Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղակայելու հարցի շուրջ բանակցություններ չկան
Ազգային ժողովում այսօր պատգամավորների ու Կառավարության անդամների հարցուպատասխանի օրն է: Կառավարության անդամները պատասխանում են պատգամավորների բանավոր հարցերին: Հարցեր տալու համար հերթագրվել է 10 պատգամավոր: Ընդդիմադիր պատգամավորները չեն մասնակցում նիստին:
Սարգիս Խանդանյանը Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանից հետաքրքրվեց, որ թյուրքալեզու երկրների ղեկավարների հավաքի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահը սպառնալիքներ է հնչեցրել՝ ուղղված Հայաստանի ինքնիշխանության դեմ:
Արարատ Միրզոյանը, պատասխանելով հարցին, նշեց, որ նման երևույթը նորություն չէ: Մի կողմից բանակցություններ են գնում խաղաղության պայմանագրի կնքման շուրջ, մյուս կողմից Ադրբեջանի նախագահը սպառնալիքներ է հնչեցնում:
Ըստ Արարատ Միրզոյանի՝ վերջին օրերին ավելի են սրվել հայատյացության կոչերը, սպառնալիքները: Նույնիսկ ասվել է, որ Հայաստանում հանգիստ չեն ապրի, եթե Ղարաբաղը չընդունեն որպես Ադրբեջանի մաս:
«Բայց մենք հաստատակամ ենք»,- պնդում է Միրզոյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի դիրքորոշումը չի փոխվել, շարունակելու են բանակցել՝ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու համար:
Խանդանյանը հետաքրքրվեց՝ արդյոք քննարկվում է Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղակայելու հարցը, ինչպես պնդում է Ադրբեջանը:
Նախարարը նշեց, որ այդ հարցը կարգավորված է 2020թ. Հայաստանի, Ադրբեջանի Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված փաստաթղթով: Այնտեղ ասվում է, որ Ադրբեջանն անխոչընդոտ ապահովում է երկկողմանի երթևեկությունը:

Переговоры вокруг установки пропускного пункта в Лачинском коридоре не ведутся
В ходе сегодняшнего правительственного часа в Национальном Собрании депутат Саркис Ханданян напомнил министру иностранных дел Арарату Мирзояну о том, что во время встречи руководителей тюркоязычных стран президент Азербайджана выступил с угрозами против суверенитета Армении.
Арарат Мирзоян отметил, что это не новое явление: с одной стороны ведутся переговоры по заключению договора о мире, с другой – президент Азербайджана выступает с угрозами.
По словам главы МИД, в последние дни арменофобские призывы и угрозы усилились. Было даже заявлено, что если в Армении не признают Карабах частью Азербайджана, то там не смогут жить спокойно. “Мы, однако, проявляем твердость”,- подчеркнул Мирзоян, добавив, что Армения будет продолжать вести переговоры по вопросу достижения мира в регионе.
Ханданян поинтересовался, обсуждается ли вопрос размещения пропускного пункта в Лачинском коридоре, как утверждает Азербайджан.
А.Мирзоян напомнил, что этот вопрос урегулирован заявлением, подписанным в 2020 году руководителями Армении, Азербайджана и России. Согласно этому документу, Азербайджан обеспечивает беспрепятственное двустороннее движение.
Глава МИД также заверил, что переговоры вокруг установки пропускного пункта в Лачинском коридоре не ведутся.