«35 տարի հետո էլ մեր որոշումը մնում է անփոփոխ, ոգին՝ անկոտրում, ուղին՝ անշեղ». Արցախի նախագահի ուղերձը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ուղերձ է հղել Արցախյան շարժման 35-րդ տարեդարձի առթիվ:
1988 թվականի փետրվարի 20-ը հայ ժողովրդի պատմության մեջ մտավ որպես շրջադարձային ու վճռորոշ օր և դարձավ մեր ազգային ոգու վերածննդի, համայն հայության միասնականության ու համախմբման խորհրդանիշ: Այն նշանավորվեց որպես Արցախի վերածննդի օր:
Այդ օրը Ստեփանակերտում տեղի ունեցած ԼՂԻՄ մարզային խորհրդի արտահերթ նստաշրջանն ընդունեց պատմական որոշում, որով իրավական ուժ ստացավ իր իրավունքների ու ազատությունների, ազգային արժանապատվության պաշտպանության համար արցախահայության բազմամյա պայքարը: Մենք ի լուր աշխարհի հայտարարեցինք հայրենի հողում ազատ, անկախ ու միավորված ապրելու, սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու մեր վճռական ու անսասան կամքի մասին:
35 տարի հետո էլ մեր որոշումը մնում է անփոփոխ, ոգին՝ անկոտրում, ուղին՝ անշեղ: Ավելի քան երկու ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի ժողովուրդն իր տոկունությամբ ու հաստատակամությամբ ապացուցեց, որ ինչպես պատմական 88-ին, այնպես էլ այսօր տեր է իր ընդունած որոշմանը, տեր է իր ընտրած ուղուն և իր պապերի հողին, որը միշտ եղել է ու պետք է լինի հայկական:
Մենք խորապես շնորհակալ ենք ու երախտապարտ բոլոր նրանց, ովքեր մեզ հետ են այս դժվարին ճանապարհին, մեր բոլոր հայրենակիցներին Մայր Հայաստանում և Սփյուռքում, Արցախի հավատարիմ բարեկամներին աշխարհի տարբեր ծայրերում, ովքեր իրենց աջակցությամբ անսպառ ուժ են հաղորդում մեզ՝ հանուն համամարդկային արժեքների, ժողովրդավարության հիմնարար նորմերի ու սկզբունքների պաշտպանության մեր պայքարում:
Գլուխ եմ խոնարհում հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործին իրենց կյանքը նվիրաբերած մեր նահատակների պայծառ հիշատակի առջև: Նրանք միշտ մեզ հետ են, մեր կողքին և առաջնորդում են մեզ Արցախի ապագայի կերտման մեր ճանապարհին: Մենք պարտավոր ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի իրականություն դառնան մեր հերոսների նվիրական իղձերն ու նպատակները:
Թող Աստված խաղաղություն, ուժ ու եռանդ, ամուր հավատ ու հույս պարգևի մեր ժողովրդին՝ արժանապատվորեն հաղթահարելու բոլոր փորձություններն ու կյանքի կոչելու համազգային ծրագրերն ու երազանքները»,- ասված է ուղերձում:

Artsakh President Says Struggle to Live "Free and Independently" Continues
Artsakh President Arayik Harutyunyan, marking the thirty-fifth anniversary of the “Karabakh Movement”, said the struggle to live in an independent Artsakh continues.
February 20, 1988 entered the history of the Armenian people as a decisive turning point and became a symbol of the revival of our national spirit, the unity and consolidation of all Armenians. It was marked as Artsakh's revival day.
On that day, the extraordinary session of the Nagorno-Karabakh Regional Council held in Stepanakert adopted a historic decision, which gave legal force to the long-term struggle of Artsakh Armenians for the protection of their rights and freedoms, national dignity. We announced to the world about our decisive and unshakable will to live free, independent and united in our native land, to manage our own destiny independently.
Even after 35 years, our decision remains unchanged, our spirit unbroken, our path unchanging. The people of Artsakh, who have been under siege for more than two months, proved with their endurance and determination that they are the owner of the decision they made, the owner of the path they chose and the land of their ancestors, which has always been and must be Armenian.
We are deeply grateful and grateful to all those who are with us on this difficult path, to all our compatriots in Mother Armenia and the Diaspora, to the loyal friends of Artsakh in different parts of the world, who with their support give us inexhaustible strength for the sake of universal values, fundamental norms and principles of democracy. in our struggle for protection.
I bow my head in front of the bright memory of our martyrs who dedicated their lives to the sacred cause of defense of the motherland. They are always with us, by our side and guide us on our way to build the future of Artsakh. We are obliged to do everything to make the cherished dreams and goals of our heroes come true.
May God give peace, strength and energy, strong faith and hope to our people to overcome all trials with dignity and to implement national plans and dreams," the message reads.