Սանտուշ. «Պետք է խաղալ ոչ միայն սրտով, այլ նաեւ ռացիոնալ ու սառնասրտորեն»
Հունաստան-Չեխիա (1-2) խաղից հետո հույների պորտուգալացի գլխավոր մարզիչ Ֆեռնանդու Սանտուշը դժգոհել է իր թիմի խաղի մեկնարկից. առաջին 6 րոպեում չեխերը 2 գոլ էին խփել, ինչը նրանց հաղթանակ է բերել: Սանտուշն ասել է, թե առաջին 10-15 րեպեներին իր հավաքականը դաշտից կարծես բացակայում էր: Խմբից դուրս գալու հնարավորութունները մասնագետը ցածր է գնահատել, սակայն, ըստ նրա, հույս կա:
«Ընդմիջմանը տղաներին ասացի, որ մոռանան այն ամենը, ինչ եղել է առաջին կեսում: Մենք փորձում էինք ռացիոնալ ծրագիր մշակել երկրորդ կեսի համար: Ձգտում էինք փրկել խաղն ու հավատում էինք դրան: Նման իրավիճակներում շատ դժվար է: Պետք է խաղալ ոչ միայն սրտով, այլ նաեւ ռացիոնալ ու սառնասրտորեն»,- նշել է պորտուգալացին:
Իսկ ահա Միխալ Բիլեկն անչափ գոհ է իր սաների անցկացրած մեկնարկային րոպեներից: «Մենք հիանալի էինք պաշտպանվում ու հիմա կարող ենք երջանիկ լինել, որ պահպանել ենք խմբից դուրս գալու հնարավորությունը: Բոլորն էլ հասկանում էին, որ պարտությունը մրցաշարի ավարտ կլինի մեզ համար: Վերջին խաղը կարելի է սկսել մտքով, որ մեզ ձեռնտու է նաեւ ոչ-ոքին, սակայն խաղալ նման կերպ՝ լավագույն որոշումը չէ: Պետք է պայքարել ու վաստակել միավորներ: Չենք պատրաստվում նախապես ոչ-ոքիի տրամադրվել»,- շեշտել է չեխը:

Сантуш: “Надо играть не только сердцем, но и рационально и хладнокровно”
После матча Греция-Чехия (1:2) главный тренер греков португалец Фернанду Сантуш выразил недовольство тем, как его команда начала игру: за первые 6 минут чехи забили 2 гола, что принесло им победу. Сантуш сказал, что в течение первых 10-15 минут его сборная как будто отсутствовала на поле. Шансы на выход из группы специалист оценил как низкие, но отметил, что надежда есть.
“В перерыве я сказал ребятам, чтобы забыли обо всем, что происходило в первом тайме. Для второй половины игры мы попытались разработать рациональную программу. Стремились спасти игру и верили в это. В подобных ситуациях очень трудно, надо играть не только сердцем, но и рационально и хладнокровно”,- отметил португалец.
А вот Михаил Билек был очень доволен первыми минутами игры своих подопечных. “Мы прекрасно защищались и сейчас можем радоваться тому, что сохранили возможность выйти из группы. Все понимают, что поражение будет означать для нас конец чемпионата. Последнюю игру можно вести с мыслью о том, что нам выгодна и ничья, но играть подобным образом не лучшее решение. Надо вести борьбу и заработать очки. Мы не собираемся заранее настраиваться на ничью”,- подчеркнул тренер чешской сборной.