Վարդան Օսկանյանը հրավիրվել է ԱԱԾ
Կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայությունը ինձ որպես վկա հրավիրել էր ցուցմունք տալու Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ կետի («Հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)») հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակում, որն առնչվում է ինձ և իմ հիմնադրած «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի գործունեությանը:
Հիմնադրման օրվանից՝ «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի գործունեությունը եղել է թափանցիկ և օրենքի տառին ու ոգուն համապատասխան:
«Սիվիլիթասի» գործունեության առաջին օրերից՝ 2008-ից սկսած՝ հիմնադրամին ֆինանսավորել և նրա հետ համատեղ ծրագրեր են իրականացրել Նիդեռլանդների և Լեհաստանի կառավարությունները, Նորվեգիայի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունները, Շվեյցարիայի և Միացյալ Թագավորության զարգացման գործակալությունները, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը, ինչպես նաև այլ հեղինակավոր կազմակերպություններ, կորպորացիաներ և անհատներ:
Այս ամենի մասին չէին կարող չիմանալ Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան կառույցները:
Ինձ համար զարմանալի և տարօրինակ է, որ իմ և «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի գործունեությունը որևէ կերպ կարող է շաղկապվել հանցավոր և անօրինական փողերի հետ: Առավել զարմանալի է, որ նման հարց առաջ է քաշվում հենց այն ժամանակ, երբ ես ներգրավվել եմ քաղաքական գործընթացներում:

Вардан Осканян приглашен в СНБ
Служба национальной безопасности при правительстве пригласила меня дать показания в качестве свидетеля в рамках уголовного дела, возбужденного по признакам п.3 ст.190 УК РА (узаконивание денег, полученных преступным путем (отмывание денег), которое касается меня и деятельности основанного мной фонда “Сивилитас”.
Деятельность фонда “Сивилитас” со дня своего основания была прозрачной и соответствующей духу и букве закона.
С 2009 года, с первых же дней деятельности “Сивилитаса”, фонд финансировали и реализовали с ним совместные программы правительства Нидерландов и Польши, министерства иностранных дел Норвегии и Германии, агентства развития Швейцарии и Объединенного Королевства, посольство США в Армении, ереванский офис ОБСЕ и другие авторитетные организации, корпорации и частные лица.
Обо всем этом не могли не знать соответствующие структуры Республики Армения.
Для меня удивительно и странно, что моя деятельность и деятельность фонда “Сивилитас” каким-то образом могут быть увязаны с преступными и незаконными деньгами. Особенно удивительно, что подобный вопрос возник именно тогда, когда я начал участвовать в политических процессах.