Բաց նամակ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին
Ցավով տեղեկացանք, որ տեղյակ չեք եղել օրերս մեր բակում կատարված ծառերի սպանդի մասին, ինչի արդյունքում ոչնչացվեցին մոտ երկու տասնկակ հաստափոր կենսունակ ծառեր: Տարօրինակ է, որ Ձեր կողմից ղեկավարվող գերատեսչության մի վարչության պետը չի տեղեկացրել Ձեզ իր կողմից տրված թույլտվության մասին, իսկ մյուսը` այն աղմուկի մասին, որը բարձրացել էր՝ լրատվամիջոցների կողմից տվյալ խնդրի լայնածավալ լուսաբանման արդյունքում:
Ցավում ենք նաև, որ Նալբանդյան 106/1 հասցեում կատարվող այլ իրողությունների մասին Դուք նույնպես տեղեկացված չեք, մինչև իսկ՝ ԱԺ նախագահի՝ մեզ հասցեագրված բաց պատասխանից կարող ենք եզրակացնել, որ որպես քաղաքային իշխանության ղեկավար՝ Դուք ապատեղեկացվել եք Ձեր ենթակաների կողմից:
Բանն այն է, որ նշված տարածքի բնակիչները քաղաքապետարանում կազմակերպված հանդիպումների արդյունքում ոչ միայն չեն համաձայնվել էլիտար շենքի կառուցմանը, այլև մոտ մեկ ամիս առաջ մոտ 300 ստորագրություն են հավաքել այս կապակցությամբ, որոնք, ի թիվս այլ ատյանների, ուղարկվել են նաև քաղաքապետարան: Սակայն մեր դիմումում արծարծված կոնկրետ խնդրի և ներկայացված կոնկրետ առաջարկի սպառիչ պատասխանը մենք չենք ստացել, և ստիպված ենք կրկին դիմել Ձեզ սույն բաց նամակով:
Որպես տարածքի բնակիչներ՝ տեղեկացնում ենք Ձեզ, որ չնայած Նալբանդյան 106/1 հասցեում կառուցապատման օբյեկտի շինհրապարակում իրականացվող բոլոր տեսակի՝ այդ թվում հողահատման աշխատանքները դադարեցնելու մասին Ձեր կողմից 24.12. 2012թ. տրված հանձնարարությանը՝ այսօր տարածքում հողահատման աշխատանքներ են տարվում: Քանդման թույլտվության քողի ներքո կառուցապատողը այս պահին փաստացիորեն խորացնում է փոսորակը մի շենքի համար, որի նախագիծը և շինթույլտվությունը դեռևս փաստացիորեն առկա չէ:
Փորձում ենք հասկանալ, թե ինչ իրավունքով է թյուրիմածության մեջ գցվել ինչպես Երևանի քաղաքապետը, այնպես էլ ողջ հանրությունը: Ավելին, Ձեր կարգադրություններից ոչ մեկը չի կատարվում, անգամ չի տեղափոխվել շինարարի կողմից կառուցված ցանկապատը, իսկ որոշ հատվածներում նախատեսվում է ցանկապատ անցկացնել խախտելով Կենտրոնի գոտիավորման նախագիծը և վտանգելով նաև ևս մի քանի կենսունակ ծառ: Շրջակա շենքերից պահպանվել է ընդամենը 6-7 մետր տարածք, որը բավարար չէ բնակիչների նորմալ կենսագործունեության ապահովման համար:
Հասկանալի չէ նաև, թե ինչու նախկին մանկապարտեզի տարածքում շենք կառուցելու նպատակով այդքան մեծ տարածք է փորվում: Եթե այս հսկայական տարածքի տակ ավտոկանգառ է կառուցվելու, որի թույլտվությունը կառուցապատողը նույնպես չունի, ապա ինչու են հավաստիացնում հանրությանը, որ հատված ծառերի փոխարեն այստեղ նորերն են տնկվելու: Ստորգետնյա ավտոկայանատեղիի վրա «կանաչապատման» լավագույն օրինակը հենց այս պահին կարող ենք տեսնել Հյուսիսային պողոտայում:
Պարոն քաղաքապետ, ժամանակին տեղեկանալով Ձեր նշանակման մասին՝ մենք և Կենտրոնի մյուս բնակիչները լիահույս էինք, որ մեր մայրաքաղաքի այս հայտվածը ևս կարժանանա այնպիսի հոգածության, ինչպես Ավանը՝ Ձեր թաղապետ եղած ժամանակ:
Մենք դերևս հույսներս չենք կորցրել:
Նալբանդյան 106/1-ի հարակից շենքերի բնակիչները բազմաթիվ մտահոգություններ ունեն ներբակային կառուցապատման այս ծրագրի հետ կապված, որոնք կուզեին կիսել Ձեզ հետ: Ուստի, հուսով ենք, որ հնարավոր կլինի հանդիպել անձամբ Ձեզ, այլ ոչ թե քաղաքապետարանի այլ պաշտոնյաների հետ, որոնք հանդիպումից հետո խեղաթյուրված են ներկայացնում դրանց արդյունքները՝ ստիպելով հանդիպման մասնակիցներին լրացուցիչ հանդես գալ մամլո ասուլիսներով՝ հերքելու քաղաքապետարանի մամլո ծառայության խողովակներով տարածված ապատեղեկատվությունը:

