Իլհամ Ալիև. «Ադրբեջանը մտադիր չէ Հայաստանի հետ սկսել երրորդ պատերազմ»
Ադրբեջանը չի նախատեսում երրորդ պատերազմ սկսել Հայաստանի դեմ։ Այդ մասին ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Նրա խոսքով՝ դա է միակ պատճառը, որ Բաքուն ուժով չի պատասխանում Երևանի գործողություններին։
Խոսելով, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին՝ Ալիևն ասել է, որ այն վաղ թե ուշ կգործարկվի՝ անկախ նրանից ուզում է Հայաստանը դա, թե՝ ոչ։ Նրա պնդմամբ՝ այդ ճանապարհը Բաքվի համար ռազմավարական նշանակություն ունի, ուստի «դրանով երթևեկությունը պետք է բացվի որքան հնարավոր է արագ»։
«Զանգեզուրի միջանցքի գործարկումն անխուսափելի է, ուզում է Հայաստանը դա, թե՝ ոչ։ Մեզ համար դա ռազմավարական նախագիծ է։ Մենք ուզում ենք, որ այն արագ գործարկվի»,- Trend գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Ալիևը։
Ալիևը պնդել է, թե, իբր, «Զանգեզուրի միջանցքի» շինարարության նախագիծն իր արտացոլումն է գտել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ։ «Հայաստանը ուզում է դրանից խուսափել, փաստացի չի կատարում ավելի քան 2 տարի առաջ իր ստանձնած պարտավորությունները։ Բայց դա չի կանգնեցնի Բաքվին, քանի որ դա ռազմավարական նախագիծ է ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև հարևան մի քանի երկրի համար»,- նշել է Ադրբեջանի նախագահը։
Անդրադառնալով այն պնդմանը, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին որևէ նշում չկա, Ալիևը պատասխանել է. «Ճիշտ է, այնտեղ Զանգեզուրի միջանցք բառ չկա, որովհետեւ դրանից հետո «Զանգեզուրի միջանցք» տերմինը ես ներառեցի աշխարհաքաղաքական խոսույթում, ինչպես ասում են։ Սակայն, այնտեղ հստակ նշված է, որ Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջև պետք է լինի տրանսպորտային կապ, ու Հայաստանը պետք է դա ապահովի»:
Հիշեցնենք, որ այսօր այս թեմային անդրադարձել է նաև Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ ՀՀ տարածքում բացառվում է որևէ միջանցքի գոյություն։ «Մենք բացառում ենք Հայաստանի Հանրապետության տարածքով միջանցքի տրամադրումը, բացառում ենք․․․ բանավոր պայմանավորվածություն է եղել, խոստում է եղել․․․ դրանք անհեթեթություններ են»,- ասել է վարչապետը։
Ալիևը խոսել է նաև Հայաստանի հետ հնարավոր կնքվելիք խաղաղության պայմանագրի մասին։ Նրա խոսքով՝ կան բոլոր պայմաններն այդ պայմանագրի կնքման համար՝ հավելելով, որ «Հայաստանը ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը»։
Ալիևն անդրադարձել է նաև Լաչինի միջանցքի փակ լինելուն ու, այսպես կոչված, «էկոակտիվիստների ակցիային»։ Ըստ նրա՝ «անամոթություն է Լաչինի միջանցքում տեղի ունեցողը շրջափակում անվանելը»։ «Ով չի ուզում լինել մեր քաղաքացի, ճանապարհը փակ չէ, այլ բաց է»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ քայլեր կձեռնարկի Ադրբեջանը, եթե Ղարաբաղում ապրող հայերը չցանկանան դառնալ Ադրբեջանի քաղաքացի։
Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքում և դրա շուրջ տեղի ունեցող իրավիճակի մեջ մեղադրել է Ֆրանսիային։ Նրա պնդմամբ՝ «ներկայիս իրավիճակը ֆրանսիական իշխանությունների ձեռքի գործն է»։ «Ֆրանսիան կարող է ապրել առանց մեզ, իսկ մենք՝ առանց Ֆրանսիայի»,- լրագրողի այն հարցին, թե այս իրավիճակում ինչ դերակատարում ունի Մինսկի խմբի համանախագահ այդ երկիրը, արձագանքել է Ալիևը։

Aliyev Says He's Not Planning New War with Armenia
During an interview with the Azerbaijani press, Aliyev said this is the only reason Baku hasn’t responded to Armenian provocations with force.
Speaking about the so-called Zangezur Corridor, Aliyev said that it will be launched sooner or later, whether Armenia wants it or not. He said such a roadway is of strategic importance for Baku and "traffic on it should be opened as soon as possible".
Aliyev claimed that the "Zangezur Corridor" project was indicated in the tripartite statement of November 9, 2020.
"Armenia wants to avoid it and does not fulfill the obligations it assumed more than two years ago. But it will not stop Baku, because it is a strategic project not only for Azerbaijan, but also for several neighboring countries," Aliyev told the Trend news agency, confessing that he came up with the Zangezur Corridor terminology.
"It is true, such a term isn’t included in the statement. Thus, I used the term in the in the geopolitical conversation. However, it is clearly stated there that there should be a transport connection between the western regions of Azerbaijan and the Autonomous Republic of Nakhichevan, and Armenia should ensure it."
Earlier today, Armenian PM Nikol Pashinyan, in a public address, ruled out any such corridor in through Armenia.
"We reject the provision of a corridor through the territory of the Republic of Armenia. There was a verbal agreement. There was a promise. Such talk is nonsense," Pashinyan said.
Regarding a planned peace treaty with Armenia, Aliyev said all the conditions for the conclusion of an agreement exist, adding that "Armenia has recognized the territorial integrity of Azerbaijan".
Aliyev also referred to the closure of the Lachin corridor by so-called eco-activists.
“It is shameless to call what is happening in the Lachin corridor a blockade. Whoever does not want to be our citizens, the road is not closed, but open," Aliyev said, answering a reporter’s question as to what steps Azerbaijan will take if the Armenians living in Karabakh do not want to become citizens of Azerbaijan.
Azerbaijan blamed France for the Lachin Corridor closure.
‘The current situation is the handiwork of the French authorities. France can live without us, and we can live without France," Aliyev said about the role of France as a Minsk Group co-chair.