Ադրբեջանական սադրանքի ժամանակ ԵՄ դիտորդները տեղում չեն եղել, սակայն դիտարկել են
Պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանը Ազգային ժողովում Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանից հետաքրքվեց, արդյոք Ադրբեջանի զինված ուժերի երեկվա սադրանքները եղե՞լ են Եվրոպական միության քաղաքացիական դիտորդական խմբի մոնիտորինգի ներքո, և վերջիններս տեխնիկապես հնարավորություն ունեցե՞լ են արձանագրել դրանք: Բացի այդ պատգամավորին հետաքրքրում էր՝ գոյություն ունի՞ որևէ մեխանիզմ՝ արձանագրումների հիման վրա արագ անձագանք Եվրոպական միության կողմից:
Արարատ միրզոյանն ասաց, որ ադրբեջանական կողմից տարբեր զինատեսակներից հայ զինծառայողների և դիրքերի ուղղությամբ արձանագրված կրակի վերաբերյալ տեղեկացվել է Եվրոպական միության միջնորդական առաքելությանը, և այսօր վերջիններիս մամուլի ծառայությունը հաստատել է, որ հայկական կողմը տեղեկացրել է:
Ըստ Միրզոյանի՝ միջադեպի ժամանակ եվրոպական դիտորդները տեղում չեն եղել, սակայն իրենց դիտարկումներն արել են, ունեն իրենց զեկուցման մեխանիզմները: Այս պահին տեղեկություն չկա, թե ինչպիսին է եղել այդ զեկույցը. Որը հաղորդվել է Բրյուսելին:
Արարատ Միրզոյանն ասաց, որ նմանատիպ իրավիճակներում տեղեկացնում են բոլոր միջազգային գործընկերներին և հայցում են արագ արձագանք:

Во время азербайджанской агрессии наблюдателей ЕС на месте не было, но наблюдение они проводили
Депутат Эдуард Агаджанян на сегодняшнем заседании парламента поинтересовался у министра иностранных дел Арарата Мирзояна, проводила ли гражданская наблюдательская миссия Европейского союза мониторинг вчерашней провокации азербайджанских властей и имели ли наблюдатели техническую возможность зафиксировать действия азербайджанцев. Депутата также интересовало, существует ли какой-либо механизм, позволяющий ЕС оперативно реагировать, основываясь на зафиксированных действиях.
По словам А.Мирзояна, посредническую миссию ЕС проинформировали об обстреле азербайджанской стороной из различных видов оружия армянских военнослужащих и армянских позиций. Сегодня пресс-служба миссии подтвердила получение информации от армянской стороны.
Также А.Мирзоян сообщил, что во время инцидента европейских наблюдателей на месте не было, однако наблюдение они проводили, у них имеются свои механизмы доклада. На данный момент неизвестно, каким было содержание отправленного в Брюссель доклада.
По словам главы МИД, в подобных ситуациях они ставят в известность всех международных партнеров и ожидают быстрого отклика.