Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը՝ ի պատասխան հանդիպում անցկացնելու մասին Ադրբեջանի առաջարկի
Ի պատասխան Ադրբեջանի և Արցախի ներկայացուցիչների միջև հանդիպում անցկացնելու մասին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի առաջարկի՝ Արցախի ԱԳՆ-ն հայտնում է, որ Արցախի Հանրապետությունը հավատարիմ է նախկինում հայտնած իր դիրքորոշմանն առ այն, որ նման հանդիպումներ կարող են տեղի ունենալ ՌԴ խաղաղապահների միջնորդությամբ, նույն վայրում՝ ինչպես ս.թ. մարտի 1-ին, հումանիտար, ենթակառուցվածքային, տեխնիկական հարցերի շուրջ, առանց դրանց անհարկի քաղաքականացման:
«Միևնույն ժամանակ հայտնում ենք, որ Լաչինի միջանցքի փակ լինելն ու հումանիտար ճգնաժամի շարունակումն անընդունելի են և ոչ մի կերպ չեն նպաստում բանակցային բարենպաստ մթնոլորտի ձևավորմանը։ Համոզված ենք, որ Ադրբեջանը պետք է պատշաճ կերպով իրականացնի ինչպես 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, այնպես էլ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման պահանջները՝ զերծ մնալով ուժի կամ ուժի սպառանլիքի կիրառումից և միակողմանի, առավելապաշտական մոտեցումներից: Այդ դեպքում միայն նպաստավոր պայմաններ կստեղծվեն հետագա քննարկումների համար:
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման քաղաքական հարցերին, ապա հիշեցնենք, որ Արցախը հավատարիմ է հակամարտության համապարփակ կարգավորմանն ուղղված բանակցություններին, որոնք պետք է տեղի ունենան միջազգայնորեն ճանաչված և հաստատված ձևաչափով՝ կողմերի հավասար իրավունքների և ստանձնած պարտավորությունների կատարման միջազգային երաշխիքների առկայության պայմաններում»,- նշվում է հայտարարության մեջ։

В ответ на предложение Аппарата президента Азербайджанской Республики о проведении встречи между представителями Азербайджана и Арцаха сообщаем, что Республика Арцах придерживается ранее высказанной своей позиции о том, что подобные встречи могут проходить при посредничества миротворцев Российской Федерации, в том же месте, что и 1 марта текущего года, по гуманитарным, инфраструктурным, техническим вопросам без их излишней политизации.
В то же время подчеркиваем, что закрытие Лачинского коридора и продолжение гуманитарного кризиса недопустимы и никоим образом не способствуют формированию благоприятной атмосферы для переговоров. Убеждены, что Азербайджан должен надлежащим образом выполнить как обязательства, взятые на себя по Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 г., так и решение Международного суда ООН, воздерживаясь от применения силы или угрозы силой и односторонних, максималистских подходов. Только в этом случае будут созданы благоприятные условия для дальнейших обсуждений.
Что касается политических вопросов урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, то напомним, что Арах продолжает сохранять приверженность переговорам, направленным на всеобъемлющее урегулирование конфликта, которые должны проходить в международно признанном и утвержденном формате при наличии международных гарантий равноправия сторон и выполнения ими взятых на себя обязательств.