Ադրբեջանի նպատակը ռազմական ուժի կիրառմամբ սեփական քաղաքական օրակարգի պարտադրումն է. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանել է Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչների հետ հանդիպում անցկացնելու Ադրբեջանի առաջարկությունը։ Այն ներկայացնում ենք ստորև.
«Ադրբեջանի և Արցախի ներկայացուցիչների միջև Բաքվում ապրիլի սկզբին հանդիպում անցկացնելու վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հերթական առաջարկության կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում վերահաստատել Արցախի Հանրապետության իշխանությունների սկզբունքային դիրքորոշումն ադրբեջանական կողմի հետ հնարավոր քննարկումների, դրանց կազմակերպման եղանակների և նպատակների վերաբերյալ։
Արցախի Հանրապետությունը մշտապես հանդես է եկել և շարունակում է հանդես գալ երկխոսության և առկա բոլոր խնդիրների խաղաղ, բանակցային ճանապարհով լուծման օգտին։ Մենք երբեք չենք հրաժարվել ադրբեջանական կողմի հետ շփումներից, որի ապացույցն են Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև անցկացված հանդիպումներն Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության միջնորդությամբ:
Հանդիպման վայրի և օրակարգի հետ կապված ադրբեջանական կողմի հնչեցրած պայմանները, ինչպես նաև համատեքստը, որում ներկայացվել է տվյալ առաջարկը, վկայում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների նպատակը ոչ թե առկա խնդիրների շուրջ իրական քննարկումն է, այլ հնարավոր երկխոսության խաթարումը կամ հարկադրանքի, շրջափակման, կյանքի անտանելի պայմանների ստեղծման և ռազմական ուժի կիրառման միջոցով սեփական քաղաքական օրակարգի պարտադրումը։ Այդ կապակցությամբ հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ երեք օր առաջ՝ մարտի 25-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, հատել են շփման գիծը և առաջխաղացում կատարել դեպի Արցախի Հանրապետության տարածքի խորքը՝ Ստեփանակերտ-Լիսագոր գրունտային ճանապարհի ուղղությամբ։ Ավելին, մարտի 27-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը ևս մեկ անգամ փորձել են վերահսկողության տակ առնել նշված ճանապարհը, որը Շուշիի շրջանի համայնքների և հանրապետության այլ բնակավայրերի միջև արտակարգ կապի միակ հնարավորությունն է շրջափակման պայմաններում։
Վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը, նախորդ հանդիպումների անցկացման արդեն իսկ ձևավորված պրակտիկայի համաձայն, Արցախում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության միջնորդությամբ և նրանց հրամանատարության տեղակայման վայրում հանդիպել Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու Արցախի ժողովրդի բնականոն կենսագործունեության ապահովման և կողմերի ստանձնած պարտավորությունների պատշաճ իրականացման, մասնավորապես, Լաչինի միջանցքի անխափան գործունեության հետ կապված հարցերը։ Այս համատեքստում առաջնահերթ ենք համարում Լաչինի միջանցքով Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի վերաբացման և շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար, ենթակառուցվածքային և այլ հրատապ խնդիրների լուծումը։ Արցախի իշխանությունները բաց են նաև այլ հարցերի քննարկման համար, որն ուղղված կլինի ոչ թե ադրբեջանական կողմի պատրաստի լուծումների պարտադրմանը, այլ իրավիճակի կայունացման և լարվածության հետագա սրումը կանխելու ուղղությամբ փոխադարձ ընդունելի լուծումների որոնմանը։
Կրկին ընդգծում ենք, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակման շարունակումը և Արցախում հումանիտար ճգնաժամի սաստկացումն անընդունելի են և ոչ մի կերպ չեն նպաստում երկխոսության համար բարենպաստ մթնոլորտի ձևավորմանը։ Համոզված ենք, որ միայն Ադրբեջանի կողմից իր միջազգային պարտավորությունների պատշաճ կատարումը, ինչպես 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության, այնպես էլ Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի վճռի համաձայն, կարող է վկայել առանց հարկադրանքի և ուժի կիրառման, երկխոսության և բանակցությունների միջոցով, խնդիրները լուծելու Ադրբեջանի պատրաստակամության և շահագրգռվածության մասին։
Եվս մեկ անգամ շեշտում ենք տեխնիկական և հումանիտար հարցերի լուծման շուրջ երկխոսության քաղաքականացման անթույլատրելիությունը և ընդգծում, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման քաղաքական հարցերը պետք է քննարկվեն համաձայնեցված և միջազգայնորեն ճանաչված բանակցային ձևաչափում՝ կողմերի իրավահավասարության հիման վրա և նրանց ստանձնած պարտավորությունների կատարման միջազգային ամուր երաշխիքների առկայության պայմաններում»։

Artsakh Says Closure of Lachin Corridor Hinders Meaningful Dialogue with Baku
The Artsakh Foreign Ministry today issued the following statement noting that while Artsakh is committed to dialogue with Azerbaijan to achieve a peaceful, negotiated settlement of the Karabakh conflict, Baku’s ongoing blockade of the Lachin Corridor hinders any meaningful dialogue.
