Փաշինյանն ԱԳՆ-ին հանձնարարել է միջոցներ ձեռնարկել ցեղասպանության կանխարգելման մեխանիզմները գործարկելու ուղղությամբ
«Ադրբեջանի պետական և մերձպետական քարոզչությունը տևական ժամանակ ԼՂ-ի նկատմամբ լայնածավալ հարձակման լրատվական ֆոն է ստեղծում, և լարվածության միտումները տեսանելի են նաև գետնի վրա։ Մեր գնահատականը շարունակում է մնալ նույնը՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը ԼՂ ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտումների, ցեղասպանության նախապատրաստություններ է տեսնում»,- այս մասին Կառավարության նիստում հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ վարչապետի՝ այս արձանագրումն առկա է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման մեջ, որում հստակ արձանագրվել է՝ Լաչինի միջանցքի փակումը ԼՂ ժողովրդի համար կարող է բերել անդառնալի հումանիտար հետևանքների։
«Այս իմաստով կարևոր և անհետաձգելի եմ համարում, որ Հայաստանը միջոցներ ձեռնարկի ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ։ Խոսքը ՄԱԿ-ի շրջանակներում նախատեսված մեխանիզմների մասին է։ Այս մասին Արտաքին գործերի նախարարությանը տվել եմ համապատասխան հանձնարարականներ»,- հայտնեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ շարունակվում են աշխատանքները Լաչինի միջանցք և ԼՂ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու ուղղությամբ։ Ըստ նրա՝ փաստահավաք առաքելությունը կարևոր է նաև՝ հասցեագրելու Ադրբեջանի անհիմն պնդումները, թե ՀՀ-ն ԼՂ-ում բանակ ունի, և որ Հայաստանից դեպի ԼՂ ռազմական փոխադրումներ են իրականացվում։
«Քանի դեռ ԼՂ ժողովրդի վրա կախված է էթնիկ զտումների և ցեղասպանության վտանգը, Պաշտպանության բանակի գոյությունն արդարացված է»
«Այս պնդումներն անհիմն են, և Ադրբեջանը փորձում է դրանք տարածաշրջանային ռազմական էսկալացիայի նոր պատրվակ դարձնել։ Հետևաբար, միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը ԼՂ և Լաչինի միջանցք նաև այս առումով է անհրաժեշտ։
Ինչպես նշեցի իմ ասուլիսում, այս թեմայով խոսակցություն տեղի է ունեցել նաև դեկտեմբերի 6-ին Պրահայում` Ֆրանսիայի նախագահի, ԵՄ խորհրդի նախագահի և իմ հանդիպման ժամանակ։
Ադրբեջանի նախագահը պնդում էր, որ ՀՀ-ն ԼՂ-ում բանակ ունի, ես պնդում էի, որ չունի, նա պնդում էր, որ ունի։ Առաջարկեցի հարցը պարզաբանելու համար միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղել ԼՂ, Ադրեբջանի նախագահը հրաժարվեց։
ԼՂ-ում, ինչպես գիտեք, կա Պաշտպանության բանակ։ Եվ այնքան ժամանակ, քանի դեռ ԼՂ ժողովրդի վրա կախված է էթնիկ զտումների և ցեղասպանության վտանգը, այդ բանակի գոյությունն, այո, արդարացված է»,- ասաց Կառավարության ղեկավարը։
Փաշինյանը նշեց՝ ՊԲ-ն ԼՂ ժողովրդի ցեղասպանությունը կանխելու միակ մեխանզմը չէ։
«Եթե ՌԴ-ն չի կարող ԼՂ ժողովրդի անվտանգությունը երաշխավորել, հենց ինքը պետք է դիմի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ»
«Այդպիսի մեխանիզմ է նաև ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը»,- ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ ՌԴ դաշնային խորհուրդը 2020թ. նոյեմբերի 18-ին ընդունել է որոշում՝ ՌԴ զինված ուժերի խաղաղապահ զորախումբ ԼՂ գործուղելու մասին։
«ՌԴ Դաշնային խորհրդին ուղղված դիմում-նամակում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ԼՂ խաղաղապահ զորախումբ ուղարկելու մի քանի նպատակ է հիշատակել` հայկական և ադրբեջանական կողմերից հրադադարի պահպանման և բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման պայմանավորվածության պահպանման, ԼՂ քաղաքացիական բնակչության զանգվածային զոհերից և քաղաքացիական օբյեկտների էական վնասից խուսափելու համար իմ կողմից որոշում է կայացավել ԼՂ անհապաղ բանակային զորախումբ ուղարկելու մասին»- մեջբերեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց՝ Դաշնային խորհուրդը նույն ձևակերպումը ներառել է որոշման մեջ։
«Կարող ենք արձանագրել, որ ՌԴ-ն պաշտոնապես արձանագրել է ԼՂ քաղաքացիական բնակչության զանգվածային սպանության հավանականությունը և ստանձնել է ԼՂ ժողովրդի և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների անվտանգության երաշխավորի դերը։
Ուզում եմ կրկնել՝ հույս ունենք, որ ՌԴ-ն վերը նշված գործառույթը կկատարի լիարժեք։
