«Մինչև Արցախը չդառնա ճանաչված, Ադրբեջանից անկախ պետություն, պայքարը չի դադարելու». Ռ. Վարդանյանը հարցազրույց է տվել RTVI-ին
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույց է տվել RTVI-ին, որը  թարգմանաբար ներկայացվում է ստորև.
RTVI -Պարոն Վարդանյան, որո՞նք էին Ձեր պաշտոնանկության պատճառները:
- Հարցն ավելի շատ նախագահ Արայիկ Հարությունյանին է հասցեագրված, քան ինձ:
RTVI –Ի՞նչ են իրենցից ներկայացնում այն ընդհանուր կարմիր գծերը, որոնց մասին խոսում էիք նախագահի հետ:
-Նախագահը հայտարարեց, որ Արցախի անկախության ու ինքնուրույնության խաթարմանը վերաբերող ամեն ինչ անընդունելի է իր և ողջ ժողովրդի համար: Այս իմաստով մեզ մոտ կարմիր գծերը համընկնում են: Եվ սա կարևոր է այն առումով, որ  վերջին ամիսներին ավելի հստակ ու պարզ դարձավ, որ կան բաներ, որոնք իսկապես անընդունելի են ողջ արցախահայության, ոչ թե միայն Ռուբեն Վարդանյանի համար:
RTVI -Դուք մնում են պաշտոնանկությունից հետո, ի՞նչ դերում եք Ձեզ հիմա տեսնում:
- Ես Արցախ տեղափոխվելու մասին հայտարարեցի ավելի վաղ, քան պետական պաշտոն ստանձնելը:  Մենք ստեղծել ենք «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային գործակալությունը, որն ուղղված է տարբեր ոլորտներում մեծաթիվ ծրագրերի իրականացման շուրջ ջանքերի համախմբմանը:  Մենք ունենք նաև «Արցախի զարգացման և անվտանգության ճակատ» շարժումը, որը համախմբում է բազմահազար մարդկանց՝ երիտասարդներից  մինչև ավագ սերունդ, որոնք տարբեր ծրագրեր են իրականացնում: Այնպես որ, գործունեության դաշտը հսկայական է:
RTVI -Ինչպե՞ս եք տեսնում տարածաշրջանի ապագան առաջիկա տարիներին.
-Այս տարվա փետրվարին լրացավ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության համար պայքարի  35 տարին: Այդ 35 տարիների ընթացքը շատ տարբեր ու բարդ է եղել: Բայց ամենակարևոր բանը չի փոխվել: 1988թ. փետրվարի 20-ին արցախահայությունը քվեարկել է Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի  կազմից դուրս գալու օգտին, և նրանց այդ դիրքորոշումը չի փոխվել:
Նրանք պայքարում են իրենց անկախության համար, իրենց օրենքներով, իրենց ավանդույթներով իրենց հողի վրա ապրելու իրավունքի համար: Այդ ճանապարհը շատ երկար է, կարող է և տասնյակ տարիներ շարունակվել, բայց գլխավոր նպատակը չի փոխվել ու չի փոխվելու: Մինչև այն պահը, քանի դեռ Արցախը չի դարձել ճանաչված, Ադրբեջանից անկախ պետություն, կարծում եմ, պայքարը չի դադարելու:
RTVI -Հնարավոր համարո՞ւմ եք վերադարձը քաղաքական գործունեության, թե՞ դա արդեն անցած էտապ է:
-Երբ  պետությունը շրջափակման մեջ է, երբ չկա լույս, գազ, տարրական դեղորայք և այլ բաներ, դա արդեն քաղաքականության մասին չէ, դա արդեն հայրենիքը փրկելու մասին է: Ու սրանք վերամբարձ խոսքեր չեն, պարզապես ամեն օր քո գործով փորձում ես օգնել մարդկանց՝ երեխաների, տարեցների: Այդ առումով ես իմ պաշտոնը ոչ մի կերպ որպես քաղաքական չեմ ընկալել:
Ես իմ աշխատանքն ընկալել եմ որպես զինվորի և քաղաքացու պարտք, որն օգնում է իր հայրենիքին: Ուստի ես չունեմ զգացողություն, որ մտել էի քաղաքականություն:
Ես համաձայնեցի գնալ այնտեղ, որտեղ պետք էր, որտեղ ծանր էր, ու փորձեցի օգնել ինչով կարողացա: Ուստի ես մի փոքր այլ ընկալում ունեմ վերջին 112 օրվա իմ փորձառության մասով: Ես այն համարում եմ ոչ թե քաղաքական, այլ հասարակական գործունեություն, որպես մարդ, որն իր վրա պատասխանատվություն է վերցրել և որոշումներ է կայացրել չափազանց ծանր իրավիճակում:
Ես մեծ պատասխանատվություն էի վերցրել: Ես դրանից չեմ վախենում և պատրաստ եմ հետագայում էլ պատասխանատվություն վերցնել, դա այդպես է: Եվ համոզվեցի, որ ժողովուրդն անգամ ամենածանր իրավիճակում էլ տեսնում է, թե ով է պատրաստ պատասխանատվություն ստանձնել, ով է պատրաստ դրան ճիշտ մոտենալ, իսկ ով՝ պատրաստ չէ: Կարծում եմ՝ իմ գործունեության լավագույն գնահատականը ժողովրդի վերաբերմունքն է իմ նկատմամբ:

