Խնձորեսկում բացվեց 160 մ երկարությամբ ճոճվող կամուրջ
Պատմում են, որ երբ տասնամյակներ առաջ Գորիսի տարածաշրջանի Խոտ գյուղի մոտ օդանավակայան են կառուցել, տեղացիները մեծամտացել են. «Որոշ գյուղեր առանց օդանավակայան ո՞նց են ապրում»:
Նույնը կրկնվեց, երբ շահագործման հանձնվեց «Տաթեւեր» ճոպանուղին, ու հարակից գյուղերի բնակիչները սկսեցին պարծենալ, որ իրենց այցի են գալիս աշխարհի տարբեր անկյուններից: Միայն թե այս անգամ խնձորեսկցիները «չդիմացան», որոշեցին իրենց «անթել» ճոպանուղին կառուցել, և ամիսների ընթացքում կառուցվեց Խնձորեսկի ճոճվող կամուրջը, որի երկարությունը 160 մետր է, բարձրությունը` 63 մ, քաշը` 14 տոննա:
Կամուրջը միմյանց հետ կապում է հին Խնձորեսկի երկու «ափերը», որտեղից երևում են ոչ միայն Խնձորեսկի չորս եկեղեցիները, այլև նշանավոր «Ինը մանուկի» աղբյուրը:
Հին ավանդույթը պատմում է, որ երբ հերթական անգամ Խնձորեսկի վրա հարձակվում են թշնամիները, գյուղի կանայք ու աղջիկները տղամարդկանց հետ պայքարում են պաշարումից ազատվելու համար: Պայքարի ընթացքում զոհվում է ինը երեխաների մայր, այրի Սոնան: Նրա հայրը` ուստա Օհանը, գյուղի կենտրոնական թաղում` Պիծիձորում, ուր հսկա ընկուզենու արմատներից ջուր էր ծորում, հիասքանչ կամարով և շքեղ թասով աղջկա հիշատակին, ի բարօրություն ինը որբերի, աղբյուր է կառուցում, որի թասը կնոջ կուրծք է հիշեցնում: Թասից ջուր հնարավոր է խմել միայն երկու ձեռքով հենվելով գետնին:
Ավարտելով աղբյուրի կառուցումը՝ ուստա Օհանը դիմել է սրբին. «Այ սուրբ աղբյուր, աղաչանք եմ անում, թող աղբյուրի ջուրը դառնա մեր Սոնայի կրծքի կաթը և պահպանի որբացած թոռներիս… »:
Ճոճվող կամուրջը, որի հանդիսավոր բացումը տեղի ունեցավ այսօր, կառուցվել է խնձորեսկցի գործարար Ժորա Ալեքսանյանի նախաձեռնությամբ ու հովանավորությամբ, ով կառույցը նվիրել է ծնողների` Հայկ և Թամարա Ալեքսանյանների հիշատակին:
| կամրջի երկարությունը 160 մետր է, բարձրությունը՝ 63 մ, քաշը՝ 14 տ | ճոճվող կամուրջը միաժամանակ կարող է սպասարկել 700 մարդու |
«Վերջնական նպատակս, բնականաբար, տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացմանը նպաստելն է, սակայն որպես այս հող ու ջրի մարդ, շատ էի ուզում, որ հին Խնձորեսկը, որտեղ գտնվում է նաև հայրական տունս, կարողանա այս միջոցով նաև ներկայանալի լինել աշխարհին, որ նաև հայրենասիրություն ասվածը միայն բառեր չմնան, երիտասարդների համար այս կամուրջը իրենց արմատներին վերադառնալու ճանապարհ դառնա»,- ասում է Ժորա Ալեքսանյանը, ով չի թաքցնում, որ երբ առաջին անգամ անցել է արդեն պատրաստի կամրջի վրայով, չի կարողացել արցունքները զսպել: Նա նաև իր երախտիքն է հայտնում համագյուղացիներին, ովքեր աջակցել են իր մտահղացումը կյանքի կոչելուն: Հիացմունքով է խոսում հատկապես եռակցող Սեյրանի մասին:
