Նախագահական նստավայրի առջև կկազմակերպվի ցույց՝ Մարիամ Գևորգյանի գործի առնչությամբ
Հունիսի 12-ին՝ ժամը 11:00-ին, «Ընդդեմ կանանց հանդեպ բռնության կոալիցիան» նախագահական նստավայրի առջև կազմակերպում է ցույց Մարիամ Գևորգյանի գործի առնչությամբ: Ցույցի ժամանակ կոալիցիան նախագահին է փոխանցելու երկու նամակ՝ բողոք դատավորի գործողությունների հետ կապված և նման դատավարությունները բաց իրականցնելու պահանջ:
Կոալիցիան հիշեցնում է, որ Մարիամի սկեսուր Հայկանուշ Միքայելյանը հարսին խոշտանգել է որդու՝ Դավիթ Զիրոյանի հետ: Գևորգյանը Զիրոյանի հետ ամուսնացել է 2009 թ. նոյեմբերին, նույն տարվա դեկտեմբերին տեղափոխվել Սանկտ Պետերբուրգ, որտեղ աղջկան 10 ամսվա ընթացքում պարբերաբար ծեծի և կտտանքների են ենթարկել:
Երևան վերադառնալուց հետո Գևորգյանը դիմել է ոստիկանություն, ամուսնուն մեղադրանք է առաջադրվել «Դիտավորությամբ ուրիշի առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու» և «Ծեծ» հոդվածներով, որոնց համաձայն՝ նրան կարող էին դատապարտել մինչև 3 տարվա ազատազրկման:
Դատարանի որոշմամբ՝ Զիրոյանն ազատ է արձակվել Հայաստանի Հանրապետության 20-ամյակի կապակցությամբ ՀՀ նախագահի հայտարարած համաներմամբ:
Հայկանուշ Միքայելյանին առաջադրվել է մեղադրանք քրեական օրենսգրքի 113 (միջին ծանրության վնասվածնքեր հասցնել) և 119 (խոշտանգում) հոդվածներով:

Demonstration Outside President’s Office in Connection with Domestic Violence Survivor Mariam Gevorgyan’s Case
At 11 am on June 12, the Coalition to Stop Violence Against Women will be holding a demonstration outside the Office of the President of the Republic of Armenia regarding the case of domestic violence survivor Mariam Gevorgyan.
At that time, two letters will be delivered to the president: one, a complaint of the activities of the judge presiding over the case; and two, the demand to have open trials in such court cases.
Recall, Mariam was subjected to physical and emotional abuse by her mother-in-law Haykanush Mikaelyan, as well as by her husband, David Ziroyan after the couple married in 2009, then left for St. Petersburg, where the husband’s family live. For 10 months, Mariam was subject to repeated abuse by David and members of his family.
After returning to Yerevan, Mariam contacted police, who subsequently charged David with “inflicting willful medium-gravity damage to health” and “battery” to which he pleaded guilty.
The general amnesty granted by Armenian President Serzh Sargsyan in 2011, however, was applied to David and he was released.
David's mother continues to face charges of infliction of willful medium-gravity damage to health, as well as torture (RA Criminal Code Article 119).
The next court date is set for June 14 in Artashat (the court has been moved to Artashat because there is no audio recorder in the court in Vedi).