Ադրբեջանական կողմը փակել է Արցախ-Հայաստան սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջը
Ադրբեջանական կողմը, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ. եռակողմ հայտարարության դրույթները և շարունակաբար ապատեղեկատվություն տալով Հայաստանից Արցախ զենքի տեղափոխության վերաբերյալ, քիչ առաջ փակել է Արցախ-Հայաստան սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջը, որը գտնվում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության տիրույթում՝ «Լաչինի միջանցք»-ում: Այս մասին հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Արցախի Հանրապետության իշխանությունները խստորեն դատապարտում են ադրբեջանական հերթական սադրանքը՝ այն համարելով Արցախի շրջափակումը խորացնող և էթնիկ զտմանը միտված հանցավոր քայլ, որը ոտնահարում է թե՛ եռակողմ հայտարարությունը, թե՛ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր կատարման ենթակա որոշումը և թե՛ միջազգային իրավունքի այլ հիմնարար նորմեր:
ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ, որի ժամանակ կքննարկվեն վերջին զարգացումները և ԱՀ իշխանությունների համապատասխան անելիքները:
Իրադարձությունների վերաբերյալ հետագա մանրամասները կներկայացնենք ավելի ուշ: Խնդրում ենք հետևել պաշտոնական լրահոսին և չտարածել չճշտված տեղեկություններ»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։

Азербайджанская сторона перекрыла мост на границе Арцаха и Армении
Азербайджанская сторона немногим ранее перекрыла мост через реку Акари на границе Арцаха и Армении. Тем самым Азербайджан в очередной раз грубо нарушил положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и распространил дезинформацию о якобы перевозке оружия из Армении в Арцах. Мост находится в Лачинском коридоре, то есть в зоне ответственности миротворческого контингента РФ. Об этом сообщает Информационный штаб Арцаха.
“Власти Республики Арцах решительно осуждают очередную азербайджанскую провокацию, расценивая ее как преступный шаг, направленный на углубление блокады Арцаха и осуществление этнической чистки, что является нарушением как трехстороннего заявления, так и подлежащего обязательному выполнению решения Международного суда ООН и основополагающих норм международного права.
Президент Арцаха Араик Арутюнян созвал срочное заседание Совета безопасности, на котором будут обсуждены последние события и соответствующие действия властей РА, говорится в сообщении Информштаба.