| շինարար Հակոբ Գյուրզադյան | գործարար-բարերար Ժորա Ալեքսանյան |
Ճանապարհաշինարար Հակոբ Գյուրզադյանի խոսքով՝ կախովի ճոճվող կամուրջն իր տեսակի մեջ բավական հետաքրքիր է, և նախաձեռնողները կարողացել են հաջող լուծումներ գտնել մտահղացումը կյանքի կոչելու համար: Նրա կարծիքով՝ կամուրջը միաժամանակ կարող է «սպասարկել» միջին քաշ ունեցող մոտ 700 մարդու:
| տեսարան ճոճվող կամրջից |
Քաղաքաշինության նախարարի պաշտոնակատար Վարդան Վարդանյանի գնահատմամբ՝ կամուրջն իսկապես լավագույն խթան կհանդիսանա տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացման համար: Նրա կարծիքով՝ կառույցը հետաքրքրական է այն առումով, որ ամբողջը կատարվել է ձեռքի աշխատանքի միջոցով. որևէ տեխնիկական միջոցներ չեն օգտագործվել:
Խնձորեսկի համայնքային իշխանության ղեկավար Սերյոժա Հայրապետյանը նշում է, որ բոլոր ժամանակներում Խնձորեսկում արտագաղթը էական դեր չի խաղացել, ավելին՝ Խնձորեսկում կարծես թե ավանդույթ է դարձել, որ օտար ափերում բնակվող գործարար խնձորեսկցիները ոչ թե տեղացիներին աջակցում են աշխատուժ «արտահանելով», այլ հնարավորության դեպքում ներդրումներ են կատարում, որպեսզի սահմանամերձ Խնձորեսկն էլ ավելի բարգավաճի, որ գյուղի երիտասարդներն իրենց բարեկեցությունն ապահովելուն զուգահեռ կարողանան իրենց ժամանցը կազմակերպել: Այս աոումով, ըստ գյուղապետի, նորակառույց կամուրջը ոգևորում է երիտասարդներին, ովքեր ակտիվ մասնակցություն են ունեցել կամրջի գաղափարն իրականություն դարձնելու գործում. անգամ որոշ հատվածների բետոնի ծածկույթի համար ձիով շինանյութ են տեղափոխել:
| Խնձորեսկի գյուղապետ Սերյոժա Հայրապետյան | Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյան |
Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանը, ում վստահվեց կամրջի բացման պատիվը, նշեց, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ Գորիսում զբոսաշրջության զարգացումը խթանելու համար ընդարձակ ծրագիր է կազմվել, ըստ որի՝ «ճանաչողական և կրթական-մշակութային զբոսաշրջության համար իբրև կենտրոններ են վերցրվել Սյունիքի մարզի Տաթև, Խնձորեսկ, Հալիձոր, Քարահունջ գյուղերը, որտեղ ավելի լավ են պահպանված անցյալից եկող, ոչ նյութական ժառանգության մաս կազմող Գորիսի շրջանին բնորոշ ավանդույթները, կենցաղը, բարբառը, խոհանոցը», և այս առումով Խնձորեսկի ճոճվող կամրջի կաուցումը առաջին քայլերից մեկն է: Ըստ նրա՝ Սյունիքի յուրաքանչյուր անկյունը կարող է խթանել մարզում զբոսաշրջության զարգացմանը, եթե նման նախաձեռնություններն ավելի շատ լինեն, եւ մարզպետը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել դրանց իրականացմանը:

Rumor has it that many years ago, when an airport was built in the Goris village of Khot, the locals bragged, “How do those villages without an airport make a go of it?”
