Արցախի ԱԳՆ մեկնաբանությունը՝ Մյունխենում Ադրբեջանի նախագահի հնչեցրած հայտարարությունների վերաբերյալ
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանություն է հրապարակել Մյունխենի անվտանգության վերջերս տեղի ունեցած համաժողովի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունների առնչությամբ։
«2023 թ․ փետրվարի 18-ին կայացած Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահն արել է մի շարք հայտարարություններ՝ միտված Արցախի ժողովրդի դեմ վարվող հանցավոր քաղաքականության քողարկմանը և պատճառահետևանքային կապերի խախտման միջոցով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության էության խեղաթյուրմանը։ Մասնավորապես, Ադրբեջանի նախագահը հերթական անգամ փորձել է հերքել Արցախի շրջափակման ակնհայտ փաստը, որի առկայությունը հաստատվում է միջազգային հանրության կողմից՝ բացառությամբ Ադրբեջանի։
Որպես իբր ապացույց՝ տվյալներ են բերվել առ այն, որ շրջափակման ամբողջ ընթացքում միջանցքով անցել է ռուսական խաղաղապահ զորակազմին և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին պատկանող 2500 մեքենա, ինչպես նաև ԿԽՄԿ միջոցով Հայաստանի հիվանդանոցներ է տարհանվել 100 բուժառու։ Սակայն ներկայացված տվյալները Բաքվի պնդումների ճիշտ հակառակն են ապացուցում։
Շրջափակման 73 օրվա ընթացքում Լաչինի միջանցքով ավելի քիչ մեքենաներ են անցել, քան շրջափակումից առաջ՝ երեք օրվա ընթացքում։ Լաչինի միջանցքով անցած բոլոր մեքենաները պատկանել են կամ ռուսական խաղաղապահ զորակազմին, կամ ԿԽՄԿ-ին։ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներին, պետական կառույցներին պատկանող կամ առևտրային փոխադրումներ իրականացնող որևէ մեքենա Լաչինի միջանցքով չի կարողանում անցնել։
Ծանր հիվանդների տեղափոխումը Երևան հնարավոր է միայն ԿԽՄԿ-ի միջոցով, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է Լաչինի միջանցքով ազատ երթևեկության բացակայության մասին։ Ավելին, շրջափակման սկզբում առնվազն մեկ ծանր հիվանդ է մահացել՝ հետագա բուժման նպատակով շտապ Երևան տեղափոխելու անհնարինության պատճառով։
Այն փաստը, որ Արցախի Հանրապետության բազմաթիվ քաղաքացիներ չեն կարողանում վերադառնալ Արցախ, հարյուրավոր կիսված ընտանիքներ՝ վերամիավորվել, Ադրբեջանի կողմից շրջափակման առկայության ևս մեկ ապացույց է։
Հատկանշական է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ եռակողմ հանդիպումից հետո ադրբեջանցի լրագրողների հետ զրույցում Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է Լաչինի միջանցքում վերահսկիչ անցակետ տեղադրելու Բաքվի առաջարկության մասին։
Նրա խոսքերից ակնհայտ է դառնում, որ Բաքուն այդ ծրագրերը շրջափակման հաստատումից շատ ավելի վաղ էր մշակել։ Վերոնշյալ փաստերը համոզիչ կերպով ապացուցում են, որ Արցախի ժողովրդի համար անտանելի կենսապայմաններ ստեղծելուց բացի, շրջափակումն ուղղված է նաև 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների վերանայմանը։
Ադրբեջանն ակնհայտորեն ձգտում է օրինականացնել եռակողմ հայտարարության դրույթները վերանայելու իր մտադրությունը։ Այս փորձերը պետք է վճռականորեն կանխվեն տարածաշրջանում հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ներգրավված բոլոր դերակատարների կողմից։
Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը պետք է ամբողջովին վերականգնվի՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության՝ առանց որևէ նախապայմանի։ Պաշտոնական Ստեփանակերտի համար բացարձակապես անընդունելի են Ադրբեջանի՝ Արցախի ներքաղաքական կյանքին միջամտելու փորձերը, ինչպես նաև Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության տեսլականը։ Այդ կապակցությամբ ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորումը պետք է իրականացվի բանակցությունների միջոցով, որոնք կապահովեն կողմերի իրավահավասարություն և չեն պարունակի բանակցային գործընթացի արդյունքը կանխորոշող պայմաններ։
Այս համատեքստում անհրաժեշտ ենք համարում վերականգնել միջազգային միջնորդական ձևաչափը՝ որպես խաղաղ գործընթացի անշրջելիության լրացուցիչ երաշխիք։ Կրկին շեշտում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի անօրինական կիրառման արդյունքները չեն կարող ելակետ լինել խաղաղության, կայունության և անվտանգութան հաստատման ճանապարհին»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Комментарий в связи с заявлениями президента Азербайджана в рамках Мюнхенской конференции по безопасности
В ходе Мюнхенской конференции по безопасности, состоявшейся 18 февраля 2023 года, президент Азербайджана сделал ряд заявлений, имеющих цель завуалировать проводимую в отношении народа Арцаха преступную политику и исказить суть азербайджано-карабахского конфликта путем нарушения причинно-следственных связей.
