Նոր օրերի ֆուտբոլային գուշակը՝ կզաքիս Ֆրեդը
Խարկովի կենդանաբանական այգու կզաքիս Ֆրեդը գերմանաբնակ ութոտնուկ Պաուլի հաջորդը կարող է համարվել: Ֆրեդը գուշակել է «Եվրո-2012»-ի 4 խաղից 3-ի արդյունքները: Նա գուշակություններ է անում ամեն օր Խարկովի ֆան-գոտում: Ուկրաինայի հարեւան Լեհաստանը, որը նույնպես մրցաշարի տանտեր է, ընտրել է էգ փիղ Չիտային, որն ապրում է Կրակովի գազանանոցում ու գուշակում է Լեհաստանի խաղերի արդյունքները, խոզուկ Ֆունտիկն էլ աշխատում է Կիեւի ֆան-գոտում: Խարկովում գուշակություններ անող կենդանիների մեջ կզաքիսները մեծ համբավ ունեն այն պատճառով, որ տեղի «Մետալիստ» թիմի համար անցած մրցաշրջանում Խորխե անունով կզաքիսը նման գուշակություններ էր անում եւ դարձել է թիմի թալիսմանը:
Խորխեն ու Ֆրեդն ապրում են նույն կենդանաբանական այգում, որը ամենահինն է երկրում, հիմնադրվել է 1896-ին: Ֆրեդը 3 տարեկան է, նրան պահել են պատանի բնասերները: Կզաքիսը շատ է խաղացել երեխաների հետ եւ նրանց հետ հեռուստացույց դիտել՝ հատկապես մեծ հետաքրքրություն դրսեւորելով ֆուտբոլի հանդեպ: «Եվրո-2012»-ից առաջ այգու ղեկավարությունը որոշել է կենդանուն գուշակ դարձնել:
Ֆրեդի մեթոդը չի տարբերվում նրանից, ինչ որ կրառվում էր ութոտնուկ Պաուլի դեպքում: Բացման խաղից առաջ Ֆրեդը հրաժարվել է ուտել Հունաստանի կամ Լեհաստանի դրոշներով ամաններից՝ այդպիսով գուշակելով ոչ-ոքի, ինչը եւ տեղի ունեցավ Վարշավայի խաղադաշտում՝ 1-1: Նույն բանը գազանիկն արել է նաեւ մի փոքր անց, երբ պետք է գուշակեր Ռուսաստանի ու Չեխիայի հանդիպման արդյունքը: Սա եղել է Ֆրեդի միակ սխալը, քանզի ռուսները հաղթել են 4-1 հաշվով:
Սակայն դրանից հետո Ֆրեդը միանգամայն ճիշտ է գուշակել դանիացիների հաղթանակը հոլանդացիների եւ գերմանացիների հաղթանակը պորտուգալացիների հանդեպ:

Новый футбольный предсказатель – хорек Фред
Хорек Фред из харьковского зоопарка может считаться преемником осминога Пауля из Германии. Фред правильно предсказал результаты трех из четырех игр футбольного чемпионата “Евро-2012”. Предсказания он делает каждый день в фан-зоне Харькова.
Соседняя с Украиной Польша, которая тоже является хозяйкой европейского чемпионата по футболу, в качестве предсказательницы игры выбрала слониху Читу из краковского зоопарка. А в Киеве в фан-зоне работает хряк Фунтик. В Харькове хорьки пользуются славой предсказателей потому, что в прошлом году предсказания для местной команды “Металлист” делал хорек Хорхе, ставший даже ее талисманом.
Хорхе и Фред живут в одном и том же зоопарке, который является самым старым в стране – он был основан в 1896 году. Фреду 3 года, и за ним сперва ухаживали местные юные натуралисты. Хорек часто играл с детьми, вместе с ними смотрел телевизор, проявляя особый интерес к футболу. Перед началом “Евро-2012” руководство зоопарка решило сделать животное предсказателем.
Метод Фреда не отличается от того, который применялся в отношении осьминога Пауля. Перед началом первой игры Фред отказался съесть из мисок с флагами и Греции, и Польши, тем самым предсказав ничью, что и произошло на стадионе Варшавы – 1:1. То же самое хорек сделал, когда надо было предсказать результат встречи Россия-Чехия. Это была единственная ошибка Фреда, поскольку русские выиграли со счетом 4:1.