Ադրբեջանն ուղիղ դիտարկման տակ է վերցրել Ստեփանակերտը Հին Շեն, Մեծ Շեն և մի քանի այլ գյուղերի հետ կապող ճանապարհը. Փաշինյան
Նախորդ շաբաթվա ընթացքում ԼՂ-ն Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքի շուրջ զարգացումները հետևյալն են՝ Ադրբեջանը ոչ միայն շարունակել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը, այլև հերթական ներխուժումն է իրականացրել ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի։ Այս մասին Կառավարության մարտի 30-ի նիստի մեկնարկին հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց, որ ներխուժման փաստն արձանագրել է նաև ՌԴ ՊՆ-ն պաշտոնական հաղորդագրությամբ և ներկայացրեց այն. «2023թ. մարտի 25-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները, խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության առաջին կետը, Շուշիի շրջանում հատել են շփման գիծը և զբաղեցրել 2054 բարձունքը և սկսել ինժեներական աշխատանքներ։ Ադրբեջանական կողմին է ներկայացվել եռակողմ հայտարարության դրույթների կատարման անհրաժեշտության, ինժեներական աշխատանքները դադարեցնելու և Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումների նախնական դիրքեր վերդարձնելու մասին պահանջ»։
Փաշինյանն արձանագրեց, որ Ադրբեջանը ոչ միայն չի կատարում Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի որոշումը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը վերացնելու մասին, այլև ավելի է սրում իրավիճակը՝ ԼՂ-ի նաև ներքին տրանսպորտային հաղորդակցությունն արգելափակելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկելով։
«2054 բարձունքից ադրբեջանական կողմը ուղիղ դիտարկման տակ է վերցրել Ստեփանակերտը Հին Շեն և Մեծ Շեն և մի քանի այլ գյուղերի հետ կապող գրունտային ճանապարհը։ Ադրբեջանը սա բացատրում է՝ իբր թե ՀՀ-ից ԼՂ ռազմական բեռների և անձնակազմի տեղափոխումներով։ Սա բացարձակապես իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվություն է։ Բայց եթե միայն այսպես լիներ, գուցե խնդիրը արժանի չլիներ հատուկ ուշադրության։ Ռազմական փոխադրումների մասին տեղեկատվությունը պրոպագանդիստական սուտ է, որի նպատակը հնարավոր էսկալացիայի լեգիտիմություն ստեղծելն է»,- ասաց նա։
Վարչապետը կրկնեց, որ Հայաստանը ԼՂ ռազմական փոխադրումներ չի իրականացնում, ՀՀ-ն ԼՂ-ում բանակ չունի։
«Այս փաստը ստուգելու համար ԼՂ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու առաջարկն Ադրբեջանն ինքն է մերժել՝ 2022թ. hոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպման ժամանակ։ Այդ առաջարկն ուժի մեջ է, և կարծում եմ՝ միջազգային մակարդակում այս հարցը վերջնականապես պարզաբանելու կարիք կա, և դրա միջոցը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ փաստահավաք խումբ գործուղելն է։ Իսկ որ ԼՂ-ում գործում է ԼՂ պաշտպանության բանակ, հանրահայտ փաստ է։ Այդ բանակի գոյությունն ու գործունեությունը պարզաբանվում է մի բանով՝ Ադրբեջանը ԼՂ հայությանը ցեղասպանության ենթարկելու ակնհայտ նախապատրաստություններ է տեսնում»,- նշեց նա։
Կառավարության ղեկավարը հիշեցրեց՝ Լաչինի միջանցքը փակ է արդեն 100 օրից ավելի, ԼՂ գազամատակարարումն ու էներգամատակարարումը դադարեցված է, ԼՂ-ում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիները և գյուղատնտեսական տեխնիկան պարբերաբար գնդակոծվում են ադրբեջանական զինուժի կողմից։
«Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանությունը շարունակվում է, և մենք պիտի հետևողականորեն շարունակենք այս մասին իրազեկել միջազգային հանրությանը և աշխատենք միջազգային համապատասխան մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ։ Լաչինի միջանցքի հետ կապված հաջորդ զարգացումը կապված է երթուղու փոփոխության հետ։ Ինչպես տեղյակ եք, 2022թ. օգոստոսին Ադրբեջանի և ԼՂ իշխանությունների միջև կայացած համաձայնության արդյունքում Լաչինի միջանցքի երթուղին փոխվեց նոր ճանապարհի գործարկմամբ։ Բայց քանի որ Լաչինի միջանցքը ՀՀ-ին կապող ճանապարհն ամբողջությամբ պատրաստ չէր, գործարկվեց ժամանակավոր երթուղի, որը մուտք էր գործում ՀՀ տարածք Կոռնիձորի կամրջով, ապա նորից Ադրբեջանի տարածք, ապա նորից ՀՀ տարածք։ Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ այդ երթուղին պետք է գործեր մինչև 2023թ. ապրիլի 1-ը։ Նախօրեին մենք ադրբեջնական կողմին տեղեկացրել ենք, որ համաձայն պայմանավորվածության՝ Կոռնիձորի կամրջից հետո ճանապարհը շարունակվելու է միայն ՀՀ տարածքով, և որ ՀՀ սահմանապահ զորքերը ստանձնելու են այդ հատվածում ՀՀ պետական սսահմանի պահպանությունը»,- ասաց նա։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ սահմանապահ զորքերը տեղակայվելու են ՀՀ պետական սահմանին՝ այն նույն դիրքերում, որտեղ մինչ օրս ՊՆ ստորաբաժանումներն էին։
«Պիտի արձանագրեմ, որ քիչ առաջ ադրբեջանական լրահոսում հայտնվեցին տեղեկություններ, որոնք փորձ են անում տեղի ունեցածը ներկայացնել որպես մի հերթական բլոկբաստեր։ Այս մոտեցումն առնվազն կառուցողական չէ։ Կրկնում եմ, որ հայկական դիրքերի որևէ փոփոխություն այս ամենի արդյունքում տեղի չի ունեցել այն տարբերությամբ, որ մենք մտադիր ենք խնդրո առարկա հատվածի պահպանությունը, ի տարբերություն նախկինի, իրականացնել սահմանապահ զորքերի միջոցով»,- նշեց վարչապետը՝ հայտնելով, որ նույն առաջարկն արել է նաև Ադրբեջանին, որ նույնը տեղի ունենա Ադրբեջանի կողմից։
«Հույս ունեմ, որ այս գործընթացը տեղի կունենա առանց սադրանքների։ Ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների՝ ՀՀ կառավարությունը անհոգնել վերահաստատում է իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին։ Մենք հույս ունենք, որ առաջիկայում կոնկրետ տեղաշարժեր կլինեն ինչպես Ստեփանակերտ-Բաքու, այնպես էլ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային ձևաչափերում։ ՀՀ-ն պատրաստ է նման աշխատանքի և հույս ունենք, որ Ստեփանակերտ-Բաքու ձևաչափում նման տրամադրվածություն կլինի թե՛ Բաքվի, թե՛ Ստեփանակերտի կողմից։
Հասկանալի է, իհարկե, որ այս համատեքստում միօջազգային պատշաճ մեխանիզմների և երաշխիքների գործարկումը չափազանց կարևոր է»,- եզրափակեց Փաշինյանը։
Նշենք, որ Հայաստանն Արցախին կապող նոր ճանապարհի ընդհանուր երկարությունը 33,8 կմ է, որից 11,8 կմ-ն ՀՀ տարածքում է: Վերջինս սկսվում է Գորիս-Տեղ-Բերձոր-Ստեփանակերտ միջպետական ճանապարհի Տեղ գյուղի հատվածից, անցնում Կոռնիձոր գյուղով և ավարտվում պետական սահմանի մոտ։ Երկրորդը Քաշաթաղի (Լաչինի) շրջանով անցնող միջանցքային հատվածն է, որը սկսվում է պետական սահմանից՝ Հագարի գետի կամրջից և ավարտվում նախկին ԼՂԻՄ-Լաչինի շրջան սահմանագծում: Արցախի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքով անցնող հատվածը սկսվում է Լաչինի շրջանի հետ սահմանագծից ու ավարտվում Տասը Վերստ գյուղի մոտ։

Азербайджан взял под прямое наблюдение дорогу, связывающую Степанакерт с Хин Шен, Мец Шен и несколькими другими селами – Н.Пашинян
На минувшей неделе вокруг Лачинского коридора, связывающего Нагорный Карабах с Арменией, происходили следующие события. Азербайджан не только продолжал незаконно блокировать Лачинский коридор, но и в очередной раз вторгся в зону ответственности российского миротворческого контингента в НК. Об этом сообщил в начале заседания правительства сегодня, 30 марта, премьер-министр Никол Пашинян.