Բայց եթե մեր բարեկամ և դաշնակից ՌԴ-ն որևէ օբյեկտիվ պատճառով չի կարող այդ դերակատարումն իրականացնել, հենց ինքը, կարծում եմ, պետք է դիմի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ՝ ահազանգելով ԼՂ-ում քաղաքացիական բնակչության զանգվածային սպանությունների և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ոչնչացման վտանգի և սա թույլ չտալու համար ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցք լրացուցիչ միջազգային մեխանիզմներ գործարկելու անհրաժեշտության մասին»։
Ըստ Կառավարության ղեկավարի՝ ինքը որևէ կանխավարկած չունի ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի գործողության վերաբերյալ։
«Պարզապես վերջին ավելի քան երկու տարում տեղի ունեցած իրադարձությունների շարքը, ինչպես, օրինակ՝ Խծաբերդի, Հին Թաղերի օկուպացիան, Փառուխի դեպքերը, Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, ոստիկանության աշխատողների և քաղաքացիական անձանց սպանությունները, հրադադարի ռեժիմի պարբերաբար խախտումները, քաղաքացիական բնակչությանն ահաբեկելուն ուղղված գործողություններն անհանգստացնում են։
Միևնույն ժաանակ, չեմ կարող չնշել ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի առանձնահատուկ դերը, վաստակը այն բանում, որ ԼՂ-ում դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակման պատճառով ծայր առած հումանիտար ճգնաժամը հումանիտար աղետի չի վերածվել և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այդ նպատակին ուղղված ջանքերի համար»,- ասաց նա։
ԼՂ-ի շուրջ ծավալվող իրադարձություններում, վարչապետի խոսքով, անհանգստացնում է նաև այն, որ Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը վիժեցնելու համար։ «Ի հեճուկս միջազգային մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ ընդամեը երկու հանդիպումից հետո Ադրբեջանը հայտարարում է, թե ԼՂ հայերի հետ քննարկելու է վերաինտեգրման թեման, մինչդեռ միջազգային պայմանավորվածությունն այն մասին է, որ քննարկումը պետք է լինի ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության մասին»,- հայտնեց Փաշինյանը՝ առավել կարևոր համարելով Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության միջազգային մեխանիզմների գործարկումը։
«Հիմա արդեն ակնհայտ է, որ առանց նման մեխանիզմի՝ օրակարգը կձախողվի։
Մտահոգիչ է նաև, որ մինչ հիմա չի գործարկվել մեկ այլ՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետով սահմանված միջազգային մեխանիզմը, որ տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են ԼՂ տարածք և հարակից շրջաններ` ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի վերահսկողության ներքո։
Սա նշանակում է, որ Հադրութի շրջանի, Շուշիի, Մարտունու, Մարտակերտի շրջանների, Շահումյանի, Գետաշենի, Լաչինի և ԼՂ հարակից այլ շրջանների հայերի վերադարձի միջազգային մեխանիզմներ պետք է գործարկվեն։
ԱԳՆ-ին հանձնարարել եմ այս թեմայով պաշտոնական բանակցություն սկսել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գխավոր հանձնակատարի հետ»,- հայտնեց վարչապետը։
Հայաստանը ստացել է Ադրբեջանի նոր առաջարկները խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանը ստացել է Ադրբեջանի նոր առաջարկները խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ։
«Թևակոխել ենք պայմանագրի նախագծի քննարկման չորրորդ փուլ։ Կքննարկենք և առաջիկայում կներկայացնենք մեր դիտարկումները։ Հավատարիմ ենք ու չենք շեղվելու խաղաղության օրակարգից»,- շեշտեց Փաշինյանը։

Пашинян поручил МИД предпринять шаги по задействованию механизмов предупреждения геноцида
Уже долгое время государственная пропаганда создает информационный фон для широкомасштабной агрессии против Нагорного Карабаха. Тенденции эскалации напряженности ощущаются и на земле. Наша оценка остается неизменной: военно-политическое руководство Азербайджана готовит этнические чистки и геноцид в отношении народа Нагорного Карабаха. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства сегодня, 16 марта.
По словам премьера, эта констатация содержится в решении Международного суда, в котором четко прописано: блокирование Лачинского коридора может привести к необратимым гуманитарным последствиям для народа Нагорного Карабаха.
“В этом плане я считаю важным и неотложным осуществление Арменией шагов по задействованию международных механизмов предупреждения геноцида. Речь идет о механизмах, предусмотренных в рамках ООН. В связи с этим я дал соответствующие поручения Министерству иностранных дел”,- сообщил Н. Пашинян.