В частности, президент Азербайджана в очередной раз попытался опровергнуть очевидный факт блокады Арцаха, наличие которой, за исключением самого Азербайджана, признается международным сообществом. В качестве так называемого доказательства были приведены данные о проезде за весь период блокады 2500 машин Российского миротворческого контингента и Международного Комитета Красного Креста и эвакуации 100 пациентов в больницы Армении посредством МККК.
Однако приведенные данные доказывают прямо противоположное тому, о чем заявляет Баку. За 73 дня блокады по Лачинскому коридору проехало меньше машин, чем за три обычных дня в доблокадный период. Все автомобили, проехавшие через Лачинский коридор, принадлежали либо Российскому миротворческому контингенту, либо МККК. Другие транспортные средства, принадлежащие гражданам, госструктурам Республики Арцах или осуществляющие коммерческие перевозки, проехать через Лачинский коридор не имеют возможности.
Тяжелобольных пациентов возможно эвакуировать в Ереван только посредством МККК, что еще раз указывает на отсутствие свободного проезда по Лачинскому коридору. Более того, в начале блокады как минимум один тяжелобольной пациент скончался ввиду невозможности его срочной транспортировки в Ереван для прохождения дальнейшего лечения.
Тот факт, что многие граждане Республики не могут вернуться в Арцах, а сотни разделенных семей лишены возможности воссоединиться, служит еще одним подтверждением наличия блокады, введенной Азербайджаном.
Примечательно, что в ходе общения с азербайджанскими журналистами по итогам трехсторонней встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и государственным секретарем США Энтони Блинкеном азербайджанский президент заявил о предложении Баку установить контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре. Из его слов становится очевидным, что Баку вынашивал эти планы задолго до введения блокады.
Все упомянутые факты убедительно доказывают, что помимо создания невыносимых условий жизни для народа Арцаха блокада также направлена на пересмотр положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Азербайджан очевидным образом стремится легитимизировать свое намерение пересмотреть положения трехстороннего заявления.
Эти попытки должны быть самым решительным образом пресечены всеми акторами, вовлеченными в процесс нормализации отношений в регионе. Должно быть восстановлено полноценное функционирование Лачинского коридора в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и без каких-либо предусловий.
Попытки Азербайджана вмешиваться во внутриполитическую жизнь в Арцахе, равно как и его видение диалога между Степанакертом и Баку также являются категорически неприемлемыми для официального Степанакерта. В этой связи вновь подчеркиваем, что всеобъемлющее урегулирование азербайджано-карабахского конфликта должно быть достигнуто путем переговоров, которые обеспечат равные права сторон и не будут содержать условий, предрешающих итоги переговорного процесса.
В этом контексте считаем необходимым восстановление международного посреднического формата в качестве дополнительной гарантии необратимости мирного процесса. Вновь подчеркиваем, что итоги незаконного применения силы или угрозы силы со стороны Азербайджана не могут служить отправной точкой на пути к миру, стабильности и безопасности.