Քո երկրորդ հանգրվանը
Քարքարոտ ու ամայի դաշտերի միջով Գյումրի տանող ճանապարհն ամենաձանձրալիներից է, աչք շոյող ոչինչ չկա, ուստի հանրապետության երկրորդ քաղաք հասնելն ամեն անգամ ինձ սովորականից ավելի երկար է թվում: Ձանձրույթս ցրելու համար մեքենայի պատուհանից փորձում եմ կարդալ ճանպարհի եզրերին տեղադրված հուշաքարերին ու շիրմաքարերին արված գրառումները: Հետզհետե սիրտս սկսում է ճմլվել՝ ափսոսում եմ մեկ ակնթարթում կյանքից զրկված և երիտասարդությունը հողին պահ տված մարդկանց համար: Անկախ նրանից, թե առավոտյան ինչ տրամադրությամբ եմ տնից դուրս եկել՝ թախիծն ու տխուր հիշողությունները դառնում են ճանապարհիս ուղեկիցը:
Ինձ թվում է, որ վարորդ-գործընկերոջս համար մայթերին տեղադրված ծաղկեպսակները, հուշաքարերն ու շիրմաքարերն ավելի ճնշող պետք է լինեն: Հարցնում եմ, թե ինչ զգացողություն է ունենում դրանց նայելիս և ընդհանրապես, ճի՞շտ է համարում ճանապարհներին հուշաքարեր տեղադրելը: Նրա կարծիքով՝ ճիշտ է տեղադրելը, որովհետև երթևեկության կանոններն անտեսող վարորդներին հուշում է վերահաս վտանգի մասին:
Այս միտքը վարորդներից շատերն են արտահայտել, որին ես կտրուկ չեմ առարկել, բայց նրանց հետ չեմ էլ համաձայնել: Վերջին տարիներին աշխատանքի բերումով հաճախակի եմ լինում մարզերում և գրեթե անսխալ կարող եմ ասել, թե ճանապարհի որ հատվածում ինչ հուշաքար է տեղադրված, այնպես որ նորերը աչքիցս չեն վրիպում: Հաջորդ անգամ Գյումրի ուղևորվելիս, որը հիմնականում կրկնվում է երկու շաբաթվա տարբերությամբ, ճանապարհին նոր ծաղկեպսակներ եմ նկատում:
Այս անգամ գործընկերոջս առարկելու հիմնավոր պատճառ ունեմ: «Եթե այդ հուշաքարերն ու ծաղկեպսակներն ավտովթարները կանխարգելող ազդեցություն ունեն, ուրեմն ինչո՞ւ են նույն տեղում այդքան արագ կրկնվում վթարները»: «Եթե դա չլիներ, վթարների թիվն ավելի մեծ կլիներ»,- հանգիստ ու ազդեցիկ ձայնով պատասխանում է վարորդ-գործընկերս: Բայց այստեղ հիշում եմ այլ մեկնաբանություններ. ոմանք էլ նշում են, որ շիրմաքարերը շեղում են իրենց ուշադրությունը, իրենք տրամադրության անկում են ունենում, երբեմն այնքան են ազդվում, որ մտքերով տարված՝ կարող են վթարի իրական վտանգ ստեղծել հենց այդ պահին:
Երևան-Գյումրի և Երևան-Սյունիք ճանապարհների որոշ հատվածներ վարորդները երթևեկի համար խիստ աննպաստ ու վտանգավոր են համարում, և հենց այդ ռիսկային համարվող հատվածներում են հաճախակի կրկնվում վթարները: Վարորդները նշում են նաև, որ ճանապարհային երթևեկությունը կարգավորող նշանների բացակայությունն է այդ հատվածներում վթարների մեծ մասի կրկնվելու պատճառը:
Մեր հարցին, թե ի՞նչ միջոցներ են ձեռնարկվում վթարների հավանականությունը նվազեցնելու համար, ճանապարհային ոստիկանությունից հայտնում են, որ տեսանկարահանման, արագաչափ սարքեր կիրառելուց բացի, իբրև վթարները կանխարգելելու միջոց տարեկան երկու անգամ ավտոճանապարհների գարնանային և աշնանային հետազոտություն են իրականացնում:
