Գեղամ Ստեփանյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ գործող նախագահին
Ապրիլի 13-ին Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հանդիպել է Հայաստանում աշխատանքային այցով գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ:
ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հաղորդմամբ՝ Գեղամ Ստեփանյանն անդրադարձել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հաստատումից հետո Ադրբեջանի կողմից վարվող էթնիկ զտման քաղաքականությանը՝ մատնանշելով ադրբեջանական կողմի հանցագործությունների վերաբերյալ կոնկրետ փաստեր և օրինակներ։ Պաշտպանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից չորս ամիս շարունակվող անօրիանական շրջափակման հումանիտար հետևանքներն ու Արցախի ժողովրդի բազմաթիվ իրավունքների լայնածավալ խախտումները։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է, որ միջազգային դերակատարների կոչերն անտեսելն ու ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման չկատարումն Ադրբեջանի համար որևէ հետևանք չեն առաջացնում, ինչն էլ ավելի է ընդլայնում ադրբեջանական անպատժելիությունն ու ամենաթողությունը։ Միջազգային հանրության հայտարարություններին և կոչերին Ադրբեջնանը պատասխանում է շրջափակման խստացմամբ ու խաղաղ բնակչությանը նորանոր տառապանքներ հարուցող գործողություններով։
Գեղամ Ստեփանյանն իր դժգոհությունն է արտահայտել ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին միջազգային հանրության կողմից ոչ համարժեք ու հասցեական վերաբերմունքի առթիվ, նշել, որ անհասկանալի և անընդունելի է մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում միջազգային հանրության տարբերակված մոտեցումները տարբեր հակամարտությունների համատեքստում և հույս հայտնել, որ միջազգային գործընկերների կողմից կձեռնակվեն գործնական քայլեր շրջափակումը վերացնելու և հումանիտար իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ։
Կարևորելով ԵԱՀԿ ներգրավվածությունն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում՝ Պաշտպանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի գործունեության վերականգնման, կազմակերպության կողմից Արցախ փաստահավաք խումբ ուղարկելու և մշտական ներկայություն ունենալու անհրաժեշտությունը։

Artsakh HRD, OSCE Chairman-in-Office Meet in Yerevan
Artsakh Human Rights Defender Gegham Stepanyan today met with OSCE Chairman-in-Office, Foreign Minister of North Macedonia Bujar Osmani who is on a working visit to Armenia.
Stepanyan, according to his office, referred to the policy of ethnic cleansing carried out by Azerbaijan after the ceasefire on November 9, 2020, pointing out specific facts and examples regarding the crimes committed by Azerbaijan.
Stepanyan described the humanitarian consequences of the four-month-long illegal blockade by Azerbaijan and the large-scale violations of many rights of the people of Artsakh.
He underlined that Azerbaijan’s ignoring the calls of international actors and not fulfilling the decision of the International Court of Justice of the United Nations does not cause any consequences for Baku, which further expands Azerbaijan's impunity.
Stepanyan expressed his displeasure with the international community's inadequate response to the humanitarian crisis, and expressed hope that practical steps will be taken by international partners to lift the blockade.
Emphasizing the OSCE's role to settle the Azerbaijani-Karabakh conflict, Stepanyan stressed the need to restore the OSCE Minsk Group format, to send a fact-finding team to Artsakh and to have a permanent presence there.