«Մեդիա երկխոսություն. Հայաստան-Թուրքիա»
«Հայ-թուրքական մեդիա երկխոսություն» ծրագրի շրջանակներում «Ինտերնյուս» մամուլի աջակցության ՀԿ-ն անցկացրեց «Մեդիա երկխոսություն. Հայաստան-Թուրքիա» գրքի շնորհանդեսը: Ծրագիրն իրականացրել է Internews Network-ի, Երևանի մամուլի ակումբի, Ստամբուլի մշակութային համալսարանի (Istanbul Kultur University) GPOT կենտրոնի և CAM ֆիլմերի ստուդիայի հետ համատեղ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և աշխատանքային բյուրոյի (DRL) աջակցությամբ: Գրքի հենց առաջին էջում նշված է, որ արտահայտված տեսակետներն ու եզրակացությունները հեղինակներինն են, և պարտադիր չէ, որ արտահայտեն ԱՄՆ պետդեպարտամենտի կարծիքները:
Ընդհանուր առմամբ ծրագրի ընթացքում Հայաստանի և Թուրքիայի առաջատար լրագրողները հրապարակել են ավելի քան 300 հոդված, ռադիո և հեռուստատեսային նյութեր, ակնարկներ: Գրքում տպագրվելու համար ընտրվել են հայ եւ թուրք լրագրողների փոխանակման եւ երկու ազգի 16 լրագրողների ավտոբուսային շրջագայության ընթացքում ծնունդ առած հոդվածներից մի քանիսը, որոնց թվում նաև «Հետքի» լրագրողների հեղինակությամբ հոդվածները՝ «Ստամբուլյան օրագիր» (հատվածներ), «Երազների քաղաք Դիարբեքիրը եւ «Մի կաթիլ մեղր»-ի պատմությունը»:
Ծրագրի շրջանակներում վեցական ուսանողներ Հայաստանից և Թուրքիայից հնարավորություն էին ստացել ֆիլմեր նկարահանել, հայերը` Թուրքիայում, իսկ թուրք երիտասարդները` Հայաստանում. դրանք տեսասկավառակով կցված են գրքին:
Գրքի շնորհանդեսին մասնակցում էին նաև հյուրեր արտասահմանից, որոնց թվում՝ թուրք լրագրողներ և հասարակական գործիչներ:
Մեզ հետ զրույցում «Ինտերնյուսի» տնօրեն Նունե Սարգսյանը կարևորեց հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման օգտակարությունը:
- Թուրքիայի և Հայաստանի միջև այսպիսի ծրագրերի միջոցով բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումը բխո՞ւմ է մեր շահերից, արդյոք այս ամենի արդյունքում մեզանում չի ձևավորվի վնասաբեր հանդուժողականություն:
- Տասը տարի առաջ Թուրքիայի հետ նմանօրինակ հաղորդակցություն, թեկուզ մեդիա դաշտում, հնարավոր չէր պատկերացնել: Ամեն դեպքում սա փորձի փոխանակում է: Ես, ինչպես նաև հայաստանցիների մոտ 85 տոկոսը, ում արմատները ծնունդ են առել Արևմտահայաստանից, 20-րդ դարասկզբին կատարված ցեղասպանության պատմական խորհուրդի կրողն եմ, դրա մասին երբեք չենք մոռանում, սակայն այժմ Թուրքիայի հետ հարաբերություններին նոր որակ է անհրաժեշտ հաղորդել:

“Медиадиалог: Армения-Турция”
Общественная организация содействия прессе “Интерньюс” в рамках программы “Армяно-турецкий медиадиалог” провела презентацию книги “Медиадиалог: Армения-Турция”. Программа осуществлена совместно Internews Network, Ереванским пресс-клубом, центром GPOT Стамбульского университета культуры (Istanbul Kultur University) и студией фильмов CAM при содействии бюро демократии, прав человека госдепартамента США. Уже на первой странице книге отмечается, что представленные мнения и выводы являются сугубо авторскими и могут не отражать точку зрения госдепартамента США.
В целом в рамках программы ведущие журналисты из Армении и Турции опубликовали более 300 статей, радио- и телематериалов, очерков. В книгу вошли несколько статей, появившихся в результате взаимных поездок армянских и турецких журналистов и автобусного путешествия с участием 16 журналистов обеих национальностей. К ним, в частности, относятся и статьи журналистов “Hetq”-а “Стамбульский дневник” (отрывки), “Город мечты Диарбекир и сказка “Капля меда””.
В рамках программы по шесть студентов из Армении и Турции получили возможность снять фильмы: молодые армянские кинематографисты – в Турции, а турецкие – в Армении.
На презентации книги присутствовали также зарубежные гости, в том числе журналисты и общественные деятели из Турции.
В беседе с нами директор “Интерньюс” Нуне Саркисян подчеркнула важность улучшения армяно-турецких отношений. “Десять лет назад подобное общение с Турцией, пусть даже в медийном поле, невозможно было представить. В любом случае это обмен опытом. Я, как и около 85 процентов жителей Армении, которые корнями из Западной Армении и которые являются носителями исторической реалии – совершенного в начале 20-го века геноцида, никогда об этом не забываем. Но сегодня отношениям с Турцией необходимо придать новое качество”,- отметила Нуне Саркисян.