Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հրաժարական տվեց
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել։ Այս մասին նա հայտնեց քաղաքապետարանի գործակարգավարական արտահերթ խորհրդակցության ժամանակ։ Մանրամասները՝ տեսանյութում։
Ավելի ուշ, Հրաչյա Սարգսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում այս հայտարարությունը հրապարակեց․
«2021 թվականի վերջին Երևանի ավագանու որոշմամբ ստանձնեցի մայրաքաղաք Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը, դա տեղի ունեցավ համայնքի համար կառավարման բարդ ժամանակաշրջանում, թե քաղաքային խնդիրների առումով, թե ներքին և արտաքին քաղաքական պայմաններում և իմ գլխավոր առաքելությունն էի համարում ապահովել 2018 թվականին «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ծրագրի կատարման ընթացքը, ինչպես նաև վերականգնել կառավարության հետ արդյունավետ համագործակցությունը: Ուրախ եմ արձանագրել, որ նշածս երկու կետերն էլ դրվել են հաջող ընթացքի վրա, դա են փաստում արված աշխատանքները:
Եվ հիմա, երբ ավագանու ընտրությունները բավականին մոտ են, իսկ քաղաքապետարանի և կառավարության միջև քաղաքական խզումը վերացված, ես ավարտված համարելով իմ առաքելությունը Երևանի քաղաքապետի պաշտոնում՝ ուզում եմ հայտնել իմ հրաժարականի մասին, միևնույն ժամանակ հայտնելով, որ շարունակելու եմ լինել քաղաքական թիմի մաս, և շարունակելու եմ աշխատել մեր պետության կայացման և զարգացման ուղղությամբ։
Ինչպես նախկինում էր հայտնի առաջիկա Երևանի ավագանու ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակը գլխավորելու է Տիգրան Ավինյանը և ես ինքս խոսել եմ այդ մասին։ Հույս ունեմ, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կստանա երևանցու վստահության քվեն և հնարավորություն կունենա շարունակելու մեր համայնքի համար գերկարևոր ծրագրերը։
Շնորհակալություն եմ հայտնում համատեղ այս տարիների ընթացքում կատարված աշխատանքի համար իմ բոլոր գործընկերներին»:

Mission Accomplished: Yerevan Mayor Resigns
Sargsyan was elected mayor in December 2021 after the Yerevan Municipal Council ousted Hayk Marutyan in a no-confidence vote.
The council’s ruling My Step (Im Kayl) faction, allied to PM Nikol Pashinyan, accused Marutyan of failing to implement the party’s campaign obligations, most notably that of eliminating systemic corruption.
Sargsyan, in a Facebook post, writes he has ensured the implementation of the faction’s campaign obligations and has resolved the political rift between the Yerevan Municipality and the national government.
Former Armenian Deputy PM Tigran Avinyan, now serving as one of the Armenian capital’s deputy mayors, will head the Civil Contract’s ballot in the upcoming municipal council election that will decide who will become Yerevan’s next mayor.
(The My Step Alliance, comprised of the Civil Contract Party, the Mission Party and various civil society representatives, was formed in August 2018 and was led by Armenian PM Nikol Pashinyan. The alliance dissolved in May 2021, following an announcement that Civil Contract would participate in the 2021 Armenian parliamentary elections independently.)