«Հայտնաբերվում են ճանապարհային թերությունները, բացակա երթևեկության կազմակերպման տեխնիկական միջոցները: Արդյունքներով միջնորդագրեր են ներկայացվում համապատասխան մարմիններին՝ հայտնաբերված թերությունները վերացնելու համար»,- տեղեկացնում է ոստիկանությունը:
Հարգվո՞ւմ են միջնորդագրերը, թե՞ ոչ. այդ մասին ոչինչ չի ասվում: Սակայն փաստն այն է, որ վտանգավոր ճանապարհահատվածների մասին վարորդներին զգուշացնող հիմնական «տեխնիկական միջոցը», այլ կերպ ասած՝ երթևեկությունը կարգավորող ճանապարհների կահավորումը ներկայումս ծաղկեպսակներն ու հուշաքարերն են: Այս երևույթը միայն Գյումրի տանող միջպետական ճանապարհին չէ բնորոշ, Հայաստանի բոլոր ճանապարհներին կարելի է հանդիպել դրանց, բայց հուշաքարերի ու շիրիմների առատությամբ նրանց մեջ առանձնանում է Արարատի մարզից դեպի Վայոց ձոր-Սյունիք տանող ճանապարհը:
Փորձում եմ մտաբերել, արտասահմանում բնակվող ծանոթներիս եմ հարցնում, թե գիտե՞ն էլի մի երկիր, որտեղ ընդունված է ճանապարհներին հուշաքարեր կամ շիրմաքարեր տեղադրել: Չհիշեցի, նրանք էլ. ոչ միայն չհիշեցին, այլև տարակուսեցին, իսկ ես, հիշելով մեր երկրում ավտոճանպարհային պատահարների տարեցտարի աճող թիվը և մտովի հաշվարկելով, թե ինչ հաճախականությամբ են վթարները կրկնվում նշված վայրերում, սկսում եմ սարսափել այն մտքից, որ մի քանի տարուց միջպետական ճանապարհները կարող են պարզապես վերածվել գերեզմանոցի:
ՀՀ ոստիկանության տրամադրած տեղեկության համաձայն` 2011թ.-ին և 2012թ. մինչև մայիս ամիսն ընկած ժամանակամիջոցում միայն Երևան-Երասխ-Գորիս-Մեղի-Իրանի սահման միջպետական ճանապարհին 24 ավտոճանապարհային պատահար է գրանցվել, որի արդյունքում 6 մարդ զրկվել է կյանքից, իսկ 39 մարդ վիրավորվել է: Նույն ժամանակամիջոցում Երևան-Սևան-Իջևան-Ադրբեջանի սահման միջպետական ճանապարհին 27 պատահար է տեղի ունեցել, որի արդյունքում 8 զոհ է գրանցվել և 54 վիրավոր:
Խորհրդային շրջանում նման վտանգների մասին հիշեցնելու և վարորդներին սթափեցնելու համար պետավտոտեսչության կայաններում ջարդված մեքենաներ էին ցուցադրում: Մանկությանս տարիներին դա հաճախակի էր գրավում ուշադրությունս, և հիշում եմ, թե ինչպես էի ճնշվում ճխլված ավտոմեքենաների տեսքից ու դրա սոսկալի հետևանքները պատկերացնելուց: Ոստիկանությունը վաղուց կիրառությունից հանել է այդ տարբերակը, ու զգուշացնելու պարտավորությունը, թեկուզև ոչ գիտակցված, ստանձնել են զոհերի հարազատները` վթարների վայրերում հուշաքարեր տեղադրելով:
Վստահ էի, որ մարզային իշխանությունը երբևէ ուշադրություն չի դարձրել այդ հարցին՝ չնայած տեսականորեն անհասկանալի է, թե ինչպես կարելի է զբաղեցնել հողատարածքը՝ առանց օգտագործման թույլտվություն ունենալու: Այնուամենայնիվ, չսխալվելու համար երեք մարզերի մարզպետներին ուղղված գրությամբ (Արագածոտնի, Շիրակի և Վայոց ձորի, որոնց տարածքներն առավել առատ են հուշաքարերով) փորձեցի տեղեկանալ, թե ինչ ընթացակարգով են տրամադրվում հողատարածքները: Նպատակս էր պարզել, թե երբևէ այդ խնդրին ուշադրություն դարձվե՞լ է, և ինչպիսի՞ն կլիներ տեղական իշխանության վերաբերմունքը, եթե քաղաքացիներից մեկը փորձեր դա անել օրինական ընթացակարգով:
Չէի սխալվել, որ հուշաքարերի տեղադրումը ինքնագործունեության արդյունք է. ոչ ոք համայնքապետներին չի դիմել հողահատկացման խնդրանքով: Համայնքների ղեկավարների պատասխաններից երկու տեղեկություն առանձնացրի. քաղաքացիներից երբևէ նման դիմում չեն ստացել, իսկ ստանալու դեպքում չէին կարող բավարարել այն:
«Միջպետական ճանապարհների անվտանգության գոտում հողահատկացում կատարելու իրավունք չունենք», «ի՞նչ կարիք կա մի մարդու համար երկու շիրմաքար տեղադրել», «ճնշող է», «արագ վարողի համար միևնույնն է՝ այդ հուշաքարը կա՞, թե՞ ոչ», այսպիսին էին նրանց արձագանքները: Այսինքն, ամեն ինչ հայավարի է կատարվում. քաղաքացիները սեփական նախաձեռնությամբ տեղադրում են, համայնքների ղեկավարներն էլ պետք է կանխեն, սակայն չեն կանխում: Դե, վիշտ ունեցողին ինչպե՞ս նորից վշտացնես...
Շուտով մեկնարկելու է «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհային միջանցքի ծրագիրը, որը մեկ ուղղությամբ սկիզբ է առնում Երևանից ու Գյումրի տանող ճանապարհով կհասնի Բավրա՝ ելք ապահովելով դեպի Սև ծով: Մյուս կողմից կձգվի Երևանից Մեղրի՝ նպատակ ունենալով երկրի հյուսիսն ու հարավը իրար միացնել որակյալ ճանապարհով, ինչը թույլ կտա Հայաստանին տարանցիկ պետություն դառնալ: Համայնքների ղեկավարներին կարգադրված է կառույցներով չծանրաբեռնել միջպետական ճանապարհը, քանի որ նորակառույց ճանապարհը կենտրոնից աջ և ձախ ուղղություններով մինչև 70 մ լայնություն պետք է ունենա:
Վշտակիր քաղաքացիների ցանկություններն այստեղ խաչվում են պետության ռազմավարական նպատակների հետ, որի արդյունքում գերակայությունը, բնականաբար, տրվելու է պետականին: Մայրուղու շինությունը կջնջի վթարների բոլոր հետքերը` ասֆալտի տակ թողնելով հուշաքարերը: Համայնքների ղեկավարները գիտեն այդ մասին, և ավելի ազնիվ կլինի նոր վիշտ չպատճառել զոհերի հարազատներին ու այս հիմնավոր պատճառաբանությամբ սկզբից ևեթ արգելել հուշաքար կամ երկրորդ շիրմաքար տեղադրելը: Գուցե «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհային միջանցքի ծրագիրը պատճառ դառնա, որ մեր ժողովուրդը հրաժարվի ևս մեկ արատավոր սովորույթից:

Armenia's Roadside Memorials: Will the "North-South Highway" Erase all Traces
The road to Gyumri, Armenia’s second city, passes through a repetitive set dry and empty of fields. For a passenger like me, it gets quite boring.
As a diversion, I try and read the inscriptions on the roadside monuments set up here and there to commemorate those who have died due to traffic accidents.
I ask my chauffeur friend what he feels as he drives past these numerous stone monuments and wreaths of flowers to honor traffic victims. He replies that they are a good thing, reminding other drivers of the fatal hazards awaiting those who do not obey the rules of the road.