Here’s what RTVI published.
Those red lines that unite you, which you spoke about yesterday in a conversation with the President - what are they?
He voiced that everything related to the independence and identity of Artsakh is unacceptable for him and for the rest of the people. In this sense, our red lines coincide. And it seems that this is a very important thing, that thanks to this conflict over the past few months, it has become clearer that there are things unacceptable for all the people of Artsakh, not only for Ruben.
You remain after the resignation. In what role do you see yourself now?
I moved to Artsakh and announced it much earlier than getting any public position. I have done a huge number of projects. We have an agency called "We are our mountains", aimed at consolidating the efforts of many projects in different areas. We have the “Artsakh Security and Development Front” movement, which includes hundreds of thousands of people, from young people to older generations, who are implementing various projects. Therefore, the field of activity is huge.
How do you see the future of the region in the coming years?
This February will mark 35 years since the independence movement for Nagorno-Karabakh, an autonomous region that was still part of the Soviet Union, began. All 35 years were very difficult. But the most important thing has not changed - the Armenians, who voted on February 20, 1988 for secession from the Azerbaijan SSR, will not change their minds. They are fighting for their independence, for the right to live according to their own laws, according to their own traditions. This path is very long. Perhaps it will continue for decades. But the main goal has not changed and will not change. Until Artsakh becomes a recognized state independent of Azerbaijan, I think the struggle will not stop.
Is it possible for you to return to political work?
When a country is under blockade, surrounded, when there is no electricity, no gas, no basic medicines, and so on, this is not about politics, this is about saving the motherland. And these are not lofty words. Every day you try to save people: children, adults, old people. And in this sense, I did not perceive my position in any way as political.
I perceived my work as a citizen and a soldier who helps and solves the problems of saving my homeland. Therefore, I do not have the perception that I went into politics or public office.
I went where it was necessary, where it was the most difficult period, and tried to help in any way I could. Therefore, I have a slightly different perception of my experience over the past 112 days. In general, I perceive this not as political, but as a public activity, as a person who took responsibility and made decisions in a very difficult situation.
I took on a huge responsibility. I'm not afraid of it and I'm ready to continue to take responsibility. It's true. And I made sure that the people, even in the most difficult situation, see who is ready to take responsibility, who is ready to approach this correctly, and who are not ready. I think that the best assessment of my activity is the attitude of the people towards me.