Премьер отметил, что факт вторжения зафиксирован также в официальном сообщении Минобороны РФ.
По словам Никола Пашиняна, Азербайджан не только не выполняет решение Международного суда от 22 февраля о снятии незаконной блокады Лачинского коридора, но и еще больше обостряет ситуацию, предпринимая шаги, направленные на блокирование внутренних транспортных сообщений Нагорного Карабаха.
“Азербайджанская сторона с высоты 20/54 взяла под прямое наблюдение грунтовую дорогу, связывающую Степанакерт с Хин Шен, Мец Шен и несколькими другими селами.
Утверждения Азербайджана о том, что якобы из Армении в Нагорный Карабах перебрасываются военные грузы и военнослужащие, абсолютно не соответствуют действительности. Заявления о военных перевозках – пропагандистская ложь, цель которой легитимизировать возможную эскалацию. Армения не осуществляет военных перевозок в Нагорный Карабах и не имеет армии в НК”,- заявил Пашинян.
По словам главы правительства, на четырехсторонней встрече в Праге 6 октября 2022 года Азербайджан сам отклонил предложение о направлении в Нагорный Карабах международной миссии с целью проверки этого факта. “Это предложение остается в силе, и я думаю, что данный вопрос нуждается в окончательном прояснении на международном уровне. А для этого необходимо направить в Лачинский коридор и Нагорный Карабах миссию по сбору фактов. А то, что в НК действует Армия обороны, общеизвестный факт. Существование и деятельность этой армии имеют только одно объяснение: Азербайджан открыто ведет подготовку к геноциду армянского населения Нагорного Карабаха”,- заявил Никол Пашинян.
Глава правительства напомнил о том, что Лачинский коридор заблокирован уже больше ста дней, прекращено газо- и энергоснабжение Нагорного Карабаха, осуществляющие сельскохозяйственные работы граждане и техника периодически обстреливаются азербайджанскими вооруженными силами.
“Азербайджан продолжает свою агрессивную риторику, и мы должны последовательно оповещать об этом международную общественность и работать в направлении задействования соответствующих международных механизмов. Следующее развитие событий вокруг Лачинского коридора связано с изменением маршрута. Как вы знаете, в августе 2022 года между властями Азербайджана и Нагорного Карабаха было достигнуто согласие, в результате которого маршрут Лачинского коридора был изменен посредством задействования новой дороги. Но поскольку дорога, связывающая Лачинский коридор с РА, готова пока неполностью, то был использован временный маршрут, который проходил через территорию Республики Армения по Корнидзорскому мосту, затем переходил на территорию Азербайджана и снова на территорию РА. Согласно договоренности, этот маршрут должен действовать до 1 апреля 2023 года. Накануне мы проинформировали азербайджанскую сторону о том, что в соответствии с договоренностью после Корнидзорского моста дорога будет проходит только по территории РА и что охрану государственной границы РА на данном участке будут нести пограничные войска РА”,- сказал премьер.
По словам Пашиняна, пограничные войска разместятся на тех позициях на государственной границе РА, на которых до сих пор находились подразделения Министерства обороны.
“Повторяю, армянские позиции никаких изменений не претерпели. Разница лишь в том, что сейчас охрану спорного участка мы намерены обеспечивать посредством пограничных войск”,- подчеркнул премьер, добавив, что предложил Азербайджану сделать то же самое.
“Надеюсь, этот процесс будет осуществлен без провокаций. Вопреки всем трудностям, правительство РА не устает подтверждать свою приверженность мирной повестке. Мы надеемся, что в ближайшем будущем произойдут конкретные подвижки как в переговорном формате Степанакерт-Баку, так и в переговорном формате Армения-Азербайджан. Республика Армения готова к такой работе и надеется, что аналогичный настрой будет проявлен в ходе переговоров Степанакерт-Баку как со стороны Баку, так и со стороны Степанакерта.
Разумеется, понятно, что в этом контексте чрезвычайно важно использовать надлежащие международные механизмы и гарантии”,- сказал в заключение Н.Пашинян.