In connection with another proposal made by the Azerbaijani President's Office to hold a meeting between representatives of Azerbaijan and Artsakh in Baku in early April, we consider it necessary to reiterate the principled position of the authorities of the Republic of Artsakh regarding possible discussions with Azerbaijan, their modalities and objectives.
The Republic of Artsakh has always advocated and continues to advocate for dialogue and a peaceful, negotiated solution to all existing problems. We have never refused contacts with the Azerbaijani side, which is evidenced by the meetings held between the representatives of Artsakh and Azerbaijan with the mediation of the command of the Russian peacekeeping forces deployed in Artsakh.
The conditions proposed by the Azerbaijani side regarding the place and agenda of the meeting, as well as the context in which the proposal was made, indicate that the goal of the Azerbaijani authorities is not to have genuine discussion on existing problems, but to disrupt a possible dialogue or to impose their own political agenda through coercion, blockade, creating unbearable living conditions and the use of military force. In this regard, we consider it necessary to recall that three days ago, on 26 March, the Azerbaijani armed forces, in flagrant violation of the trilateral ceasefire statement of 9 November 2020, crossed the line of contact and moved further into the territory of the Republic of Artsakh, in the direction of the unpaved road Stepanakert-Lisagor. Moreover, on 27 March, the Azerbaijani armed forces made another attempt to take control of the mentioned road, which is the only possibility of emergency communication between the communities of Shushi region and other settlements of the republic under the conditions of blockade.
We reaffirm our readiness, in line with the established practice of previous meetings, to meet with the representatives of Azerbaijan with the mediation and at the deployment site of the command of the Russian Peacekeeping Contingent in Artsakh to discuss issues of ensuring the normal life activity of the people of Artsakh and the proper implementation by the parties of their obligations, in particular, those related to the unimpeded functioning of the Lachin Corridor. In this context, we consider the reopening of the only road connecting Artsakh to Armenia through the Lachin Corridor and addressing the humanitarian, infrastructural and other urgent issues caused by the blockade to be a priority The authorities of Artsakh are also open to discussing other issues, which would not be aimed at imposing ready-made solutions on the part of Azerbaijan, but the search of mutually acceptable solutions to stabilise the situation and prevent further escalation of tension.
We emphasize once again that the continued blocking of the Lachin Corridor and aggravation of the humanitarian crisis in Artsakh are unacceptable and in no way contribute to creating an environment conducive to dialogue. We are convinced that only proper implementation by Azerbaijan of its international obligations, both under the Trilateral Statement of 9 November 2020 and the order of the International Court of Justice of 22 February 2023, may testify to Azerbaijan's willingness and interest to address issues through dialogue and negotiations without resorting to coercion and the use of force.
We reiterate the inadmissibility of politicisation of dialogue on technical and humanitarian issues and emphasise that the political issues of the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement must be discussed in an agreed and internationally established negotiation format, based on the equal rights of the parties and the existence of solid international guarantees for the implementation by the parties of their obligations.