This process has been under the constant attention of the President and State Secretary of the United States of America. Together with the two other Co-Chair countries, the United States, deployed intensive efforts and adopted several high level important joint statements on the settlement of that issue.
Dear State Secretary, more than once we have expressed our common approach on the normalization of the Armenian-Turkish relations. That position has been and remains the normalization of relations without preconditions. You have made an exclusive contribution to this process. Unfortunately, the ball continues to remain in the Turkish court.
20 years ago Secretary James Baker noted that free, democratic, independent Armenia, as the United States of America, shares the same values - democracy, liberty, market economy, defense of human rights. During those 20 years the United States has strongly supported Armenia. Today humanitarian assistance is gradually turning into development projects and mutually beneficial cooperation.
Dear Secretary, we express our gratitude to the President Obama’s administration and to you personally for your commitment and remarkable contribution in the strengthening of Armenian-American friendly partnership. I hope that the celebration of the twentieth anniversary of diplomatic relations will open new, wider horizons in bilateral relations.
I would like once again to welcome you, dear State Secretary, and your delegation to Armenia.
The floor is yours. Please.
Yerkir Media TV - Mr. Minister, Turkish high-ranking officials are claiming that there some negotiations are being conducted on Armenian-Turkish normalization. Are those claims true?
Edward Nalbandian: Negotiations are not conducted, negotiations cannot be conducted, as the negotiations are over and they had resulted in signing of the protocols, which Turkey refuses to respect and implement, trying to put forward preconditions. Turkey has no right to put preconditions in this issue. This position is shared by the international community.
I want to add on the first question that we strongly condemn the violent provocations that are organized by the Azerbaijani side on the Armenia-Azerbaijan border which, unfortunately, resulted in victims and wounded, and that Azerbaijan is not satisfied by the fact that every day there are violations by Azerbaijanis on the line of contact of Azerbaijan and Nagorno-Karabakh. They are trying to transfer the tension, to sharpen the situation onto the border between Armenia and Azerbaijan which greatly undermines the negotiation process, as well as it is threatening the regional stability. The responsibility of all the possible consequences of all this lies with Azerbaijan.