Նոյեմբերի տվյալներով՝ օրական 380-400 տոննա սննդամթերք և անհրաժեշտ ապրանքներ էին մատակարարվում Արցախ
Արցախի դատախազությունը հերքել է ադրբեջանական կայքերից մեկի տարածած այն տեղեկությունը, որ իբրև Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոճանապարհի արգելափակման 27 օրվա ընթացքում երկու ուղղություններով իրականացվել է 370 տարբեր տեսակի տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժ, որից 330-ը՝ ռուս խաղաղապահների կողմից, 31-ը՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (այդ թվում շտապ օգնության մեքենաներ), իսկ շտապ օգնության 3 մեքենաները՝ «Արցախի բնակիչների կողմից»:
«Հոդվածի հեղինակը պնդել ու այդ կերպ փորձել էր ցույց տալ, որ իրականում Արցախը շրջափակման մեջ չէ, թեև բերված տվյալները ակնհայտորեն ի ցույց են դրել հակառակը:
Ադրբեջանական թեզի մերկ լինելը փաստելու համար բավարար է ընդամենը երեք վիճակագրական տվյալի բացահայտումը. մինչ Արցախը Հայաստանի հետ կապող միակ՝ Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոճանապարհն արգելափակելը, 2022թ. նոյեմբեր ամսվա ցուցանիշների համաձայն, ՀՀ-ից Արցախ էր մատակարարվել օրական 380-400 տոննա սննդամթերք և հանրային կարիքների համար նախատեսված այլ ապրանքներ (27 օրում՝ 10.260-10.800 տոննա), «Լաչինի միջանցքով» մեկ ուղղությամբ՝ Հայաստանից Արցախ էր մեկնել օրական միջինը 454 մեքենա (27 օրում՝ 12.258), ավելի քան 1.200 մարդ (27 օրում՝ 32.400): Հատկանշական է, որ հիշյալ ցուցանիշները փոքր են ոչ միայն 2020թ. 44-օրյա պատերազմին նախորդող ժամանակահատվածի, այլև 120.000-անոց բնակչության միջին մակարդակի բարեկեցությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ պահանջարկի համեմատությամբ:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները վերոհիշյալ հրապարակմամբ հաստատել են նաև այն, որ 27 օր Արցախի Հանրապետության բնակիչները զրկված են միջանցքով տեղաշարժվելու և Հայաստանի Հանրապետության հետ կապի հնարավորությունից, միջանցքում երթևեկել են բացառապես ռուս խաղաղապահները և ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները:
Այսպիսով, վերը բերված վիճակագրական տվյալները և փաստարկները բավականին խոսուն ու պատկերավոր տեսքով արտացոլում են այն ողջ իրականությունը, որը ներկայումս տիրում է Արցախում և որը միջազգային հանրությունից թաքցնելու համար ջանք ու եռանդ չի խնայում Ադրբեջանը»,-նշված է հաղորդագրությունում։

В ноябре в Арцах ежедневно доставлялось 380-400 тонн продовольствия и необходимых товаров
Прокуратура Арцаха опровергла распространенные одним из азербайджанских сайтов информацию о том, что якобы за 27 дней блокирования автотрассы Степанакерт-Горис зафиксировано передвижение в обоих направлениях 370 различных транспортных средств: 330 автомобилей российских миротворцев, 31 –Международного Комитета Красного Креста и три машины скорой помощи для “жителей Арцаха”.
“Авторы статьи пытались показать, что в действительности Арцах не находится в блокаде, хотя приведенные цифры явно свидетельствуют об обратном. Для подтверждения несостоятельности азербайджанского тезиса достаточно привести следующие статистические данные: в ноябре 2022 года, до блокирования единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией – автотрассы Степанакерт-Горис, из РА в Арцах ежедневно поставлялось 380-400 тонн продовольствия и других предусмотренных для общественных нужд товаров (за 27 дней – 10.260-10.800 тонн). По Лачинскому коридору в одном направлении – из Армении в Арцах – ежедневно направлялось в среднем 454 машины (за 27 дней - 12.258), более 1200 человек (за 27 дней - 32.400). Примечательно, что эти показатели являются низкими не только по сравнению с периодом, предшествующим 44-дневной войне 2020 г., но и по сравнению со спросом, необходимым для обеспечения среднего уровня благосостояния 120-тысячного населения.
Вышеупомянутая публикация азербайджанского СМИ подтверждает и то, что 27 дней жители Республики Арцах лишены возможности перемещаться по Лачинскому коридору и связи с Республикой Армения. По коридору перемещались исключительно российские миротворцы и представители Международного Комитета Красного Креста.
Таким образом, приведенные выше статистические данные и аргументы достаточно красноречиво отражают ту реальность, которая в настоящее время сложилась в Арцахе и для сокрытия которой от международной общественности Азербайджан не жалеет ни сил, ни энергии”,- говорится в сообщении.