5-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումում կներկայացվեն էլեկտրոնային կառավարման ծառայություններ
Հունիսի 15-ից 16-ին Երևանում տեղի կունենա 5-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումը: Ֆորումի ընթացքում ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ), ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեն, Էկենգը, Էլեկտրոնային ռեգիստրը (e-registor.am համակարգ), Պաշտոնական տեղեկագիրը կներկայացնեն պետության կողմից տրամադրվող էլեկտրոնային կառավարման ծառայությունները:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն կներկայացնի հարկ վճարողների կողմից հարկային հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգը, հարկային հաշիվների դուրս գրման էլեկտրոնային համակարգը, մաքսային վճարների էլեկտրոնային համակարգը և ապրանքների էլեկտրոնային բաց թողնման ենթահամակարգը: Միևնույն ժամանակ ներկայացվելու են ՊԵԿ հարկային և մաքսային ծառայությունների վերջերս թողարկված պաշտոնական կայքերը:
Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնը (ՓՄՁ ԶԱԿ) կներկայացնի փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացումը խթանող, նորարարությունների մուտքը դեպի տնտեսության այլ ճյուղեր ապահովող պետական ծրագրերը:
Ֆորումի կազմակերպիչն է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ), գլխավոր գործընկերն է «ԱրմենՏել» ընկերությունը: Միջոցառումն անցկացվում է ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության (USAID EDMC) ծրագրի աջակցությամբ:

На 5-ом бизнес-форуме “Диджитек” будут представлены услуги по электронному управлению
15-16 июня в Ереване пройдет 5-й ежегодный бизнес-форум “Диджитек”, в ходе которого Комитет госдоходов РА, Государственный комитет кадастра недвижимости, электронный регистр (система e-registor.am) и другие структуры представят оказываемые государством услуги по электронному управлению.
КГД ознакомит с электронной системой представления налоговых отчетов налогоплательщиками, электронную систему выписки налоговых счетов, электронную систему таможенных платежей и подсистему электронного отпуска товаров. В то же время будут представлены запущенные недавно официальные сайты налоговой и таможенной служб КГД.
Национальный центр развития малого и среднего бизнеса Армении представит государственные программы, стимулирующие развитие указанных сфер предпринимательства и обеспечивающие применение новшеств в других отраслях экономики.
Главным партнером организатора бизнес-форума – Союза предприятий по информационным технологиям (СПИТ) является компания “АрменТел”. Мероприятие проводится под патронажем премьер-министра РА и при содействии Программы развития предприятий и конкурентоспособности рынка Агентства международного развития США (USAID EDMC).