Արցախից 5 հիվանդ է տեղափոխվել Հայաստան
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Ստեփանակերտի «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 5 հիվանդներ (« Վիճակ երիկամի փոխպատվաստումից հետո, ձախակողմյան փոքր երիկամ, պարբերական հիվանդություն», «Հղիություն VII, 19-20 շաբաթ, պտղի մոտ 21, 18, 13 քրոմոսոմային տրիսոմիաների բարձր ռիսկ», «Ձախ կրծքագեղձի քաղցկեղ», «Ձախ թոքի քաղցկեղ», և «Վիճակ ականապայթյունային վիրավորումից հետո, հետվիրահատական անօֆթալմ, ինտեգրացված իմպլանտի ինֆեկցում, մերժում» ախտորոշումներով), Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ այսօր տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում է ԱՀ Առողջապահության նախարարությունը։
«Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ «Արևիկ» բուժմիավորումում 12 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 11 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար: Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 24 հիվանդ»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։

Пять тяжелобольных пациентов перевезены из Арцаха в Армению
Из-за блокирования Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, пять больных с тяжелыми диагнозами сегодня при посредничестве Международного Комитета Красного Креста были перевезены из ЗАО “Республиканский медицинский центр” в Степанакерте в различные специализированные медцентры Республики Армения. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Арцаха.
“Вследствие блокирования Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, в подведомственных Минздраву медицинских учреждениях не проводятся плановые операции. В перинатальном и реанимационном отделении медобъединения “Аревик” лежат 12 детей. В реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский центр” находятся 11 пациентов, пятеро из которых в крайне тяжелом состоянии.
Врачи делают все возможное для стабилизации состояния пациентов. До сих пор при посредничестве МККК из Арцаха в Армению доставлено в общей сложности 24 больных”,- говорится в сообщении МЗ Арцаха.