Открытое письмо мэру Еревана Тарону Маркаряну
Жители домов по улицам Туманяна, Налбандяна, Авака Петросяна и проспекта Саят-Новы обратились с открытым письмом к мэру Еревана Тарону Маркаряну в связи с осуществляющимся в их дворе строительством многоквартирного здания.
В письме, в частности, говорится:
“Уважаемый господин мэр, с сожалением узнали, что Вы не были осведомлены об осуществленной в нашем дворе “резне” зеленой зоны, в результате которой было уничтожено около двух десятков здоровых крупных деревьев. Странно, что один из начальников управлений руководимого Вами ведомства не проинформировал Вас о выданном им разрешении, а другой – о том шуме, который был поднят в результате широкомасштабного освещения СМИ этой проблемы.
Также сожалеем, что Вы не проинформированы и о других фактах, имеющих место по адресу Налбандяна, 106/1. Дело в том, что в результате организованных в мэрии встреч жители указанной территории не только не согласились на строительство элитного здания, но и примерно месяц назад собрали по этому вопросу около 300 подписей, которые были представлены в различные инстанции, в том числе в мэрию. Однако исчерпывающего ответа на поднятую в нашем заявлении проблему и представленное конкретное предложение мы не получили, поэтому вынуждены вновь обратиться к Вам с открытым письмом.
Мы как жильцы данной территории сообщаем Вам, что, несмотря на данное Вами 24.12.2012 г. поручение о прекращении на стройплощадке по адресу Налбандяна, 106/1 всех видов работ, в том числе рытья котлована, эти работы продолжаются и сегодня. В настоящий момент застройщик фактически углубляет котлован для здания, проект и разрешение на строительство которого фактически отсутствуют.
Мы пытаемся понять, по какому праву введены в заблуждение и мэр Еревана, и вся общественность. Более того, ни одно из Ваших распоряжений не выполняется. Непонятно также, почему для строительства здания на территории бывшего детсада роется огромный котлован. Если под этой огромной площадкой будет построена автостоянка, разрешение на строительство которой застройщик тоже не имеет, то почему общественность заверяют в том, что вместо срубленных деревьев будут посажены новые. Лучшим примером “озеленения” территории над подземной автостоянкой является Северный проспект.
Господин мэр, узнав в свое время о Вашем назначении, мы и другие жители административного района Кентрон преисполнились надежд на то, что и эта часть нашей столицы удостоится такой же заботы, что и район Аван в период выполнения Вами обязанностей руководителя этой общины.
Мы пока не потеряли надежду.
В связи с этой программой внутридворой застройки у нас, жителей домов, сопредельных с адресом Налбандяна, 106/1, много тревог, которыми мы бы хотели поделиться с Вами. Поэтому мы надеемся на возможность встречи с Вами лично, а не с другими чиновниками мэрии, которые после проведенных встреч представляют их результаты в искаженной форме, заставляя других участников встреч выступать с пресс-конференциями для опровержения распространенной мэрией дезинформации”.