«Մենք դեռ չենք կարող կովեր գնել, մեր անվտանգությունը երաշխավորված չէ». Կութի բնակիչ
2022թ․ դեկտեմբերի վերջին Կառավարությունը փոխհատուցել է 2021-2022թթ․-ին Ադրբեջանի հանրապետության ագրեսիայի հետևանքով հանրապետության երեք մարզերի՝ Սյունիքի, Վայոց Ձորի և Գեղարքունիքի համայնքների բնակիչներին պատճառված վնասը։
Վարդենիս համայնքի 17 անասնապահական տնտեսություններին ադրբեջանական ագրեսիաների հետևանքով հասցված վնասները վերականգնելու համար պետական բյուջեից 29 մլն 886 հազար 500 դրամ է հատկացվել։ Կորցրած անասնագլխաքանակի համար փոխհատուցում ստացած 6 տնային տնտեսությունները Վարդենիս համայնքի Կութ գյուղից են, 5-ը՝ Վարդենիսից, 3-ը՝ Սոթքից, 2-ը՝ Կուտականից և 1-ը՝ Մեծ Մասրիկից։
Կութ համայնքի նախկին վարչական ղեկավար Սիմա Չիտչյանը 5 կով է ունեցել։ Դեպքը տեղի է ունեցել 2021թ․ հունիսի 5-ին, ցերեկվա ժամերին։ Ադրբեջանական բանակը կրակ է բացել գյուղի արոտավայրում արածող կովերի ուղղությամբ, մի քանիսը սատկել են, մյուսներին քշել են՝ տարել։ Կրակել էին նաև հովվի վրա, բարեբախտաբար փամփուշտը ձիուն էր կպել, իսկ հովվին հաջողվել էր անվնաս դուրս գալ տարածքից։ Արոտավայրում այդ ժամանակ 81 հատ կով է եղել, որը պատկանում էր Կութ գյուղի 5 ընտանիքի։ Ս․ Չիտչյանն ասում է, որ հաջորդ օրը մի կովը փախել է, վերադարձել գյուղ։
Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանի խոսքով, գյուղացիներին փոխհատուցումը տրամադրել են՝ պայմանով, որ գումարների առնվազն 80%-ը պետք է ծախսվի բացառապես կորսված անասնագլխաքանակը վերականգնելու ուղղությամբ։
Սիմա Չիտչյանն ասում է, որ մեկ գլուխ կովի համար Կառավարությունը 280 000 դրամ փոխհատուցում է տրամադրել, բայց այդ գնով հիմա կով չես կարող գնել։ Բացի այդ, մի քանի հակ խոտ ունեն ընդամենը, հիմա չեն կարող խոտ գնել։ Գյուղի խոտհարքներն էլ հիմա ադրբեջանական բանակի հսկողության տակ են, չգիտեն, թե խոտը որտեղից պետք է քաղեն։
«Մենք գյուղում ենք բնակվում, բայց դեռ չենք կարող կովեր գնել, մեր անվտանգությունը երաշխավորված չէ։ Սեպտեմբերի 13-ի գիշերը տեսնողը նորից անասուն կառնի՞, երեք օրով թողեցինք գնացինք, տան դռներն էլ չէինք փակել։ Մենք շատ լավ արոտավայրեր ունենք, այստեղ բարվոք պայմաններ կան անասնապահության համար, բայց վիճակը մինչև չկայունանա՝ չենք կարող որևէ բան նախաձեռնել»,- ասում է Ս․ Չիտչյանը։
Սիմա Չիտչյանը և փոխհատուցում ստացած Կութ գյուղի մյուս բնակիչները 1989թ․ հունվարին բռնագաղթել են Ադրբեջանի Խանլարի շրջանից և բնակություն հաստատել Կութում։ Նրանց բոլորի անասունները խլել են ադրբեջանցիները։

"Мы пока не можем купить коров, наша безопасность не гарантирована»: жительница села Кут
В конце декабря 2022 года правительство компенсировало ущерб, причиненный жителям Сюникской, Вайоцдзорской и Гегаркуникской областей Армении в результате агрессии Азербайджана в 2021-2022 годах.
Для восстановления ущерба, причиненного азербайджанцами 17 животноводческим хозяйствам общины Варденис, из госбюджета было выделено 29 млн 886 тыс. 500 драмов. Шесть из этих 17 хозяйств находятся в селе Кут общины Варденис, пять – в Варденисе, три – в Сотке, два – в Кутакане и одно – в Мец Масрике.
У бывшего административного руководителя Кута Симы Читчян было пять коров. Днем 5 июня 2021 г. азербайджанская армия открыла огонь по пасущимся на пастбище коровам. Три из них погибли, остальных азербайджанцы угнали. Они стреляли и по пастуху, но, к счастью, пуля попала в лошадь, и мужчине удалось покинуть территорию. Тогда на пастбище было более 80 коров, принадлежащих пяти семьям. По словам нашей собеседницы, на следующий день одна корова вернулась в село.
Губернатор Гегаркуника Карен Саргсян отметил, что компенсацию фермерам предоставили с условием восстановить утерянное поголовье скота минимум на 80%.
За одну корову правительство выплатило 280.000 драмов, но сегодня на эти деньги животное не купишь, говорит Сима, добавляя, что у них осталось всего несколько тюков сена, а сейчас купить корм невозможно. Кроме того, принадлежащие селу сенокосные луга в настоящее время находятся под контролем азербайджанской армии, и местные жители не знают, где можно будет косить траву.
“Мы пока не можем купить коров, наша безопасность не гарантирована. Тот, кто стал очевидцем событий, произошедших в ночь на 13 сентября, не станет покупать скот. Мы были вынуждены на три дня покинуть наши дома, даже двери не успели запереть. У нас очень хорошие пастбища, здешние условия благоприятны для животноводства, но пока ситуация не стабилизируется, мы ничего не сможем предпринять”,- подчеркнула Сима Читчян.
Наша собеседница и многие ее односельчане в январе 1989 г. бежали из Ханларского района Азербайджана и обосновались в селе Кут. Скот у них отняли азербайджанцы.