Արցախից երեք հիվանդ տեղափոխվել է Հայաստան
Արցախի տեղեկատվական շտաբը տեղեկացնում է որ, Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից երեք հիվանդներ, որոնցից երկուսը ուռուցքային հիվանդություններով և մեկը՝ վիրահատություն պահանջող ախտաբանությամբ, այսօր՝ հունվարի 31-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 7 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 12 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 58 հիվանդ»,-նշված է հաղորդագրությունում։

Трое больных доставлены сегодня из Арцаха в Армению
Из-за блокирования Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, трое больных с тяжелыми диагнозами сегодня, 31 января, при посредничестве и в сопровождении Международного Комитета Красного Креста были перевезены из ЗАО “Республиканский медицинский центр” в различные специализированные медцентры Армении. Об этом сообщает Информштаб Арцаха.
“В подведомственных Министерству здравоохранения Республики Арцах медучреждениях отменены все плановые операции. В перинатальном и реанимационном отделениях ЗАО “Республиканский медицинский центр” лечение получают 7 детей. В реанимационном центре Республиканского медцентра находятся 12 пациентов, пятеро из которых в крайне тяжелом состоянии.
До сих пор при посредничестве и в сопровождении МККК из Арцаха в Армению доставлено 58 больных”,- говорится в сообщении.