Վարչապետին են ներկայացրել Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ՝ կառույցի 2022թ. գործունեության հաշվետվությանը ծանոթանալու նպատակով: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Բագրատ Բադալյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը, Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Խաչատուր Խաչիկյանը, «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ ղեկավար կազմը՝ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ, պաշտոնատար անձինք:
Հայկական ԱԷԿ-ի ղեկավար կազմը հանդես է եկել հաշվետու զեկույցով և ներկայացրել 2022թ. իրականացված աշխատանքները: Նշվել է, որ ՀԱԷԿ-ի թիվ 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետը լրացել է 2016թ., և իրականացված արդիականացման լայնածավալ աշխատանքների շնորհիվ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարացվել է 10 տարով։ Արդյունքում՝ 1995թ. ի վեր առաջին անգամ ատոմակայանն աշխատում է 100 տոկոս ջերմային հզորությամբ՝ 92 տոկոսի փոխարեն։
Զեկուցվել է, որ ընթացքի մեջ է թիվ 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման (ՇԺԵ-2) նախագիծը. աշխատանքներն իրականացվելու են 2023-2026թթ., մշակվել և Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի հետ համաձայնեցվել է ՇԺԵ-2 հայեցակարգը, պատրաստ է նաև Կառավարության որոշման նախագիծը, որով կմեկնարկի գործընթացը։ Արդյունքում ակնկալվում է, որ Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկը հնարավոր կլինի անվտանգ շահագործել մինչև 2036 թվականը։
Տեղեկատվություն է ներկայացվել «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ մարդկային ռեսուրսների և ֆինանսատնտեսական ցուցանիշների վերաբերյալ։
Անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ էներգետիկայի ոլորտի ռազմավարության հեռանկարներին, որով նախատեսվում է մինչև 2040թ. զարգացնել ցածր ածխածնային արտանետումներով էներգիայի արտադրությունը՝ վերականգնվող և միջուկային էներգիայի արտադրությամբ: Այս համատեքստում ներկայացվել է միջազգային առաջատար փորձը:
Հաշվետվության ներկայացումից հետո ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: Քննարկման առարկա են դարձել Հայկական ԱԷԿ-ի հետագա գործունեության հետ կապված անելիքները, այդ թվում՝ թիվ 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացմանը, նոր էներգաբլոկի կառուցմանը, կադրերի մասնագիտական վերապատրաստմանը, միջազգային համագործակցությանը վերաբերող և այլ հարցեր:
Վարչապետը, ՀՀ էներգետիկ ոլորտի զարգացման համատեքստում, կարևորել է ատոմակայանի անվտանգ ու հուսալի շահագործման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը և կառավարման արդյունավետության շարունակական բարելավումը:
Կառավարության ղեկավարը նաև շրջայց է կատարել ատոմակայանի տարածքում՝ ծանոթացել էլեկտրաէներգիայի արտադրության տեխնոլոգիական շղթայում ներառված հիմնանորոգված համակարգերին ու սարքավորումներին, այդ թվում բլոկի կառավարման վահանակի, տեղեկատվական-հաշվողական, նաև կայանի անվտանգ շահագործումն ապահովող այլ համակարգերի արդիականացման աշխատանքներին»,-նշված է հաղորդագրությունում։

Премьер-министру представлен доклад о деятельности ЗАО “Армянская атомная электростанция” за 2022 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил ЗАО “Армянская атомная электростанция” (ААЭС) с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, заместитель руководителя аппарата премьер-министра Баграт Бадалян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян, заместитель министра территориального управления и инфраструктур Акоп Варданян, первый заместитель председателя Комитета по регулированию ядерной безопасности Хачатур Хачикян, руководящий состав ЗАО “Армянская атомная электростанция” во главе с генеральным директором Эдуардом Мартиросяном и другие должностные лица.
Руководство ААЭС представило доклад о проделанной в 2022 году работе. Было отмечено, что проектный срок эксплуатации второго энергоблока ААЭС истек в 2016 году, и благодаря масштабным работам по модернизации срок эксплуатации энергоблока был продлен на 10 лет. В результате впервые с 1995 года атомная электростанция работает со 100-процентной тепловой мощностью вместо 92%.
Было доложено, что проект повторной пролонгации срока эксплуатации второго энергоблока находится в процессе реализации: работы будут выполнены в 2023-2026 годах, разработана и согласована с Комитетом по регулированию ядерной безопасности концепция проекта повторной пролонгации, подготовлен также проект решения правительства, благодаря которому будет запущен процесс. В результате ожидается, что второй энергоблок ААЭС можно будет безопасно использовать до 2036 года.
Была представлена информация о человеческих ресурсах и финансовых и экономических показателях ААЭС.
Были также затронуты перспективы энергетической стратегии Республики Армения, которая предусматривает развитие производства низкоуглеродной энергетики до 2040 года посредством возобновляемой и ядерной энергии. В этом контексте был представлен ведущий международный опыт.
После представления доклада состоялся обмен мнениями. Были обсуждены вопросы дальнейшей деятельности ААЭС, в том числе пролонгации срока эксплуатации второго энергоблока, строительства нового энергоблока, профессиональной подготовки кадров, международного сотрудничества и др.
В контексте развития энергетического сектора Республики Армения премьер-министр подчеркнул важность последовательной работы по безопасной и надежной эксплуатации атомной электростанции и постоянного повышения эффективности управления.
Премьер-министр также прошелся по территории АЭС, ознакомился с отремонтированными системами и оборудованиями, включенными в производственную цепочку электроэнергии, в том числе с работами по модернизации щита управления, информационно-вычислительной системы, а также других систем, обеспечивающих безопасную эксплуатацию АЭС.