2022-ին Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը 90.2%-ով աճել է՝ հիմնականում ՌԴ քաղաքացիների շնորհիվ
2022 թվականին Հաաստան է ժամանել 1 665 658 զբոսաշրջիկ: 2021 թվականի համեմատ այս թիվն աճել է 90.2%-ով:
Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ) տվյալները վկայում են, որ զբոսաշրջիկների գրեթե կեսը Ռուսաստանի քաղաքացիներ են: 2022 թվականին որպես զբոսաշրջիկ Հայաստան է ժամանել 790 397 ՌԴ քաղաքացի: Նախորդ տարվա համեմատ այն աճել է 2.2 անգամ: Մեծապես ՌԴ քաղաքացիների շնորհիվ է, որ 2022-ին Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների ընդհանուր թիվն էապես աճել է:
Մեծացել է Ռուսաստանի կշիռը Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների կազմում: Եթե 2021 թվականին այն 40.2% էր, ապա 2022-ին հասել է 47.5%-ի:
Ռուսաստանցիների ներհոսքը մեծացավ հատկապես մարտից սկսած՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո։
Ի տարբերություն ՌԴ քաղաքացիների՝ Ուկրաինայի քաղաքացիների հոսքը նվազել է 18.3%-ով՝ կազմելով 18 149:
Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների կազմում առաջին հնգյակում են նաև դրսում ապրող, բայց Հայաստանի քաղաքացիություն ունեցող անձինք, ինչպես նաև՝ Վրաստանի, Իրանի և ԱՄՆ քաղաքացիները:
Այս ինֆոգրաֆիկայում ներկայացրել ենք ինչպես Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվն՝ ըստ առաջին հնգյակի երկրների ու նրանց ունեցած տեսակարար կշռի, այնպես էլ՝ առաջին տասնյակում ներառված երկրների ցուցանիշները՝ 2021 և 2022 թվականներին:
Ինչպես երևում է, կտրուկ աճել է նաև Հայաստան ժամանած Վրաստանի քաղաքացիների թիվը՝ 2.5 անգամ: Առհասարակ, առաջին տասնյակում ներառված բոլոր երկրներից, բացառությամբ Ուկրաինայի, զբոսաշրջիկների թիվն ավելացել է:
Հիշեցնենք, որ միջազգային զբոսաշրջիկ է համարվում ցանկացած անձ, որը հանգստանալու, բուժվելու, հարազատներին այցելելու, գործնական, կրոնական կամ այլ նպատակներով ճանապարհորդում է իր հիմնական բնակության վայրից մեկ այլ վայր ոչ պակաս, քան 24 ժամ և ոչ ավելի, քան անընդմեջ 1 տարի ժամանակով: Այսինքն` նրա հիմնական նպատակը ճանապարհորդելն է, այլ ոչ թե աշխատանքային գործունեությամբ զբաղվելը, որի դեպքում ուղևորության համար վճարումները կկատարվեին ժամանած վայրում աշխատանքային գործունեությունից ստացված ֆինանսական միջոցների հաշվին:
2.6 անգամ աճել է Հայաստանից մեկնող զբոսաշրջիկների թիվը
2022 թվականին Հայաստանից այլ երկրներ է մեկնել 1 138 539 զբոսաշրջիկ: Նախորդ տարվա համեմատ այս թիվն աճել է 2.6 անգամ:

В 2022 году число посетивших Армению туристов выросло на 90.2%. Основная часть приезжающих – граждане РФ
В 2022 году Армению посетили 1.665.658 человек, что на 90.2% больше, чем в 2021 году. По данным Статистического комитета РА, почти половина из них – граждане России. В 2022 году в качестве туристов в нашу страну прибыли 790.397 россиян. Именно благодаря им существенно выросло общее число лиц, посетивших Армению в туристических целях.
Вырос удельный вес России в составе приехавших в Армению туристов: если в 2021 году он составлял 40.2%. то в 2022-ом – 47.5%.
Поток россиян особенно увеличился с марта 2022 года, после начала российско-украинской войны.
В отличие от граждан РФ поток граждан Украины сократился на 18.3%, составив 18.149 человек.
По числу посещающих Армению туристов на первом месте находятся проживающие за границей, но имеющие армянское гражданство лица, а также граждане Грузии, Ирана и США.
Резко – в 2.5 раза – выросло число приезжающих в Армению граждан Грузии. В целом выросло число туристов из всех стран, входящих в первую десятку, за исключением Украины.
Напомним, что международным туристом считается лицо, посещающее страну временного пребывания в лечебно-оздоровительных, познавательных, физкультурно-спортивных, профессионально-деловых, религиозных и иных целях на период от 24 часов до года без перерыва. Это значит, что основной целью туриста является путешествие, а не занятие трудовой деятельностью.
В 2.6 раза выросло число туристов из Армении
В 2022 году из Армении в другие страны выехали 1.138.539 туристов, что в 2.6 раза превышает прошлогодний показатель.