Ֆրանսիան Ադրբեջանին կոչ է անում վերականգնել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքում
Ֆրանսիան ափսոսանք է հայտնում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի նոր երթուղու մուտքի մոտ հսկիչ-անցագրային կետի տեղակայման առնչությամբ, ինչը խախտում է հրադադարի մասին համաձայնագրերի շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունները և վտանգում բանակցային գործընթացը: Այդ մասին նշվում է Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Ֆրանսիան Ադրբեջանին կոչ է անում կատարել իր միջազգային պարտավորությունները, մասնավորապես՝ կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման մեջ նշված միջանկյալ միջոցները, որոնք պարտադիր կատարման ենթակա են»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Բացի այդ, ֆրանսիական կողմը Ադրբեջանին կոչ է անում վերականգնել բեռների, մարդկանց և ապրանքների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքի երկու ուղղություններով և վերականգնել բնակչությանը գազի ու էլեկտրաէներգիայի շարունակական մատակարարումը։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է ֆրանսիական արտաքին քաղաքական գերատեսչության տարածած այս հաղորդագրությանը։ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Այհան Հաջիզադեի պնդմամբ՝ Ֆրանսիայի հայտարարությունն «անհիմն է»։
«Ադրբեջանի ինքնիշխան և օրինական իրավունքն է՝ սահմանային անցակետ ստեղծել իր ինքնիշխան տարածքում։ Չկա որևէ հիմք՝ պնդելու, որ այդ քայլը հակասում է եռակողմ հայտարարությանը կամ այլ միջազգային փաստաթղթի ու դատարանի որոշման»,- հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

France Calls on Azerbaijan to Reopen Lachin Corridor
France says it regrets Azerbaijan’s establishment of a checkpoint at the entrance to the new Lachin Corridor road, arguing the move breaches commitments made under the ceasefire agreements and jeopardizes the Yerevan-Baku negotiation process.
The French Foreign Ministry has called on Azerbaijan to comply with its international obligations, particularly to implement the provisional measures indicated by the International Court of Justice in its order of 22 February, which are binding.
The order calls for the free movement of property, people and goods to be restored along the Lachin Corridor, in both directions, and for the population to be continuously supplied with gas and electricity.
In response, the Azerbaijani Foreign Ministry said France's statement is "groundless".
"It is the sovereign and legal right of Azerbaijan to establish a border crossing point in its sovereign territory. There is no basis to claim that this step contradicts the tripartite declaration or other international document and court decision," said a ministry spokesperson.