Ստեփանակերտից Երևան է տեղափոխվել ևս 8 բուժառու
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 8 անձ այսօր՝ փետրվարի 21-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից։
«5 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում դադարեցված են պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 5 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 113 հիվանդ»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Еще восемь больных доставлены из Степанакерта в Ереван
Из-за блокады Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, сегодня, 12 февраля, восемь больных с тяжелыми диагнозами и нуждающиеся в срочных операциях в сопровождении представителей Международного Комитета Красного Креста были перевезены из ЗАО “Республиканский медицинский центр” в Степанакерте в специализированные клиники Республики Армения. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Арцаха.
“Пять пациентов, которые в рамках госзаказа были направлены на лечение в РА, вместе с сопровождающими их лицами вернулись в Арцах.
В подведомственных Минздраву Арцаха медучреждениях прекращены все плановые операции.
В перинатальном и реанимационном отделениях медобъединения “Аревик” лечение получают пятеро детей. В реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский центр” находятся семь пациентов, трое из которых в крайне тяжелом состоянии.
До сих пор при посредничестве и в сопровождении представителей МККК из Арцаха в Армению перевезено 113 больных”,- говорится в сообщении МЗ Республики Арцах.