Պատրաստ ենք էլ ավելի մեծ մրցաշարեր ընդունել Հայաստանի Հանրապետությունում. Արայիկ Հարությունյան
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, Ծանրամարտի Եվրոպայի 2023թ․ առաջնության անցկացման աշխատանքների նախապատրաստման և կազմակերպման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր մասնակցել է Եվրոպայի ծանրամարտի ֆեդերացիայի (EWF) կոնգրեսին, որը Երևանում անցկացվում է առաջին անգամ:
Կառավարության պաշոտնական կայքի հարոդմամբ՝ կոնգրեսին մասնակցել են նաև Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, միջազգային ֆեդերացիային անդամակցող ազգային ֆեդերացիաների ներկայացուցիչները:
Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է Եվրոպայի ծանրամարտի ֆեդերացիայի պատվիրակներին Երևանում, որն առաջիկա շաբաթներին լինելու է ծանրամարտի եվրոպական մայրաքաղաքը և հյուրընկալելու է Եվրոպայի առաջնությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով բոլոր պատվիրակներին Հայաստան այցելելու և կոնգրեսին մասնակցելու հրավերի համար, Արայիկ Հարությունյանը վստահություն է հայտնել, որ կոնգրեսում ընդունված որոշումները լինելու են ի նպաստ ծանրամարտի զարգացման ոչ միայն Եվրոպայում, այլև ամբողջ աշխարհում, քանի որ եվրոպական մայրցամաքն աշխարհում ծանրամարտի զարգացման մեծ ներդրում ունի:
«Արդեն վաղը Հայաստանում մեկնարկելու է ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունը և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ջանք ու եռանդ չի խնայել, որպեսզի այն լինի լավագույն առաջնություններից մեկը, որ երբևէ անցկացվել է այս մարզաձևից: Մենք այդ ամենն անում ենք մի քանի նպատակով: Վստահաբար յուրաքանչյուր երկիր, որ ընդունում է ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնություն կամ այլ մարզաձևերի առաջնություններ, ջանում է մի քանի խնդիրներ լուծել, որոնցից ամենակարևորը տվյալ մարզաձևի զարգացումն է տվյալ երկրում:
Գիտեք, որ Հայաստանը, հայերը մեծ ձեռքբերումներ են ունեցել այս մարզաձևում, և մենք ուզում ենք ներկայում ու ապագայում զարգացնել այդ հաջողությունները: Մենք նաև այս քայլով և այս ներդրմամբ ցանկանում ենք աշխարհում ծանրամարտը զարգացնել, որպեսզի այն հարատև լինի մարզաձևերի մեծ ընտանիքում, օլիմպիական ընտանիքում:
Վստահ եմ, որ յուրաքանչյուրդ Հայաստանի Հանրապետությունից գնալուց հետո, առաջնությունից հետո, վստահաբար ասելու եք, որ մենք միասին՝ բոլորով, մեծ ներդրում ենք ունեցել ծանրամարտի զարգացման համար ոչ միայն Հայաստանում, ոչ միայն Եվրոպայում, այլ նաև ամբողջ աշխարհում»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
Կարևորելով կոնգրեսի մասնակիցների դերակատարումը ծանրամարտի զարգացման գործում, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարն ընդգծել է. «Ես ուզում եմ խնդրել ձեզ, որպեսզի մարզաձևի զարգացման ջանքերում մեզ աջակցեք: Մենք առաջիկայում պատրաստ ենք էլ ավելի մեծ մրցաշարեր ընդունել Հայաստանի Հանրապետությունում, և այդ հարցում կխնդրեի ձեր աջակցությունը:
Ես ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել ծանրամարտի եվրոպական մեծ ընտանիքի ֆեդերացիայի ղեկավարությանը՝ ծանրամարտի Եվրոպայի 2023թ. առաջնության անցկացման իրավունքը Հայաստանին տրամադրելու համար: Մենք արդյունավետ համագործակցություն ենք ունեցել Եվրոպական ֆեդերացիայի ղեկավարության հետ և վստահ եմ, որ ինքներդ առաջիկա օրերին այդ համագործակցության դրական արդյունքները կզգաք»:
Կոնգրեսի ընթացքում հաստատվել են Երևանում կայանալիք Եվրոպայի առաջնության տեխնիկական պատվիրակները, ներկայացվել են ֆեդերացիայի նախագահի, գլխավոր քարտուղարի և այլ պաշտոնյաների տարեկան հաշվետվությունները, ֆինանսական, հակադոպինգային և այլ զեկույցներ: Քննարկվել են նաև առաջիկայում անցկացվելիք Եվրոպայի պատանեկան և երիտասարդական առաջնություններին ու այլ մրցաշարերին վերաբերող կազմակերպչական հարցեր:

Мы готовы принять более масштабные турниры в Республике Армения: Араик Арутюнян
Руководитель аппарата премьер-министра, председатель Межведомственной комиссии по организации и проведению Чемпионата Европы по тяжелой атлетике 2023 года Араик Арутюнян сегодня принял участие в конгрессе Европейской федерации тяжелой атлетики (EWF), который впервые проходит в Ереване.
