ԱՄՆ կառավարության բոլոր երեք մարմինները ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը
Թեև ընթերցողներն ընդհանուր առմամբ իրազեկ են, որ ԱՄՆ կառավարության գործադիր և օրենսդիր մարմինները ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, շատերը տեղյակ չեն, որ ԱՄՆ դատական իշխանությունը ևս մի քանի առիթներով վերահաստատել է Հայոց ցեղասպանության փաստը: Իսկապես, ԱՄՆ կառավարության բոլոր երեք մարմինները պաշտոնապես հաստատել են, որ Հայոց ցեղասպանությունն իսկապես ցեղասպանություն է:
Գործադիր մարմինն առաջին անգամ անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանությանը 1951 թվականին ԱՄՆ կառավարության կողմից Արդարադատության միջազգային դատարան ներակայացրած առանցքային փաստաթղթում: Այնտեղ նշվում էր. «Ցեղասպանության համաձայնագիրն արդյունք է անմարդկային և բարբարոսական գործողությունների կիրառումի, որը տարածված է եղել որոշ երկրներում մինչ երկրորդ համաշխարհային պատերազմը և դրա ընթացքում, երբ կրոնական, ռասայական եւ ազգային փոքրամասնությունների ամբողջ խմբեր ենթարկվել են կանխամտածված ոչնչացման սպառնալիքի և ոչնչացման: Ցեղասպանության երևույթը գոյություն է ունեցել ողջ մարդկային պատմության ընթացքում: Հռոմեացիների կողմից քրիստոնյաների հալածանքը, թուրքերի կողմից հայերի ջարդը, նացիստների կողմից միլիոնավոր հրեաների և լեհերի կոտորածը ցեղասպանության հանցագործության վառ օրինակներ են»:
Գործադիիր մարմնի կողմից Հայոց ցեղասպանությանը երկրորդ անդրադարձը արել է նախագահ Ռոնալդ Ռեգանը` 1981 թվականի ապրիլի 22-ի թիվ 4838 նախագահական հռչակագրում, որտեղ նշում էր. «Ինչպես նրանցից առաջ հայերի ցեղասպանությունը և դրան հետևած կամբոջացիների ցեղասպանությունը և բազմաթիվ այլ ազգերի բազմաթիվ հալածանքների նման, Հոլոքոստի դասերը չպետք է երբևիցե մոռացվեն»:
Իսկ ԱՄՆ կառավարության օրենսդիր մարմինն ընդունել է երկու որոշում, որոնք հաստատում են Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստերը: Առաջին որոշմամբ, որը հաստատվել էր 1975 թվականի ապրիլի 8-ին ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի կողմից, 1975 թվականի ապրիլի 24-ը նշանակվեց որպես «հիշատակման օր ցեղասպանության բոլոր զոհերի, հատկապես հայկական ծագումով անհատների, ովքեր 1915 թվականի ցեղասպանության զոհ դարձան»: Երկրորդ որոշմամբ, որը հաստատվել էր 1984 թվականի սեպտեմբերի 10-ին ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի կողմից, 1985 թվականի ապրիլի 24-ը նշանակվեց որպես «հիշատակման օր ցեղասպանության բոլոր զոհերի, հատկապես 1915-1923 թվականներին Թուրքիայում իրագործված մեկուկես միլիոն հայ բնակչության ցեղասպանության զոհերին»: Ի լրումն, պալատն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ երկու հավելված 1996 և 2004 թվականներին Արտաքին գործառնությունների հատկացման ակտում:
Այնուամենայնիվ, շատերն անտեղյակ են, որ ԱՄՆ կառավարության երրորդ մարմինը` դատական իշխանությունը, առնվազն երեք դաշնային դատարանների կողմից վճիռ է կայացրել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Դատական իշխանության կողմից Հայոց ցեղասպանությանը առաջին անդրադարձը 2010 թվականի օգոստոսի 11-ին առաջին շրջանի վերաքննիչ դատարանի երեք դատավորի կազմով միաձայն ընդունված վճիռն էր: ԱՄՆ գերագույն դատարանի նախկին դատավոր Դեյվիդ Սութերի կողմից գրված որոշման մեջ դատարանը մերժեց ամերիկա-թուրքական խմբի պահանջն առ այն, որ Մասաչուսեթսի կրթության հարցերով հանձնաժողովի կողմից հրապարակված ուսումնական ուղեցույցը, որը բացահայտորեն վերաբերում էր Հայոց ցեղասպանությանը, պետք է ներառեր «ցեղասպանությանը հակակշռող» հղումներ:
Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ երկրորդ դատական գործը 2011 թվականի հունվարի 26-ին դաշնային դատավոր Քոլին Քոլար-Քոթելիի` Վաշինգտոնում Հայոց ցեղասպանության թանգարանի և հուշարձանի գործով վճիռն էր: Իր որոշման ներածական պարբերությունում դատավոր Քոլար-Քոթելին մեջբերեց Ադոլֆ Հիտլերի սոսկալի բառերը. «Ո՞վ է, ի վերջո, այսօր խոսում հայերի ոչնչացման մասին»: Նա բացատրեց, որ Հիտլերն ի նկատի ուներ «Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ իրենց պատմական հողերի վրա ապրող հայկական բնակչությունը վերացնելուն ուղղված Օսմանյան Թուրքիայի կառավարության բավականաչափ հաջող ջանքերը, որն այսօր հայտնի է որպես Հայոց ցեղասպանություն»: Դատավորը տողատակում նշում է, որ «Դատարանի կողմից «ցեղասպանություն» եզրի օգտագործումը նպատակ չունի արտահայտել որևէ կարծիք այդ պիտակի պատշաճության մասին»:
Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ դատական երրորդ հղումը կատարվել է 2012 թվականի մայիսի 3-ին երեք դատավորի կազմով հանդես եկող ութերորդ շրջանի վերաքննիչ դատարանի կողմից, երբ մերժեց Ամերիկայի թուրքական կոալիցիայի հայցն ընդդեմ Մինեսոտա նահանգի: Դատավորները, միաձայն որոշմամբ, միանշանակ և առանց որակումների անդրադարձան Հայոց ցեղասպանությանը` նկարագրելով այն, որպես «Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ թուրքերի կողմից իրականացված հայերի ցեղասպանություն»:
ԱՄՆ կառավարության բոլոր երեք անկախ մարմինները վերահաստատելով Հայոց ցեղասպանության փաստը` Միացյալ Նահանգներն իր արդարացի տեղը զբաղեցրեց առաքինի ազգերի շարքում, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը: Փաստորեն, շատ առումներով, Միացյալ Նահանգները Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հարցում ունի շատ ավելի համապարփակ դիրքորոշում, քան բազմաթիվ այլ երկրներ, որոնք պարզապես ընդունել են այս հարցի վերաբերյալ օրենսդրական որոշում:

All Three Branches of US Government Recognize the Armenian Genocide
While readers are generally aware that the Executive and Legislative branches of the US government have recognized the Armenian Genocide, it is not as widely known that the US Judiciary has also reaffirmed the facts of the Armenian Genocide on several occasions. Indeed, all three branches of the US government have gone on record confirming that the Armenian Genocide was indeed a genocide.
The first time that the Executive branch made reference to the Armenian Genocide was back in 1951 in a key document filed by the US government with the International Court of Justice (World Court). It stated: "The Genocide Convention resulted from the inhuman and barbarous practices which prevailed in certain countries prior to and during World War II, when entire religious, racial and national minority groups were threatened with and subjected to deliberate extermination. The practice of genocide has occurred throughout human history. The Roman persecution of the Christians, the Turkish massacres of Armenians, the extermination of millions of Jews and Poles by the Nazis are outstanding examples of the crime of genocide."
The second reference by the Executive branch to the Armenian Genocide was made by Pres. Ronald Reagan when he issued Presidential Proclamation 4838 on April 22, 1981, in which he stated: "Like the genocide of the Armenians before it, and the genocide of the Cambodians which followed it -- and like too many other such persecutions of too many other peoples -- the lessons of the Holocaust must never be forgotten."
The Legislative branch of the US government adopted two resolutions confirming the historical facts of the Armenian Genocide. The first resolution, approved by the US House of Representatives on April 8, 1975, designated April 24, 1975 "as a day of remembrance for all the victims of genocide, especially those of Armenian ancestry who succumbed to the genocide perpetrated in 1915." A second resolution was adopted by the House of Representatives on September 10, 1984, designating April 24, 1985 "as a day of remembrance for all the victims of genocide, especially the one and one-half million people of Armenian ancestry who were the victims of the genocide perpetrated in Turkey between 1915 and 1923." In addition, the House adopted two amendments on the Armenian Genocide in the 1996 and 2004 Foreign Operations Appropriation Act.
However, most people are unaware that the Judiciary, the third branch of the US government, has issued at least three federal court rulings concerning the Armenian Genocide:
The first judicial reference to the Armenian Genocide was the unanimous ruling of a three-judge panel of the First Circuit Court of Appeals on August 11, 2010. In a decision written by former US Supreme Court Justice David Souter, the court rejected a claim by an American-Turkish group that a curricular guide issued by the Massachusetts Education Commissioner explicitly referring to the Armenian Genocide should have included "contra-genocide" references.
The second court case involving the Armenian Genocide was the ruling of federal Judge Colleen Kollar-Kotelly on January 26, 2011, in the lawsuits regarding the Armenian Genocide Museum & Memorial in Washington, D.C. In the opening paragraph of her decision, Judge Kollar-Kotelly quoted the chilling words of Adolf Hitler: "Who, after all, speaks today of the annihilation of the Armenians?" She explained that Hitler was referring to "the largely successful efforts by the Ottoman-Turkish government to eliminate the Armenian population living on its historical homeland during the World War I era, known today as the Armenian Genocide." The Judge stated in a footnote that "the Court’s use of the term ‘genocide’ is not intended to express any opinion on the propriety of that label."
The third judicial reference to the Armenian Genocide was made on May 3, 2012, by a three-judge panel of the Eighth Circuit Court of Appeals, denying the claim of the Turkish Coalition of America against the University of Minnesota. In a unanimous opinion, the judges referred unambiguously and without qualification to the Armenian Genocide, describing it as "the Turkish genocide of Armenians during World War I."
With all three independent branches of the US government going on record reaffirming the Armenian Genocide, the United States has gained its rightful place in the list of righteous nations that have recognized the Armenian Genocide. In fact, in many respects, the United States has compiled a more extensive record of acknowledging the Armenian Genocide than most other countries that have merely adopted a legislative resolution on this issue.