The same happened when the world’s longest aerial tramway was opened in Tatev. Residents from neighboring towns boasted that tourists would come from all over the world just to witness this attraction.
Only this time, Khndzoresk residents couldn’t put up with another “slap in the face”. They decided to build their own “cable-less tramway”. Over the next several months, a 160 meter long swinging bridge appeared. It rises 63 meters high above the ground and weighs a whopping14 tons.
The bridge connects the two banks of old Khndzoresk, where one can see the 4 churches located within this region and the famous “Nine Children” fountain.
Ancient myth states that when Khndzoresk was once again under attack, the village mothers and daughters stood right beside the males, resisting the attack that had surrounded them. A mother of nine children, a widow named Sona, falls victim during the assault. In Sona’s memory and for the future welfare of her 9 orphans, her father, master Ohan, constructs a beautiful arched fountain at the site of a giant walnut tree where water seeps from the root. The basin of the fountain, in the central Pitzidzor district of the village, reminds one of a woman’s breasts. One can only drink from the basin by lying prostrate on two hands.
Once the fountain’s construction was completed, Ohan reached out to a saint, “Oh, sacred fountain, I beg you, let the fountain’s water transform into our Sona’s breast-milk and protect my orphaned grandchildren.”
The festive opening of this swinging bridge took place today. It was built at the initiative and sponsorship of a Khndzoresk businessman` Zhora Aleksanyan, who dedicated the structure in memory of his parents, Haik and Tamara Aleksanyan.
| Bridge can accommodate up to 700 | Gorge below as seen from the swinging bridge |
“The ultimate goal, naturally, is to promote tourism in this region. However, as a native of this land and water, I wanted old Khndzoresk, where my father’s house is located, to become attractive enough to the outside world and where the term patriotism doesn’t exist on paper only. I want the bridge to serve as a road for the youth use to get back to their roots,” says Zhora Aleksanyan, who doesn’t hide the fact that the first time he crossed the bridge he couldn’t hold back the tears.
He also expressed his gratitude to the local villagers who supported his idea and made it possible to turn into reality. Zhora speaks with particular admiration about the welder Seyran.
In the words of road engineer Hakob Gyourzadyan, the swinging bridge is quite interesting in its own way and the people who launched the project found unique means to make this bridge a reality. He estimates that the bridge can accommodate about 700 people at once.
| Road engineer Hakob Gyourzadyan | Benefactor Zhora Aleksanyan |
Vardan Vardanyan, a deputy of the Minister of Urban Development, believes that the bridge is the best stimulus to develop tourism within this region. In his opinion, the bridge itself is fascinating by the mere fact that it was completely built by hand. Not one piece of machinery was used in the process.
Khndzoresk mayor Seryozha Hayrapetyan points out that the issue of emigration has never played a significant role in Khndzoresk. Moreover, it seems it has become tradition in Khndzoresk that native entrepreneurs working abroad, rather than helping the villagers by “importing” their labor, invest in Khndzoresk so that the border village can prosper and that the youth can ensure their wellbeing parallel to organizing their leisure time.
In this regard, according to the mayor, the newly constructed bridge is a source of and encouragement to the youth, whose active participating in making the bridge a reality. Certain concrete coverings of the bridge were carried on horseback to the site.
Syunik Regional Governor Souren Khachatryan, who had the honor of opening the bridge, stated that by a decision of the RA government a comprehensive program designed to promote tourism in Goris has been prepared.
According to the program, “informative and educational-cultural centers of tourism are planned for the Tatev, Khndzoresk, Halidzor and Karahounj villages in Syunik Marz, where the intangible inheritance of the region is better protected in terms of tradition, lifestyle, dialect and cuisine.”In this sense, the construction of Khndzoresk’s swinging bridge of Khndzoresk is one of the first steps.
According to him, every single corner of the Syunik Marz can promote the development of tourism, provided that similar initiatives increase. The governor expressed his willingness to assist in the implementation of these initiatives.