Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս 9 հիվանդ
Արցախի առողջապահության նախարարությունը հայտնում է, որ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 9 անձ մարտի 3-ին «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
7 բուժառու, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել է Արցախ։
Արցախի առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ «Արևիկ» բուժմիավորումում 1 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 144 հիվանդ։

Еще 9 больных перевезены из Арцаха в Армению
3 марта при посредничестве и в сопровождении представителей Международного Комитета Красного Креста еще 9 больных с онкологическими заболеваниями, а также нуждающиеся в срочных операциях были перевезены из ЗАО “Республиканский медицинский центр” в Степанакерте в специализированные клиники Армении. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Республики Арцах.
Семь пациентов, которые в рамках госзаказа были направлены для лечения в РА, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
В находящихся в подчинении Минздрава Арцаха медицинских учреждениях прекращены все плановые операции․
В перинатальном и реанимационном отделениях медобъединения “Аревик” лечение получает один ребенок.
В реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский центр” находятся восемь пациентов, двое из которых в крайне тяжелом состоянии.
До сих пор при посредничестве и в сопровождении представителей МККК из Арцаха в Армению было перевезено в общей сложности 144 больных.