Հենց նոր ադրբեջանցիներն արգելեցին արցախցիների մուտքը Արցախ․ Գուրգեն Ներսիսյան
Հենց նոր ադրբեջանցիները Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհի արգելափակված հատվածում արգելեցին արցախցիների մուտքը Արցախ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։
«Դեռևս 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել ու անանց վիճակում է պահում Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը` Արցախի ողջ բնակչությանը թողնելով հումանիտար բեռնափոխադրումների հույսին: Հարյուրավոր արցախցիներ մնացել են Հայաստանի Հանրապետությունում և գրեթե չորս ամիս է չեն կարողանում վերադառնալ Արցախ՝ իրենց բնակավայր:
Այսօր ռուս խաղաղապահները ՀՀ Գորիս քաղաքից փորձել են Արցախ տեղափոխել մեր թվով 27 քաղաքացիների (ներառյալ՝ երեխաներ, կանայք ու տարեցներ), սակայն Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու Շուշի քաղաքի մոտակայքում՝ ճանապարհի արգելափակված հատվածում ադրբեջանցիները արգելել են տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը: Տեղում ադրբեջանցիների միջամտության պատճառով վատացել է մեր քաղաքացիներից չորսի ինքնազգացողությունը, ռուս խաղաղապահները ապահովել են շտապ օգնության մեքենայի ժամանումը և նշված չորս քաղաքացիների տեղափոխումը Ստեփանակերտի հիվանդանոց: Իսկ մնացածներին ռուս խաղաղապահները հիմա վերադարձնում են քաղաք Գորիս, քանզի երկարատև ու համառ բանակցությունները որևէ արդյունք չեն տվել:
Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը բաց լինելու մասին պարբերաբար հայտարարող Ադրբեջանը այսօր բացահայտորեն արգելել է արցախցիների մուտքը իրենց բնակավայր: Ադրբեջանը լրիվ հակառակ մոտեցումն է ցուցաբերում Արցախից Հայաստան մեկնողների մասով, ինչն ուղղակիորեն փաստում է Արցախից հայերին հեռացնելու նրանց հանցավոր վարքագիծն ու մտադրությունը:

Азербайджанцы запретили арцахцам въезд в Арцах – Гурген Нерсисян
Только что на заблокированном участке автодороги Степанакерт-Горис азербайджанцы запретили арцахцам въезд в Арцах. Об этом на своей фейсбуковской странице сообщил госминистр Арцаха Гурген Нерсисян.
“С 12 декабря 2022 г. Азербайджан заблокировал и не открывает единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией, оставляя всему населению Арцаха надежду только на гуманитарные грузоперевозки. Сотни арцахцев остались в Республике Армения и почти четыре месяца не могут вернуться в свои дома в Арцахе.
Сегодня российские миротворцы пытались перевезти из города Горис (РА) в Арцах 27 наших граждан (включая женщин, детей, пожилых людей), однако на заблокированном шушинском участке автомагистрали Горис-Степанакерт азербайджанцы запретили движение транспортных средств. Из-за вмешательства азербайджанцев на месте ухудшилось самочувствие четырех наших граждан. Российские миротворцы обеспечили прибытие машины скорой помощи и транспортировку четырех указанных лиц в больницу Степанакерта. Остальных граждан российские миротворцы сопроводили обратно в Горис, поскольку продолжительные и упорные переговоры никакого результата не дали.
Азербайджан, который постоянно заявляет о том, что связывающая Арцах с Арменией дорога действует, сегодня открыто запретил арцахцам въезд в свои населенные пункты. Совершенно иной подход Азербайджан проявляет к уезжающим из Арцаха в Армению, что прямо свидетельствует об их преступном намерении выселить армян из Арцаха.