Լաչինի միջանցքի փակման վերջնական նպատակը ռազմական էսկալացիան է․ Փաշինյան
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը շարունակվում է արդեն 32 օր։ Երկուշաբթի խափանվել է Լեռնային Ղարաբաղին Հայաստանից էլեկտրակաէներգիա մատակարարող գծի աշխատանքը։ Խափանումը տեղի է ունեցել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում, և մինչ այս պահը վերականգնողական աշխատանքներ իրականացնելու հնարավորություն չի ընձեռնվել ո՛չ ԼՂ համապատասխան ծառայություններին, ո՛չ խաղաղապահներին, ո՛չ էլ որևէ տեղեկություն կա վերականգնողական աշխատանքներ իրականացնելու ընթացքի վերաբերյալ։ Այս մասին Կառավարության հունվարի 12-ի նիստի մեկնարկին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խափանումը նոր խնդիրներ է ստեղծել։ Սկսվել են հովհարային անջատումներ, քանի որ էլեկտրական հոսանքի տեղական հզորությունը չի բավարարում։ Մանկապարտեզները գործում են ոչ լիարժեք, այդ թվում՝ չափանիշներին համապատասխանող սննդի բացակայության պատճառով։ Փակվում են աշխատատեղեր՝ էլ ավելի սրելով սոցիալական վիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։
«Իմ գնահատականը շարունակում է մնալ նույնը, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը սեփական հայրենիքում ապրելու ԼՂ հայության կամքը կոտրելու նպատակ ունի, բայց հավատում եմ՝ այդ կամքն անկոտրում է։
Բայց մյուս կողմից պետք է նաև որոշակի պատկերացում ունենանք՝ ինչպես պետք է հանգուցալուծվի իրավիճակը։ Այդ հարցում էլ իմ ընկալմամբ ԼՂ ժողովրդի և իշխանության արձագանքը պետք է լինի ասիմետրիկ։ Ի՞նչ է սա նշանակում։ Առաջին հերթին վերջին տարիների զարգացումների, դրանց խորքային իմաստների և պատճառների հետ պետք է առերեսվել այն կտրվածքով, որ իրադարձությունների մեր գնահատականները պետք է լինեն փաստահենք»,- ասաց նա։
Փաշինյանը հավելեց՝ այս առումով առաջին հերթին պետք է խուսափել իրադրությունն էլ ավելի փակուղային դարձնող քաղաքական հայտարարություններից, որովհետև վեշրջնակետին հասնող հստակ պատկերացումներով չզուգորդված հայտարարությունները որևէ օգուտ չեն տալիս։
«Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև պետք է սկսվի քաղաքական խոսակցություն, և ԼՂ մեր գործընկերները պետք է հնարավորություն չտան, որ որևէ մեկն իրենց մեղադրի կառուցողական խոսակցությունը խափանելու կամ նման խոսակցությունն անհնար դարձնելու մեջ։
Լաչինի միջանցքի փակումը սադրանք է, որի վերջնական նպատակը ռազմական էսկալացիան է, և չպետք է իրականացնել քայլեր, որ ցանկալի են ռազմական էսկալացիայի սցենարը մշակողների համար։ Այս սադրանքի և էսկալացիայի նպատակներից մեկը Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև քաղաքական և պաշտոնական խոսակցության ակնհայտ անհրաժեշտությունը քողարկելն ու օրակարգից դուրս մղելն է։
Չպետք է արվեն գործողություններ, որոնք նպաստում են այս սադրիչ խնդրի լուծմանը։ Մյուս կողմից մեր դիվանագիտական ծառայությունը՝ արտաքին կապեր ունեցող մեր բոլոր գերատեսչություններն ու շրջանակները պիտի կրկնապատկեն ջանքերը ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի միջազգային տեսանելիությունը մեծացնելու և տարբեր ատյաններում քննարկման առարկա դարձնելու ուղղությամբ։

Н. Пашинян: “Окончательная цель блокирования Лачинского коридора – военная эскалация”
32 дня продолжается незаконное блокирование Азербайджаном Лачинского коридора. В понедельник произошла авария на высоковольтной линии электропередач, по которой Арцах снабжается электроэнергией из Армении. Авария произошла на территории, находящейся под контролем Азербайджана. До сих пор ни соответствующим службам Нагорного Карабаха, ни миротворцам не предоставляется возможность провести восстановительные работы. Об этом сообщил на заседании правительства сегодня, 12 января, премьер-министр Никол Пашинян.
По словам премьера, нарушение электроснабжения вызвало новые проблемы. Начались веерные отключения, поскольку местных энергомощностей не хватает. Неполноценно функционируют детские сады, в том числе и из-за отсутствия питания. Закрываются рабочие места, что еще больше обостряет социальную ситуацию в Нагорном Карабахе.
“Моя оценка остается неизменной: незаконное блокирование Азербайджаном Лачинского коридора преследует цель сломить волю армян Нагорного Карабаха жить на своей родине, но я верю, что эта воля несокрушима.
С другой стороны мы должны иметь определенное представление об урегулировании ситуации. В этом вопросе реакция народа и реакция властей НК должны быть асимметричны. Что это значит? Прежде всего процессы последних лет, их глубинный смысл и причины нужно оценивать, основываясь на фактах”,- сказал Н.Пашинян.
В этом плане, по словам премьера, необходимо избегать политических заявлений, которые еще больше заведут ситуацию в тупик, поскольку заявления, не подкрепленные четкими представлениями о конечной точке, никакой пользы не приносят.
“Между Азербайджаном и Нагорным Карабахом должен начаться политический диалог, и наши коллеги в НК не должны дать повод кому-либо обвинить их в срыве или невозможности конструктивного диалога.
Блокирование Лачинского коридора – провокация, конечная цель которой военная эскалация. Поэтому не следует осуществлять шаги, желательные для разработчиков сценария военной эскалации. Одной из целей этой провокации и эскалации является завуалирование и вытеснение из повестки очевидной необходимости политического и официального диалога между Баку и Степанакертом.
Нельзя предпринимать действия, которые способствуют решению этой провокационной задачи. С другой стороны наша дипломатическая служба, все наши ведомства и круги, поддерживающие внешние связи, должны удвоить усилия по повышению информированности международной общественности о международном кризис в НК и сделать этот вопрос предметом обсуждения в различных инстанциях.