Պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հրատապ խորհրդակցություն է հրավիրել Արցախում գազամատակարարման դադարեցման առիթով
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր հրատապ խորհրդակցություն է հրավիրել Հայաստանից Արցախ գազամատակարարումը Ադրբեջանի կողմից խափանելու հետ կապված: Այս մասին հայտնում է ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
«Քննարկվել են ստեղծված իրավիճակում կենսական նշանակության օբյեկտների անխափան գործունեության ապահովմանը վերաբերող հարցեր: Պետնախարարը ենթակառուցվածքային ոլորտների պատասխանատուներին հանձնարարել է միջոցառումներ ձեռնարկել այլընտրանքային եղանակներով նշված օբյեկտների գործունեությունը և բնակչության նվազագույն պահանջարկը ապահովելու համար:
Տեղեկացնենք, որ հունվարի 9-ից ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքից անջատվել էր նաև Հայաստանից դեպի Արցախ էներգասնուցումը: Ադրբեջանական կողմը հնարավորություն չի տալիս մասնագետներին մոտենալ և հասկանալ պատճառները՝ անհրաժեշտության դեպքում վթարավերականգնողական աշխատանքներ իրականացնելու համար: Ձմռան պայմաններում Արցախի 120 հազար բնակչությունը փաստացի զրկված է էներգամատակարարումից և արդեն նաև՝ գազամատակարարումից:
Հանրապետությունում ներկայումս էներգամատակարարում իրականացվում է միայն ներքին՝ խիստ սահմանափակ ռեսուրսների հաշվի»,-նշված է հաղորդագրությունում։

В Арцахе созвано срочное совещание в связи с прекращением газоснабжения
Госминистр Республики Арцах, начальник оперативного штаба Рубен Варданян созвал сегодня срочное совещание в связи с перекрытием Азербайджаном газопровода, что привело к прекращению газоснабжения Арцаха. Об этом сообщает отдел информации и связей с общественностью аппарата госминистра РА.
“Были обсуждены вопросы, касающиеся бесперебойной деятельности в создавшейся ситуации жизненно важных объектов. Госминистр поручил ответственным за инфраструктурные сферы осуществить мероприятия по обеспечению деятельности указанных объектов альтернативным путем и минимальных потребностей населения.
Напомним, что с 9 января прекращена также подача электроэнергии с территории, находящейся под азербайджанским контролем. Азербайджанская сторона не разрешает специалистам разобраться в причинах аварии и провести ремонтные работы. В условиях зимы 120-тысячное население фактически лишено энергоснабжения, а сейчас и газоснабжения.
В настоящее время подача электроэнергии в республике осуществляется только за счет крайне ограниченных внутренних ресурсов”,- говорится в сообщении.