Դել Բոսկեն բացատրել է Ֆաբրեգասին հարձակման գծում խաղացնելու պատճառը
Իսպանիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վիսենտե դել Բոսկեն հայտարարել է, որ իր թիմը երեկ երեկոյան կարող էր հաղթել իտալացիներին, սակայն ինքը հիասթափված չէ, քանի որ իսպանացիները ցուցադրել են լավ ֆուտբոլ, ինչը բավարարում է իրենց: Դել Բոսկեն նշել է, որ խաղը հավասար էր ընթանում, սակայն երկրորդ կեսում իր սաներն առավելություն ունեին:
Բացատրելով Ֆաբրեգասին կենտրոնական հարձակվողի գոտում խաղացնելը՝ մարզիչն ասել է. «Սեսկը կարողանում է հիանալի կերպով ներխուժել տուգանային հրապարակ, եւ հենց սկզբից մենք նրան այդկերպ էինք փորձում օգտագործել, ինչն իմաստավորված էր: Հետո դաշտ մտավ Տորեսը, որը կարող էր գոլ խփել, սակայն ես ոչ-ոքիից էլ եմ գոհ»:
Իր հերթին իտալացիների մարզիչ Չեզարե Պրանդելին նշել է, որ խաղը լարված էր: «Մենք շատ էինք փորձում պրեսինգի դիմել, հենց որ իսպանացիները սկսում էին իրենց տեղաշարժերը: Ձգտում էինք նրանց չթողնել մեն-մենակ դուրս գալ դարպասապահի դեմ, իսկ երբ գնդակ էինք ստանում, գրոհը սկսում էինք խորքից: Դեռ երեկ չգիտեի, թե ինչպիսի տեսք ենք ունենալու խաղում, իսկ դրա ընթացքին հետեւում էի ժպիտով»,- ասել է իտալացին:
Պրանդելին հավելել է, որ Բալոտելիին դի Նատալեով փոխարինելու պատճառը ոչ թե առաջինի բաց թողած պահերն էին, այլ հարձակման գծում ավելի բազմազան գործողությունների կարիքը: Պրանդելիին հիասթափեցրել է այն, որ իսպանացիները հաշիվը հավասարեցրել են ընդամենը 3 րոպե անց: «Մենք խաղում էինք աշխարհի չեմպիոնների դեմ, բայց պետք էր ծայրաստիճան դժվարացնել նրանց կյանքը, երբ հաշվի մեջ առաջ անցանք: Իհարկե, նրանց մեկնարկային կազմը մի փոքր զարմացրեց մեզ, սակայն մտածեցինք, որ պետք է կենտրոնանալ սեփական խաղի վրա»,- նշել է Պրանդելին՝ ավելացնելով, որ անհրաժեշտ է վերականգնել ուժերը հորվաթների հետ գալիք խաղից առաջ:

Дель Боске объяснил, почему он поставил в нападение Фабрегаса
Главный тренер сборной Испании Висенте Дель Боске заявил, что вчера вечером его команда могла победить итальянцев, но он не разочарован, поскольку испанцы показали хороший футбол, что его удовлетворяет. Дель Боске отметил, что игра была равной, однако во втором матче его подопечные имели преимущество.
Объясняя, почему он поставил Фабрегаса на место центрального нападающего, наставник испанцев сказал: “Сеску прекрасно удается врываться в штрафную площадку, и с самого начала мы именно таким образом пытались его использовать. Потом на поле вышел Торрес, который мог забить гол, но я доволен и ничьей”.
В свою очередь тренер итальянцев Чезаре Пранделли отметил, что игра была напряженной: “ Мы очень старались прессинговать, как только испанцы начинали свои передвижения. Старались не позволить им выходить один на один с вратарем, а когда получали мяч, строили атаки из самой глубины. Еще вчера я не знал, как мы будем выглядеть в этом матче, а за игрой наблюдал с улыбкой”.
Пранделли добавил, что причина замены Балотелли на Ди Натале была не в упущенных первым возможностях, а в необходимости более разнообразных действий на передней линии. Итальянского тренера разочаровало то, что испанцы сравняли счет спустя всего 3 минуты. “Мы играли против чемпионов мира, но когда мы повели в счете, надо было крайне усложнить им жизнь. Конечно, их стартовый состав нас несколько удивил, но мы подумали, что должны сосредоточиться на собственной игре”,- сказал Пранделли, добавив, что перед игрой с хорватами им необходимо восстановить силы.