«Պետք է շարունակենք մեր ջանքերը և, ի վերջո, հասնենք հռչակված քաղաքական օրակարգի իրականացմանը». Փաշինյանը՝ ԵՄ զեկույցի մասին
Եվրոպական խորհրդարանի՝ հունվարի 16-19-ը տեղի ունեցած լիագումար նստաշրջանի ընթացքում ընդունվել է «Ընդհանուր արտաքին և անվտանգային քաղաքականության իրականացում» 2022 թ. տարեկան զեկույցը։
«Այդ փաստաթղթում չափազանց կարևոր արձանագրումներ կան մեր տարածաշրջանի և Հայաստանի վերաբերյալ»,- Կառավարության հունվարի 19-ի նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով ԵԽ պատգամավորներին, ՀՀ գործընկերներին, որոնք աշխատել են օբյեկտիվ տեղեկատվություն հասցնելու ուղղությամբ։
Վարչապետը նշեց՝ զեկույցում խստորեն դատապարտվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրրբեջանի 2022 թ.-ի սեպտեմբերի ագրեսիան, որը գնահատվել է որպես զինադադարի խախտում և խաղաղության գործընթացի համար բացասական հետևանքներ ունեցող ակցիա։ Վերահաստատվել է, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պետք է լիարժեքորեն հարգվի և կոչ է արվել ադրբեջանական իշխանություններին անմիջապես դուրս բերել զորքերը ՀՀ բոլոր տարածքներից։
Զեկույցի հեղինակները համոզունք են արտահայտում առ այն, որ ռազմական միջոցներով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հասնել հնարավոր չէ։ Խստորեն դատապարտում են Լաչինի միջանքցի ապօրինի շրջափակումը, որը եռակողմ հայտարարության խախտում է, քանի որ կարող է ստեղծել կանխամտածված մարդասիրական ճգնաժամ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար։ Պահանջում են Ադրբեջանի իշխանություններից անհապաղ վերականգնել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը և հիշեցնում, որ միայն դիվանագիտական միջոցներով է հնարավոր հասնել արդար և տևական կարգավորման։
«Ընդունված փաստաթուղթը շատ կարևոր է այն առումով, որ, ըստ էության, արտահայտում է օբյեկտիվ իրականությունը… Պետք է շարունակենք մեր ջանքերն այս ուղղությամբ և, ի վերջո, հասնենք հռչակված քաղաքական օրակարգի իրականացմանը»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

“Мы должны продолжать наши усилия и добиться осуществления провозглашенной политической повестки”: Н.Пашинян о резолюции Европарламента
В ходе проходившего с 16 по 19 января пленарного заседания Европарламента принята резолюция “Реализация общей внешней политики и политики безопасности: годовой отчет 2022 г.”. “В этом документе содержатся чрезвычайно важные констатации, касающиеся нашего региона и Армении”,- сказал на заседании правительства 19 января премьер-министр Никол Пашинян, выразив благодарность депутатам Совета Европы, которые стремились донести объективную информацию.
По словам Пашиняна, в резолюции решительно осуждается азербайджанская агрессия в отношении суверенной территории Армении в сентябре 2022 г., которая расценена как нарушение режима прекращения огня и акция, имеющая отрицательные последствия для мирного процесса.
Подтверждена необходимость полноценного уважения территориальной целостности Армении и содержится призыв к азербайджанским властям немедленно вывести войска со всех территорий РА.
Авторы документа выражают убежденность, что добиться стабильного мира между Арменией и Азербайджаном вооруженными путем невозможно. Резолюцией осуждается незаконное блокирование Лачинского коридора, что является нарушением трехстороннего заявления, поскольку может создать предумышленный гуманитарный кризис для народа Нагорного Карабаха. Содержится призыв к властям Азербайджана немедленно восстановить свободное передвижение по Лачинскому коридору, подчеркивается, что справедливого и долгосрочного урегулирования можно добиться только дипломатическими средствами.
“Принятый документ имеет важное значение, так как, по сути, отражает объективную реальность… Мы должны продолжать наши усилия в этом направлении и в конце концов добиться осуществления провозглашенной политической повестки”,- сказал в заключение Н.Пашинян.