По словам премьера, продолжаются работы по отправке в Лачинский коридор и Нагорный Карабах миссии по сбору фактов, что позволит изучить необоснованные утверждения Азербайджана о том, что у Армении есть армия в НК и что из Армении в НК осуществляются военные перевозки.
“Пока над народом Нагорного Карабаха висит угроза этнической чистки и геноцида, существование Армии обороны оправданно”
“Эти утверждения безосновательны, однако Азербайджан пытается использовать их как повод для военной эскалации в регионе. Поэтому направление в Лачинский коридор и Нагорный Карабах международной миссии по сбору необходимо и с этой точки зрения. Как я уже отметил на пресс-конференции, разговор на эту тему состоялся также во время моей встречи с президентом Франции и председателем Совета ЕС 6 декабря в Праге. Президент Азербайджана утвеждал, что у Армении есть армия в Нагорном Карабахе. Я сказал, что армии нет, он опять настаивал, что есть. Чтобы внести ясность в этот вопрос, я предложил направить в Нагорный Карабах международную миссию по сбору фактов. Президент Азербайджана отказался. Как вы знаете, в НК есть Армия обороны. И до тех пор, пока над народом Нагорного Карабаха висит угроза этнической чистки и геноцида, существование этой армиии, да, оправданно”,- сказал глава правительства.
Пашинян также отметил, что АО – не единственный механизм предупреждения геноцида народа Нагорного Карабаха.
“Если РФ не может гарантировать безопасность народа НК, то именно она должна обратиться в Совет безопасности ООН”
“Таким механизмом является также миротворческий контингент РФ в Нагорном Карабахе”,- сказал премьер, напомнив о том, что 18 ноября 2020 г. Совет Федерации РФ принял решение направить в Карабах миротворческий контингент вооруженных сил РФ.
По словам Никола Пашиняна, в письме Совету Федерации президент Владимир Путин упомянул несколько целей срочной отправки миротворческого контингента в Нагорный Карабах: соблюдение перемирия армянской и азербайджанской сторонами, выполнение договоренности о прекращении всех военных действий, избежание массовых жертв среди гражданского населения и причинения существенного ущерба гражданским объектам НК.
“Можем констатировать, что РФ официально зафиксировала вероятность массовых убийств гражданского населения НК и взяла на себя роль гаранта безопасности народа и гражданских инфраструктур Нагорного Карабаха. Хочу еще раз повторить: мы надеемся, что РФ в полной мере выполнит вышеуказанную функцию.
Но если наш друг и союзник РФ по какой-то объективной причине не может выполнять эту роль, то, думаю, именно она должна обратиться в Совет безопасности ООН с предупреждением об угрозе массовых убийств гражданского населения и уничтожения гражданских инфраструктур, а также о необходимости задействовать в НК и Лачинском коридоре дополнительные международные механизмы”.
Н.Пашинян также заявил, что обеспокоенность вызывают события последних двух лет: оккупация Хцаберда и Хин Тагер, события в Парухе, незаконная блокада Лачинского коридора, убийства сотрудников полиции и гражданских лиц, регулярные нарушения режима прекращения огня, терроризирование гражданского населения. В то же время премьер отметил особую роль миротворческого контингента РФ, благодаря которому начавшийся из-за блокирования 12 декабря Лачинского коридора гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе не перерос в гуманитарную катастрофу.
По словам главы правительства, в событиях, которые разворачиваются вокруг НК, беспокоит и то, что Азербайджан всячески стремится сорвать диалог Баку-Степанакерт. “Вопреки договоренностям, достигнутым на международном уровне, Азербайджан после всего лишь двух встреч заявил, что обсудит с армянами НК тему реинтеграции, между тем, согласно международной договоренности, должны обсуждаться вопросы прав и безопасности народа Нагорного Карабаха”,- сообщил Пашинян, указав на особую важность задействования международных механизмов для установления диалога Степанакерт-Баку.
“Сейчас уже очевидно, что без такого механизма повестка будет сорвана. Вызывает обеспокоенность и то, что до сих пор не задействован также предусмотренный пунктом 7 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. международный механизм, согласно которому перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию НК и сопредельные районы под контролем Верховного комиссара по делам беженцев ООН. Это означает, что должны быть задействованы международные механизмы возвращения армян в Гадрутский, Шушинский, Мартунинский, Мартакертский, Шаумянский, Геташенский, Лачинский и другие сопредельные с НК районы.Я поручил МИД начать официальные переговоры с Верховным комиссаром по делам беженцев ООН”,- сказал премьер.
Армения получил новые предложения Азербайджана по мирному договору
Никол Пашинян сообщил, что Армения получила новые предложения Азербайджана по мирному договору. “Мы вступили в четвертый этап обсуждения проекта договора. Мы обсудим и в ближайшее время представим наши соображения. Мы привержены повестке мира и не отклонимся от нее”,- подчеркнул глава правительства.