Հայաստանի և Չինաստանի գլխավոր դատախազությունները կհամագործակցեն
Հունիսի 11-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը և ՉԺՀ գլխավոր դատախազ Ցաո Ձյանմինը Երևանում ստորագրեցին «2012-2013թթ. ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազության և ՉԺՀ գլխավոր դատախազության միջև համագործակցության» ծրագիր:
Ըստ այդմ, կողմերը պայմանավորվեցին կազմակերպել համատեղ սեմինարներ, կլոր-սեղաններ՝ քննարկելու առանձին հանցատեսակների քննության առանձնահատկություններին վերաբերող հարցեր՝ նախանշելով միջոցառումների կոնկրետ ժամանակացույց:
Ծրագրի համաձայն՝ 2012-2013թթ. հայ և չինացի գործընկերները համատեղ սեմինարներ կկազմակերպեն հետևյալ թեմաներով.
-Հանցավոր նպատակներով ինտերնետն օգտագործելու դեմ պայքարի հիմնախնդիրները և պրակտիկան. դատախազության դերը կիբերհանցագործութան դեմ պայքարում իրավապահ մարմինների գործողությունների համակարգման հարցում,
-Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարում փորձի փոխանակում. պրակտիկայի, պայքարի արդյունքների և արդյունավետության վերաբերյալ քննարկումներ,
-Տնտեսական հանցագործությունների քննության պրակտիկան և խնդիրները:
Ծրագիրը երկրորդ փաստաթուղթն է, որը ստորագրում են երկու երկրների գլխավոր դատախազները: Առաջին փաստաթուղթը՝ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության գերագույն Ժողովրդական դատախազության միջև համագործակցության մասին համաձայնագիրը, ստորագրվել է 1999 թ. Պեկինում:
ՉԺՀ գլխավոր դատախազ Ցաո Ձյանմինի գլխավորած պատվիրակությունը Երևան է ժամանել հունիսի 9-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի հրավերով: Այցելության ընթացքում հյուրերը հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու Հայաստանի դատախազության համակարգին, հիմնական գործառույթներին և խնդիրներին, քննարկվել են նաև քրեական գործերով իրավական օգնություն ցուցաբերելու վերաբերյալ հարցեր:
Պատվիրակությունն այցելել է Հայաստանի պատմամշակութային հուշարձաններ՝ ծանոթանալով հայոց պատմությանն ու մշակույթին, իսկ հունիսի 12-ին հյուրերը կայցելեն Ծիծեռնակաբերդ և Հայոց ցեղասպանության թանգարան:
Հայաստանի դատախազությունը, ի լրումն միջազգային կոնվենցիաներով նախատեսված համագործակցության սկզբունքների, գործնական քայլեր է ձեռնարկում նաև քրեական գործերով իրավական օգնություն ցուցաբերելու վերաբերյալ այլ պետությունների դատախազությունների հետ երկկողմանի համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ:
Արդեն 14 երկրի դատախազությունների հետ Հայաստանը ստորագրել է համագործակցության մասին հուշագրեր, իսկ 2 երկրի հետ առավել զարգացնելով համագործակցության մեխանիզմները՝ նաև համագործակցության ծրագիր: Մինչ այս Հայաստանը համագործակցության ծրագիր՝ միջոցառումների ժամանակացույցի և թեմաների հստակեցմամբ, ստորագրել էր Ռուսաստանի դատախազության հետ:

Procurator-General of China and General Prosecutor of Armenia Sign a Program of Cooperation
On 11 June, 2012, the Procurator-General of the People's Republic of China Cao Jianming and the General Prosecutor of the Republic of Armenia Aghvan Hovsepyan signed a Program of Cooperation between the Supreme People's Procuratorate of the People's Republic of China and the General Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia for 2012-2013.
The sides arranged to organize joint seminars and round tables to discuss issues related to the peculiarities of the investigation of separate crimes, by indicating the timetable of the events.
Under the Program, the Armenian and Chinese colleagues will organize joint seminars in 2012-2013 on the following themes;
- The practice and problems of the struggle against the use of internet for criminal activities, the role of the General Prosecutor’s Office in coordinating the actions of the law enforcement bodies in the struggle against the cyber crimes.
- Exchange of experience in combating corruption crimes, discussions related to the practice, the results and effectiveness of the struggle.
- The practice and problems the investigation of economic crimes.
This program is the second document signed by the General Prosecutor’s Offices of both countries. The first document was signed in 1999, between the Supreme People's Procuratorate of the People's Republic of China and the General Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia in Beijing.
The delegation headed by the Procurator-General of the People's Republic of China Cao Jianming arrived in Yerevan on 9 June, 2012 on the invitation of the General Prosecutor of the Republic of Armenia Aghvan Hovsepyan. The guests were introduced to the system, main functions and problems of the General Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia. They also discussed issues related to providing legal aid on criminal cases.
The delegation visited the cultural and historical monuments of Armenia and on 12 June, 2012, the guests will visit the Armenian Genocide Museum and the Tsitsernakaberd Memorial.
The General Prosecutor’s Office of Armenia, in addition to the international documents, undertakes practical steps in developing the mutual cooperation with the General Prosecutor’s Offices of other countries in providing legal assistance on criminal cases.
The General Prosecutor’s Office of Armenia has signed Memorandums on Cooperation with the General Prosecutor’s Offices of 14 countries and with two countries it has signed Program of Cooperation thus developing the mechanisms of cooperation. Before, Armenia signed a Program of Cooperation with the General Prosecutor’s Office of Russia.