Ակնկալում ենք ՌԴ կողմից հստակ ջանքերի իրականացում՝ ուղղված Ադրբեջանի կոպտագույն խախտումն առանց որևէ նախապայմանի վերացնելուն․ ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ։ Այն ներկայացնում ենք ստորև։
«Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը միջազգային գործընկերների և ողջ առաջադեմ մարդկության ուշադրությունն է հրավիրում այն փաստին, որ ավելի քան երեք շաբաթ Ադրբեջանը շրջափակման մեջ է պահում Լեռնային Ղարաբաղը՝ կոպտորեն խախտելով Լաչինի միջանցքի՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված ռեժիմը և արգելափակելով Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և ողջ աշխարհին կապող կյանքի ճանապարհը։ Արդեն 23-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանն ամբողջ աշխարհի աչքի առջև բռնի տեղահանության է դրդում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը՝ շարունակելով էթնիկ զտումների իր քաղաքականությունը:
Հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր ահագնանում է։ Ավելի ու ավելի զգալի է դառնում առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, սննդի ու դեղորայքի պակասը: Շոշափելի է դառնում թերսնման վտանգը: Հարյուրավոր ընտանիքներ շարունակում են բաժանված մնալ՝ գտնվելով ադրբեջանական բլոկադայի տարբեր կողմերում: 120 հազար մարդ հայտնվել են փաստացի գերեվարված կարգավիճակում:
Ադրբեջնական կողմի պնդումները, թե Լաչինի միջանցքն իրականում բաց է, միանգամայն անհիմն են, ինչի ապացույցն է առնվազն այն, որ միայն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մեքենաներով է թույլատրվում կյանքի վտանգի առաջացման դեպքում սահմանափակ թվով հիվանդների տեղափոխումը Հայաստանի Հանրապետություն:
Ստեղծված իրավիճակում կարևորում ենք 2022թ. դեկտեմբերի 20-ին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստի անցկացումը, որը հրավիրվել էր հայկական կողմի խնդրանքին ի պատասխան՝ Լաչինի միջանցքի փակման և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության վրա դրա հումանիտար հետևանքները քննարկելու նպատակով։ Մենք մեծապես գնահատում ենք ԱԽ անդամների գերակշիռ մեծամասնության կողմից հանրայնորեն արտահայտված ու հստակ կոչերը` Ադրբեջանի կողմից միջանցքի շրջափակումը վերացնելու և միջազգային կառույցների՝ Լեռնային Ղարաբաղ մուտք ապահովելու վերաբերյալ։ Ողջունում ենք նաև ԱԽ հիշյալ նիստին հաջորդած տասնօրյա ժամանակահատվածում Ֆրանսիայի ջանքերը՝ իրավիճակի վերաբերյալ ԱԽ նախագահողի մամուլի հայտարարություն ընդունելու ուղղությամբ։
Հայաստանը շարունակելու է նպատակամղված քայլեր ձեռնարկել բոլոր հնարավոր ձևաչափերում, ներառյալ՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի և միջազգային ու տարածաշրջանային կառույցների շրջանակներում՝ այդ կառույցների մանդատից և գործառույթներից բխող վճռական արձագանք և գործողություններ ապահովելու ուղղությամբ՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը ու դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչության առջև ծառացած հումանիտար ճգնաժամը վերացնելու նպատակով։
Անհրաժեշտ ենք համարում նաև Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը՝ տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու համար, ինչպես նաև ՄԱԿ համապատասխան մարմինների համար Լեռնային Ղարաբաղ անարգել հումանիտար հասանելիության ապահովումը:
Ադրբեջանը պարտավոր է անհապաղ վերաբացել Լաչինի միջանցքը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով ամրագրված սկզբունքներով, համաձայն որի՝ Ադրբեջանը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը, և Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո: Քանի որ Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունների հետևանքով եռակողմ հայտարարության դրույթները խախտված են, ակնկալում ենք նաև ՌԴ կողմից հստակ ջանքերի իրականացումը՝ ուղղված այս կոպտագույն խախտումն առանց որևէ նախապայմանի վերացնելուն»:

The Armenian Ministry of Foreign Affairs issued the following statement today regarding the ongoing closure of the Lachin Corridor.
The Ministry of Foreign Affairs draws the attention of international partners and all progressive humanity to the fact that for more than three weeks Azerbaijan has been keeping Nagorno-Karabakh under the blockade, grossly violating the Lachin Corridor the regime set by the Trilateral Statement of November 9, 2020 and blocking the lifeline connecting Nagorno Karabakh to Armenia and the rest of the world. It is already the 23rd day that in front of the whole world Azerbaijan is forcing the population of Nagorno-Karabakh to deportation, pursuing its policy of ethnic cleansing.
The humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh is worsening day by day. The lack of essential goods, food and medicine becomes more and more noticeable. The danger of malnutrition is tangible. Hundreds of families remain separated, being on different sides of the Azerbaijani blockade. 120,000 people became de facto prisoners.
Azerbaijani claims that the Lachin Corridor is open are absolutely groundless, which is proven at least by the fact that only the vehicles of the International Committee of the Red Cross are allowed to transport a limited number of patients to the Republic of Armenia in case of a life-threatening situation.
Under these circumstances, we highlight the importance of the urgent meeting of the UN Security Council held on December 20, 2022, which was convened in response to the request of the Armenian side, aimed at discussing the blockade of the Lachin Corridor and its humanitarian consequences for the population of Nagorno Karabakh. We highly appreciate the publicly expressed and clear calls by the vast majority of the Security Council members to end the blockade of the corridor by Azerbaijan and provide access to Nagorno Karabakh for international organisations. We also welcome the efforts of France during the ten-day period following the aforementioned meeting of the Security Council aimed at adopting the press statement of the President of the Security Council regarding the situation.
Armenia will continue taking targeted steps in all possible formats, including within the framework of the UN Security Council and international and regional structures, to ensure a resolute response and actions in accordance with the mandate and functions of these structures, for ending the blockade of the Lachin Corridor and the resulting humanitarian crisis which 120,000 people of Nagorno Karabakh are currently facing.
We also consider it necessary to send an international fact-finding mission to Nagorno-Karabakh and the Lachin Corridor to assess the humanitarian situation on the ground, as well as to ensure unhindered humanitarian access to Nagorno-Karabakh for relevant UN bodies.
Azerbaijan should immediately reopen the Lachin Corridor in line with the principles set in Point 6 of the Trilateral Statement of November 9, 2020, according to which Azerbaijan guarantees the safe movement of citizens, vehicles and cargo through the Lachin Corridor, and the Lachin Corridor is under the control of the peacekeeping contingent of the Russian Federation deployed in Nagorno-Karabakh. Since the provisions of the Trilateral Statement have been violated as a result of Azerbaijan's illegal actions, we also expect Russia to make clear efforts to eliminate this flagrant violation without any preconditions.