В Конгрессе также приняли участие заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Карен Гилоян, представители национальных федераций, входящих в EWF.
Араик Арутюнян приветствовал делегатов Европейской федерации тяжелой атлетики в Ереване, который в ближайшие недели станет европейской столицей тяжелой атлетики и примет чемпионат Европы.
Поблагодарив всех делегатов за принятие приглашения посетить Армению и принять участие в Конгрессе, Араик Арутюнян выразил уверенность, что принятые на Конгрессе решения послужат развитию тяжелой атлетики не только в Европе, но и во всем мире, поскольку европейский континент вносит большой вклад в развитие тяжелой атлетики в мире.
“Уже завтра в Армении стартует Чемпионат Европы по тяжелой атлетике, и правительство Республики Армения приложило все усилия, чтобы сделать его одним из лучших чемпионатов, когда-либо проводившихся в этом виде спорта. Все это мы делаем, преследуя несколько целей. Уверен, что каждая страна, принимающая чемпионат Европы по тяжелой атлетике или другие спортивные соревнования, пытается решить несколько задач, важнейшей из которых является развитие данного вида спорта в данной стране.
Вы знаете, что Армения, армянские спортсмены добились больших успехов в этом виде спорта, и мы хотим развивать эти успехи сейчас и в будущем. Этим шагом и этими инвестициями мы также хотим развивать тяжелую атлетику в мире, чтобы она стала постоянной частью большой спортивной семьи, олимпийской семьи.
Уверен, что после того, как каждый из вас покинет Республику Армения, после чемпионата, вы обязательно скажете, что вместе, все мы, внесли большой вклад в развитие тяжелой атлетики не только в Армении, не только в Европе, но и во всем мире”, - отметил Араик Арутюнян.
Подчеркнув важную роль участников Конгресса в развитии тяжелой атлетики, руководитель аппарата премьер-министра отметил: “Хочу попросить вас поддержать нас в наших усилиях по развитию спорта. В ближайшем будущем мы готовы провести еще более масштабные турниры в Республике Армения, и прошу вашей поддержки в этом вопросе.
Я также хочу поблагодарить руководство Европейской федерации тяжелой атлетики за то, что предоставили Армении право на проведение Чемпионата Европы по тяжелой атлетике 2023 года. У нас было эффективное сотрудничество с руководством Европейской федерации, и я уверен, что в ближайшие дни вы сами почувствуете положительные результаты этого сотрудничества”.
В ходе Конгресса были утверждены технические делегаты чемпионата Европы, который пройдет в Ереване, были представлены годовые отчеты президента, генерального секретаря и других официальных лиц EWF, финансовые, антидопинговые и другие отчеты. Также были обсуждены организационные вопросы, связанные с проведением в ближайшее время юношеских и молодежных чемпионатов Европы и других турниров.