Now, my work takes me outside Yerevan every two weeks or so, especially to Gyumri. Every time I make the trip, it seems that the number of these roadside monuments gets larger and larger.
I mention this observation of mine to my driver. His response is simple: “If these reminders didn’t exist the number of traffic fatalities would be much greater.” Go figure, I think to myself.
Many others I’ve spoken to share this belief. While, I can’t argue with the logic I still am inclined to disagree.
But there’s the flip side to this as well. Many have told me that these roadside monuments and ad-hoc memorials of flowers divert their attention while driving. Sometimes they even impart an impending sense of fear and foreboding.
Take the roads from Yerevan to Gyumri and Syunik. Regular drivers on these routes complain that certain sections are in terrible shape and present a number of hidden hazards. They claim that the lack of proper road signs only adds to the number of road accidents on these stretches.
I wanted to find out what the RA Road Police thought about all this and what measures they were taking to minimize the risks.
The police replied that in addition to the installation of speed cameras they also carry out road inspections every spring and fall. If they find areas of road in disrepair, reports are submitted to the appropriate agencies.
They didn’t say if their reports are ever acted upon; i.e. if proper warning signs are posted to alert drivers to the dangers lurking ahead.
In practice, all drivers can rely on for such information are the roadside memorials and wreaths of flowers. This is the scenario all over Armenia, but especially on the roadways leading from the Ararat Marz to Vayots Dzor and Syunik beyond.
I try to remember what my friends living overseas said when I asked them if they knew of another country where such roadside memorials were an accepted practice. They couldn’t come up with one country.
I shudder to think what our highways in Armenia would look like in a few years given the yearly rise in road accidents – a veritable graveyard of stones and flowers.
According to figures supplied by the RA Police, in 2011 and up to May of this year, 24 traffic accidents have been registered on the Yerevan-Yeraskh-Goris-Meghri-Iran highway, resulting in 6 fatalities and 39 injured. During the same period, 27 road accidents have been registered on the Yerevan-Sevan-Ijevan-Azerbaijan highway; resulting in 8 fatalities and 54 injured.
Back in the Soviet era, the road police would show off the crushed and mangled remains of cars to alert drivers to the risks involved of reckless and inattentive driving. This practice was removed from public practice a long time ago.
Instead, it is now up to the family and friends of road accident victims to remind others of the risks with their memorials and flowers.
I then wondered if prior permission was needed to erect such roadside memorials, so I wrote to the regional authorities of Aragatzotn, Shirak and Vayots Dzor – regions that boast the most monuments.
I wanted to know what the authorities thought about these memorials, or if they thought about them at all. Had anyone ever tried to steer through the regional bureaucracy in order to legally erect such a memorial to a loved one? Was there such a formal application procedure at all?
The answers I received were quite clear. No one had ever applied to the local authorities prior to erecting such memorials. It was a spontaneous exercise in expressing grief.
Even if a family member were to apply for such a permit, local authorities are not authorized to allot a patch roadway for any purpose.
I was told that due to safety reasons, such impromptu memorials along the road shoulders are not allowed. But it seems that no one cares once they are erected.
The general attitude of officials is – The family is already grieving, why should we give them something else to grieve about.
The private memorials, large and small, are left alone.
The “North-South Road Corridor” project will soon get underway in Armenia. It is supposed to upgrade and widen the existing highway from Yerevan to Gyumri and the Georgian border beyond according to international standards. The same will be done to the highway leading from Yerevan to Meghri in the south.
It is envisaged that the program will contribute to the socio-economic development in Armenia and expanded regional trade.
Local community leaders have been instructed not to clog up the planned roadway with any new structures. There must be 70 meters of empty space of both the right and left sides of the median.
So what will happen to these private memorials and stones erected by the grieving friends and families of traffic accident victims? Naturally, the directives of the government will win the day.
The new highway will bury all traces of prior road fatalities under the newly installed asphalt.
Local officials know all this and, in an attempt to avoid further grief, they should prevent the erection of any new memorials.
Perhaps the “North-South Road Corridor” project will help our people refrain from yet another objectionable custom.